تک فارس

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

تک فارس
پزشکی سلامتی

چرا من در رژیم لاغری خودم مرتبا شکست میخورم

image چرا من در رژیم لاغری خودم مرتبا شکست میخورم

کالری غذاها رو ملاک قرار ندهید

جدای از اینکه کالری اصلاً معیار کاملی برای تعیین موفقیت یک رژیم کاهش وزن نیست، این رو هم باید بدانیم که اکثر افراد، کالری مصرفی خودشون رو اشتباه محاسبه میکنند و اون رو کمتر از مقدار واقعی کالری که دریافت کرده اند، تخمین میزنند. کافی است که در چند مورد، کالری رو به درستی محاسبه نکنیم. همین چند مورد جزئی بر روی هم انباشته شده و در مجموع باعث می شوند که بدون اینکه متوجه باشیم، بیش از نیاز روزانه مون، غذا مصرف کنیم.

ورزش یکنواخت و تکراری انجام ندهید

اگر شدت ورزش یکنواخت باشد و کم و زیاد نشود، اونطور که ما انتظار داریم به چربی سوزی ما کمک نمیکند. شدت ورزش رو تغییر بدهید. یعنی مثلاً یک دقیقه با سرعت بدوید و سپس چهار دقیقه پیاده روی کنید. مجدداً یک دقیقه با سرعت بدوید و چهار دقیقه پیاده روی کنید و همین روند رو تکرار کنید.

درخوردن غذاهای سالم،‌ زیاده روی نکنید

تکفارس آی آر

سالم غذا خوردن،‌ مسلماً‌ نقش کلیدی در موفقیت کاهش وزن ما دارد اما یک نکته کلیدی دیگر این است که حتی باید مقدار غذای سالمی رو هم که می خوریم،‌ کنترل کرده و زیاده روی نکنیم. صرف اینکه یک ماده غذایی سالم است بدین معنی نیست که می توانیم هر قدر که می خواهیم از اون غذا استفاده کرده و چاق نشویم. مثلاً خیلی ها فکر میکنند که چون روغن زیتون یک روغن سالم و مفید است، میتوانند بدون نگرانی از اضافه وزن و به هر میزان که می خواهند از این روغن مصرف کنند. درست است که روغن زیتون برای سلامتی مفید است اما مسلماً زیاده روی در مصرف اون به اضافه وزن و چاقی منجر می شود.

اگر از خوراکی هایی که مصرف میکنید و از اندازه مصرف تون یادداشت بردارید، هرگز دچار اشتباه و پرخوری نمی شوید.

به برچسب رژیمی بودن یک غذا، اکتفا و اطمینان نکنید

از دیدن برچسب “بدون قند” یا “بدون چربی” به وجد می آییم و فکر می کنیم که می توانیم با خیال راحت از این خوراکی های به اصطلاح “رژیمی” استفاده کرده و چاق نشویم. غافل از اینکه این نوع مواد غذایی خوش نام، دو اشکال اساسی دارند.

یکی اینکه با شنیدن نام “رژیمی” فکر می کنیم که چراغ سبز برای خوردن هر مقدار از این نوع مواد غذایی که می خواهیم به ما نشان داده شده است و لذا پرخوری می کنیم. مورد دیگر هم اینکه، کارخانجات به منظور خوش طعم کردن خوراکی های رژیمی از افزودنی های دیگری که اونها هم چاق کننده هستند، استفاده میکنند. مثلاً اگر ماده غذایی بدون چربی باشد، در ازای از دست دادن چربی، شکر بیشتری به اون اضافه شده است و یا اگر بدون قند باشد، حتماً درصد چربی اون رو بالا برده اند تا جبران بی مزه بودن ماده غذایی شود.

www.takfars.ir

به جای استفاده از خوراکی های رژیمی،‌ از خوراکی ها معمولی استفاده کنید. فقط اندازه مصرف رو رعایت کنید. همین!

ورزش های استقامتی و کاردیو رو ادغام کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات ورزشی اکثر افرادی که می خواهند وزن کم کنند این است که به عنوان مثال، فکر میکنند باید تعداد زیادی دراز و نشست انجام بدهند تا چربی اضافی شکم رو از بین ببرند. واقعیت این است که مهم نیست که چند بار دراز و نشست انجام بدهید یا روی ناحیه شکم تمرکز کنید. چربی فقط از یک ناحیه از بدن برداشته نمی شود بلکه از کل بدن سوزانده می شود. پس اینگونه نیست که فقط چربی شکم رو بسوزانید و چربی نواحی دیگر،‌ دست نخورده باقی بمانند.

در ضمن، اونقدر که ادغام کاردیو با ورزش های استقامتی و قدرتی در کاهش وزن تأثیر دارند، انجام ورزش استقامتی به تنهایی،‌ نمی تواند نتیجه دلخواه رو در کوتاه مدت به شما بدهد. نام دیگر ادغام ورزش های کاردیو و قدرتی،‌ ورزش تناوبی یا اینتروال است. پس ورزش اینتروال رو فراموش نکنید.

حواس تون به ناخنک زدن هایی غذایی تون باشد

شاید در زمان خوردن غذا، توجه کافی به نوع و مقدار غذایی که میخورید، داشته باشید اما ناخنک زدن های متعدد و ریزه خواری هایی که در طول روز داشته اید،‌ از چشم تون پنهان بمانند و فراموش کنید که در مجموع کلی خوراکی اضافی مصرف کرده اید.

وقتی که ذهن ما مشغول کارهای متعدد است، توجه چندانی به ریزه خواری نداریم اما وقتی که با تمرکز و بدون حواس پرتی غذا می خوریم،‌ مسلماً متوجه پرخوری خود خواهیم شد. پس وقتی که ذهن تون درگیر مسائل مختلف است (مثلاً در حال تماشای تلویزیون هستید یا در حال گپ و گفت و گو با دوستان تون هستید یا حتی کتاب یا مجله میخوانید)، مواد غذایی رو در دسترس خود نگذارید و یا عواملی که باعث حواس پرتی شما می شوند رو حذف کنید (مثلاً تلویزیون رو خاموش کنید).

هشدار مهم: موارد توصیه شده درمانی در این نوشته صرفا برای مشکلات ساده می باشد، در صورت داشتن مشکل پزشکی جدی یا هر نوع حساسیت، لطفا قبل از هر اقدامی حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. جوشانده بادرنج بویه بهترین تضمین رفع بی خوابی
  2. توصیه های مفید به بدنسازان مبتدی برای افزایش حجم عضله ها
  3. به هفت علت مفید یک قاچ لیمو ترس در اتاق خواب خود بگذارید
  4. راهی سریع برای از بین چربی های اضافی بدن با ورزش
  5. اثرات مثبت و منفی شیرین بیان برای سلامتی
معنی جفت شدن ساعت و دقیقه در زمان های مختلف چیست

مطالب محبوب

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

مطالب پربازدید