image ویتامین دی بخورید تا بدن شما خیلی دیر پیر شود

دانشمندان توصیه کرده‌اند که افراد بهتر است ساعاتی را که اشعه ماوراءبنفش خورشید رو به اوج نگذاشته، چند دقیقه جلوی آفتاب بایستند تا با ارزان‌ترین و بهترین راه، ویتامین دی بدن خود را تامین کنند.

افرادی که در مواقع بی‌خطر بودن تابش خورشید، در برابر نور آن می‌ایستند تا ذخیره ویتامین دی بدنشان را تامین کنند، دیرتر دچار مشکلات ناشی از پیری می‌شوند.

یک گروه از محققان با مطالعه روی نمونه‌های حیوانی متوجه شدند دریافت ویتامین D می‌تواند باعث جلوگیری از جمع شدند پروتئین‌های مضر و سمی شود و به همین دلیل آثار مناسبی بر طول عمر دارد

«گوردون لایتکو»، سرپرست ارشد این محققان اظهار داشت: ما متوجه شدیم دریافت ویتامین D در کرم‌های مورد تحقیق باعث طول عمر حداقل سه برابری آنها شده است.

او اضافه کرد: به دلیل این‌که روند پیری در میان پستانداران و کرم‌ها تشابهاتی دارد بررسی اثر ویتامین D در روی این حیوانات نتایج مشابهی نیز در انسان‌ها را پیش رو می‌گذارد.

فرایند دریافت ویتامین D در بدن از طریق نور خورشید یا مواد غذایی صورت می‌گیرد و با اثر گذاشتن بر قسمت‌های متفاوتی از بدن می‌تواند بهبود سیستم ایمنی، رشد سلول‌ها و استخوانسازی را در بدن تقویت کند و بویژه از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری کند.

کاهش میزان دریافتی ویتامین D نیز باعث افزایش احتمال بروز بیماری‌هایی همچون مشکلات قلبی، بیماری‌های عروقی، دیابت و حتی سرطان می‌شود.

تک فارس » پزشکی سلامتی » ویتامین دی بخورید تا بدن شما خیلی دیر پیر شود