image چرا در شب یلدا خوردن انار توصیه می شود

▪مصرف انار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی

انار سرشار از پلی فنول هایی است که به عنوان آنتی اکسیدانی قوی شناخته می شوند. این نوع از آنتی اکسیدان ها مانع تاثیر مخرب رادیکال های آزاد بر دیواره عروق می شوند و در نتیجه، شانس ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهند. به علاوه، پلی فنول های موجود در انار میتوانند با پیشگیری از اکسید شدن کلسترل در خون، احتمال ایجاد پلاک در عروق خونی را کاهش دهند و در این صورت هم شانس ابتلا به بیماری عروق کرونر را کم کنند. ضمن اینکه مصرف انار و آب انار طبیعی با کاهش چشمگیر سطح کلسترول بد خون (LDL)، بازهم احتمال ابتلا به بیماری ها و حمله های قلبی را پایین می آورد.

▪مصرف انار برای پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا

ترکیبات موجود در انار میتوانند با جلوگیری از فعالیت آنزیم بازدارنده آنژیوتانسین، به کاهش فشارخون کمک کنند. انار، حاوی ترکیبی به نام اسید پانیسیک است که می تواند علاوه بر کمک به کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون، تاحد قابل قبولی باعث پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا شود. از طرف دیگر، همین ترکیب می تواند باعث کاهش فشارخون یا تنظیم فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا هم بشود. تحقیقات ثابت کرده اند که همین خاصیت کاهندگی فشار و کلسترول خون توسط انار، باعث می شود که مصرف منظم این میوه یا آب طبیعی آن شانس ابتلا به بیماری های قلبی را در مبتلایان به دیابت کاهش دهد.

▪مصرف انار برای کمک به هضم بهتر

یکی از راه های حفظ سلامت سیستم گوارش و داشتن هضمی بهتر، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر است. در میان خوراکی های مختلف، آب طبیعی انار به دلیل طعم جذابی که دارد، می تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم و سرشار از فیبر در سفره غذایی روزانه ما جای بگیرد. مصرف هر یک عدد انار، می تواند چیزی حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر به بدن برساند و نزدیک به ۴۵ درصد از فیبر مورد نیاز روزانه ما را تامین کند. از این رو، افرادی که با مشکل هضم مواجه هستند یا بعد از وعده های اصلی غذایی احساس پری و سنگینی شدید میکنند، میتوانند انار یا آب انار را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

▪مصرف انار برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

انار، سرشار از ترکیبات ضدالتهابی است و از این رو، مصرف این میوه یا آب طبیعی آن می تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری های مرتبط با ضعف سیستم ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا پوکی استخوان هستند، بسیار مفید باشد. از طرف دیگر، این میوه آبدار و قرمز، حجم فراوانی از ویتامین C را در خود جای داده است و به همین دلیل، بازهم می تواند تاثیر چشمگیری بر افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن داشته باشد. ویتامین C موجود در انار با مبارزه با رادیکال های آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن، شانس ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی را هم کم میکند. به همین دلیل هم مصرف انار و آب انار در فصل های سرد سال که احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی مسری زیاد می شود، بسیار مفید خواهد بود.

▪مصرف انار برای کاهش استرس

پلی فنول های موجود در انار علاوه بر مبارزه با استرس اکسیداتیو داخلی، تاثیر به سزایی در مقابله با انواع استرس های روانی در زندگی فردی و اجتماعی هم دارند. تحقیقات انگلیسی ثابت کرده اند که نوشیدن آب طبیعی انار در موقعیت های استرس زا، باعث کاهش سطح کورتیزول خون و پایین آمدن میزان استرس فرد می شود.

یک نکته.

کسانی که از داروهای خاص برای درمان کلسترول خون بالا یا فشارخون بالا استفاده میکنند، بهتر است درباره مصرف آب انار با پزشک مشورت کنند چون امکان تداخل دارویی برای آنان وجود دارد. علاوه بر این ها، آب انار غلظت بالایی از نظر قندها دارد و مصرف بی رویه این نوشیدنی می تواند قند خون را افزایش دهد که برای افراد مبتلا به دیابت خوب نیست. افراد مبتلا به فشار یا غلظت خون میتوانند آب انار را بلافاصله پس از صرف غذا مصرف کنند اما کم خون ها باید بین صرف غذا و مصرف آب انار، حداقل یکی دو ساعت فاصله بیندازند.