image چرا دهان من خشک می شود راه درمان

مراقبت از دندان ها برای جلوگیری از خشکی دهان

کمبود بزاق برای سلامت دندان ها مضر است .در صورتی که به خشکی دهان مبتلا هستید باید دندان هایتان را مدام توسط دندانپزشک چک کنید .مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای حذف مواد غذایی و باکتری ها از بین دندان ها مفید است .در طول روز باید دندان های خود را با آب بعد از خوردن غذا بشویید .

مصرف مدام آب برای جلوگیری از خشکی دهان

در طول روز باید به صورت مداوم آب بخورید تا دهانتان مرطوب باقی بماند .نوشیدن شیر و آب و غذا به مرطوب ماندن محیط دهان کمک میکند .

خشکی دهان در زمانی ایجاد می شود که دهان مقدار کمی بزاق ترشح میکند و یا اصلا بزاق ترشح نمی شود .کمبود بزاق بیشتر از داشتن احساس تشنگی آزاردهنده است . بزاق به شما کمک میکند که مزه غذا و نوشیدنی هایی را که میخورید را تشخیص دهید ، هم چنین بزاق در هضم غذا نقش دارد .بزاق از پوسیدگی دندان هم جلوگیری میکند .

خشکی دهان و گرفتگی

با خشکی دهان احساس نا خوشایندی به فرد دست می دهد .خشک دهان می تواند بر روی تفس اثر گذار باشد .اگر شما از رژ لب استفاده کنید ، ممکن است به دلیل خشکی دهان و کمبود بزاق ، رنگ رژ بر روی دندان باقی بماند .خشکی دهان می تواند باعث گرفتگی صدا هم شود .

خشکی دهان به همراه خشکی پوست

کمبود بزاق در اطراف دهان باعث می شود که پوست اطراف دهان خشک و سخت شود . لب ها ترک میخورد و اطراف دهان هم ممکن است زخم شود ، زبان هم احساس خشکی میکند .

خوردن غذا و صحبت کردن هم ممکن است با سختی همراه باشد .

مصرف برخی داروها می تواند باعث خشکی دهان شود

بیش از ۴۰۰ نوع از انواع داروها می تواند باعث خشکی دهان شود. در حقیقت خشکی دهان می تواند از عوارض جانبی مصرف این داروها باشد.

بسیاری از داروهایی سرماخوردگی، آلرژی ، فشارخون و داروهای روان ، داروهای شیمی درمانی و .. می تواند باعث خشکی دهان شود .

آسیب دیدگی اعصاب می تواند باعث بروز خشکی دهان شود

خشکی دهان می تواند در اثر آسیب دیدگی اعصاب سر و یا گردن بوجود بیاید .سلول های عصبی خاصی پیام های عصبی را از سمت مغز به سمت سلول های ترشح کننده بزاق انتقال می دهند .اگر این اعصاب آسیب ببینند سلول های ترشح کننده بزاق نمیتوانند بزاق ترشح کنند .بدون ترشح بزاق قادر به تشخیص مزه و طعم غذا نخواهیم بود .

سیگار کشیدن می تواند باعث خشکی دهان شود

علت های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد ، یکی از آن دلایل خشکی دهان است .کشیدن سیگار ، قلیون ، پیپ می تواند باعث افزایش خشکی دهان شود .

تک فارس » پزشکی سلامتی » چرا دهان من خشک می شود راه درمان