تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

ویال سفوتاکسیم عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها با پنی سیلامین یا بیماری پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

فارماکوکینتیک

غلظت سرمی دارو ۵/۰ ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد . نیمه عمر دارو ۱ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا ۳ ساعت افزایش یابد . ۶۰-۵۰در صد دارو از طریق فیلتراسیون گلومرولی دفع می شود.

موارد مصرف

تکفارس آی آر

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل، سوزاک، عفونت های مجاری ادرار و همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از جراحی مصرف می شود.

هشدارها

۱- در وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

۲- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .

۳- سفالوسپورین ها ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شوند

www.takfars.ir

۴- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس شود.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علائم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو گزارش شده است. سایر عوارض گزارش شده عبارتند از اریتم مولتی فرم، اختلال در آنزیم های کبدی ، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا، ائوزینوفیلی و اختلالات خونی، بی قراری، اختلال در خواب، اغتشاش فکر و سر گیجه و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک با مصرف این دارو گزارش شده است. تزریق وریدی سریع این دارو ممکن است موجب بروز آریتمی قلبی شود.

تداخل دارویی

در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها یا وانکومایسین احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد . اثر ضد انعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این داروها ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه

۱- در صورت نیاز به تزریق عضلانی مقادیر بیش از ۲ گرم، باید دارو را در مقادیر منقسم و در نقاط مختلف تزریق نمود.

۲- مخلوط کردن سفوتاکسیم با سایر داروها ( به ویژه آمینوگلیکوزیدها ) در یک محلول توصیه نمی شود.

۳- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.

۴- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هرگونه داروی ضد اسهال باید با پزشک مشورت شود.

تک فارس

۵- سفوتاکسیم از راه تزریق عمیق عضلانی، تزریق آهسته وریدی (طی ۳-۲ دقیقه ) با انفوزیون وریدی ( طی ۶۰-۲۰ دقیقه مصرف می شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان سوزاک در زنان ۵۰۰ میلی گرم در نوبت و در درمان سوزاک در مردان ، یک گرم در یک نوبت تزریق عضلانی می شود . در پیشگیری از عفونت ها قبل از عمل جراحی سزارین ابتدا یک گرم از راه وریدی هر۶ ساعت حداکثر برای دو نوبت تزریق می شود. در سایر اعمال جراحی ، یک گرم ۵/۱- ۵/۰ساعت قبل از شروع عمل تزریق عضلانی یا مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت ها معمولاً ۶-۲ گرم در روز در ۴-۲ دوز منقسم می باشد که این مقدار در مورد عفونت های پسودومونایی یا عفونت های شدید ممکن است تا ۱۲ گرم در روز نیز افزایش یابد .

کودکان : مقدار مصرف این دارو در نوزادان ۵۰ mg /kg در روز در ۲-۴ دوز منقسم است که در عفونت های شدید تا mg/kg200-150 ممکن است افزایش یابد. در کودکان بزرگتر مقدار مصرف دارو ۱۰۰- ۱۵۰ mg/kg در ۲-۴ دوز منقسم است که در عفونت های شدید تا ۲۰۰mg/kg در روز ممکن است افزایش یابد .

اشکال دارویی

For Injection: 500

For Injection:1g ( as sodium

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››