image چرا موی سر میریزد و برای تقویت آن باید چه خوراکی های خورد

بر طبق گفته دکتر دیوید کینگسلی نویسنده کتاب درمانهای ریزش مو و متخصصی پوست و مو در نیویورک استفاده از شامپوها و نرم کننده های حاوی ویتامین و مواد معدنی نه تنها تأثیر مثبت در ریزش مو ندارند بلکه تنها تفاوتی که با شامپوهای معمولی دارند بالا بودن قیمت آنهاست.

لیستی از مواد مفید برای ریزش مو طبق گفته دکتر کینگسلی :

کلاژن: در نرم کننده استفاده میشود.

روغن کرچک: در نرم کننده ها به عنوان مرطوب کننده به کار میرود.

روغن زیتون: فواید نرم کنندگی دارد به خصوصی برای موهای زبر و خشک

پروتئین گیاهی: فواید تقویت و نرم کنندگی دارند. (پروتئین گندم)

ویتامین B۳ (نیاسین): وقتی تولیدات پایه ای نیاسین مثل اسید نیکوتنیک استفاده شود در رشد مو به خصوص در زنان بسیار مؤثر است.

ویتامین B۵( پانتونول): در حفظ رطوبت تارهای مو مؤثر است.

ویتامین E (جوهر سرکه): آنتی اکسیدان طبیعی که از مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش هم حفاظت میکند.

ریزش مو دو نوع است: شدید و دائمی، معمولی و موقتی. ژن ها در ارتباط با ریزش مو رابطه مستقیم دارند، به عنوان مثال در هنگام بارداری درصد رشد موهای سر افزایش می یابد. پس از زایمان غدد چربی پوست سر فعالیت کمتری داشته و موها ریزش بیشتری پیدا میکنند. این روند می تواند هشداردهنده باشد، اما کاملاً طبیعی است. خوشبختانه غدد چربی هنوز فعال هستند و با تغذیه مناسب بعد از چند ماه میتوانند فعالیت خود را از سر بگیرند. هنگامی که موها شروع به رشد میکنند در ابتدا نازک هستند اما این موقتی است. یک سندروم مشابه درست پس از اینکه خوردن قرصهای ضد بارداری را کنار بگذارید نیز به همان شیوه وارد عمل شده و شروع به فعالیت میکند.

اگر آهن بدنتان کم است، غذاهای پرآهن بخورید. همچنین سعی کنید به جای پخت و پز در ظروف تفلون در ظروف آهنی و فلزی غذا بپزید.

در هر وعده غذایی روزانه تان به میزان کافی پروتئین و روی مصرف کنید.

برای آنکه مطمئن شوید به میزان کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت میکنید مولتی ویتامین مصرف نمایید. البته مراقب مکمل ها باشید معمولا یکی از دلایلی ریزش مو مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین هاست.

از کاهش وزن سریع اجتناب کنید.

نوشیدنی زیبایی چای سبز مرا بنوشید. مطالعات نشان داده اند که چای سبز در تولید چربیهای پوست سر و تولید هورمونهای آندروژنیک آلوپیکا هم در زنان و هم در مردان مؤثر است.

علاوه بر سن و تغییرات هورمونی، دلایلی کم پشتی مو عبارتند از:

استفاده بیش از اندازه رنگ مو، مواد صاف کننده، فرکننده و سشوار که اصطلاحاً انقباض آلو پیکا نامیده می شود.

صدمات فیزیکی غدد مویی نظیر سوختگی

بیماری (مثل کم خونی و بیماری های تیروئید) یا عفونت (عفونتهای قارچی)

اختلالاتی که در توانایی بدن در جذاب و هضم غذاها و مواد مغذی مشکلاتی به وجود می آورند.

کاهش وزن سریع و عدم مصرف مواد مغذی

فشار عصبی و نگرانی چه جسمی و چه روحی.

بسیاری از دلایلی که سبب کم پشتی مو می شوند موقتی هستند، بنابراین با درمان مناسب می توان آن را جبران کرد. ماساژ پوست سر جریان خون را در آن افزایش داده و سبب رشد مو می شود.