وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

image وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

وقتی که فرد دچار بیماری آنفلوآنزا عطسه می‌کند، حدود ۲هزار قطره معلق به هوا می‌فرستد که هرکدام از این قطرات تعداد بسیار زیادی ویروس درخود دارند. هرکس که یکی از این قطرات را تنفس کند (دستگیره در، کیبورد کامپیوتر یا خودکاری که این قطرات روی آن نشسته است را لمس کند و سپس دستش را به دهان، بینی یا چشمش ببرد) در خطر ابتلا قرار می‌گیرد. ویروس‌ها از طریق سوراخ‌های بینی وارد می‌شوند و درسلول‌های تنفسی لانه می‌کنند. دربیماری سرماخوردگی، ویروس‌ها به سلو‌ل‌های تنفسی از بینی تا گلو حمله می‌کنند و ویروس‌های آنفلوآنزا می‌توانند تا ریه انسان نفوذ کنند و باعث بروز بیماری در ریه‌ها شوند. سیستم ایمنی بدن بلافاصله پس از ورود ویروس‌ها شروع به عمل می‌کند. در همان ساعات اولیه سربازان بدن (گلبول‌های سفید از گروه لنفوسیت‌ها که T-cell نامیده می‌شوند) و آنتی‌بادی‌های ترشح شده از سلول‌ها شروع به نابود کردن ویروس‌ها می‌کنند. اگر قبلا واکسن آنفلوآنزا زده باشید که این نوع خاص از ویروس که حالا وارد بدن‌تان شده درآن واکسن باشد، بدن شما آنتی‌بادی علیه آن ویروس را درخودش دارد و نیازی به انتظار کشیدن برای تولید آنتی‌بادی و ترشح آن نیست.

ویروس‌ها وارد بدن شما شده‌اند و از سلول‌های بدنتان به عنوان ماشین کپی برای خودشان استفاده می‌کنند. در این زمان سلول‌های بدن که در آنها ویروس‌ها تکثیر شده‌اند، متورم می‌شوند و بعد می‌ترکند و اینگونه سلول‌ها را در همه جهت‌ها در بدن پخش می‌کنند.

image وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

در این مرحله بیماری شما بیشترین قابلیت سرایت را دارد، زیرا بیشترین تعداد ویروس‌ها دربدن شما تجمع یافته‌اند. برای همین است که همیشه (تکرار می‌کنیم همیشه) باید در زمان عطسه کردن دستمال ضخیمی روی بینی و دهان خود بگذارید. اگر چیزی در دسترس خود ندارید در داخل آرنج خود عطسه یا سرفه کنید. درضمن سعی کنید تا می‌توانید به وسایل دیگران دست نزنید.

تکفارس آی آر

سیستم ایمنی شما هنوز حریف حجم بالای ویروس‌هایی که وارد بدنتان شده است نشده، اینگونه است که علائم بیماری کاملا بدن شما را فرا می‌گیرد و کاملا احساس بیماری می‌کنید. ممکن است در تمام طول روز خواب‌آلود باشید یا هرکاری کنید خواب‌تان نبرد. احتمال بسیار زیاد تب و لرز درساعات مختلف روز سراغ‌تان می‌آید. سردرد، درد بدن، ضعف، بی‌حالی، عطسه و درد سینه علائمی هستند که شما را گرفتار می‌کند. (یادتان باشد داروهای ضدسرماخوردگی ساده در دسترس، بسیاری از این علائم را تسکین می‌دهند.) خود ویروس‌ها نیستند که باعث ضعف و بی‌حالی شما می‌شوند، درواقع ویروس‌ها نمی‌توانند به طور مستقیم باعث کاهش انرژی شما شوند، اما بدن تمام انرژی خود را برای مقابله با ویروس‌ها به کار گرفته است و برای همین است که شما گاه حتی انرژی بلند شدن هم ندارید. برای آنکه توده‌های سلول‌های مرده بدن و ویروس‌های کشته شده در ریه رسوب نکنند، بدن شروع به سرفه می‌کند که این سرفه‌ها خشک هستند. بهتر است از شربت‌های سینه استفاده کنید و همچنین بینی خود را مرتب شست‌وشو دهید.

image وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

عوامل موثر کمک‌کننده به شما، یعنی سلول‌های T-cell و آنتی‌بادی‌ها، ویروس‌ها را محاصره کرده‌اند و در حال نابود کردن آنها هستند و شما همچنان بیمار و ضعیف هستید. اما گول تبلیغات بی‌دلیل داروهایی که ادعا می‌کنند خیلی سریع شما را خوب می‌کنند را نخورید، بهترین کار این است که تا می‌توانید مایعات مصرف کرده و استراحت کنید تا زودتر بهبود یابید.

اگر بدشانس باشید، باکتر‌ی‌های بی‌خطری که به‌طور معمول در گلوی‌تان زندگی می‌کنند به داخل ریه شما نفوذ می‌کنند و در زمان تضعیف سیستم ایمنی به گونه‌ای بیماری‌زا بدل می‌شوند و اینگونه شما در خطر ابتلا به پنومونی (سینه پهلو) قرار می‌گیرید.

اگر خوش‌شانس باشید و از ابتلا به سینه پهلو فرار کرده باشید، سیستم ایمنی بدن‌تان بالاخره بر ویروس‌های مهاجم غلبه می‌کند و روند التهاب در بدن آرام آرام فروکش می‌کند. اما با وجود این، حس می‌کنید حالتان خوب شده است، اما بدانید هنوز هم می‌توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید (تا یکی، دو روز پس از بهبود، می‌توانید ویروس‌ها را به دیگران انتقال دهید. شاید تا یک هفته دیگر هنوز هم احساس ضعف، بی‌حالی و خستگی همراه شما بماند).

www.takfars.ir

image وقتی سرما میخوریم در بدن چه اتفاقاتی می افند

اگر اطرافیانتان سرما خورده‌اند

شما باید مرتب دست‌هایتان را بشویید، برای اینکه از ویروس‌های جدید و بیماری‌های جدید دور بمانید. شما باید برای دور کردن قطره‌ای پر از ویروس دست‌تان را با صابون و مواد ضدعفونی‌کننده بشویید و کاملا تمام سطح آن را با این مواد شست‌‌‌وشو دهید و سپس حداقل ۲۰ ثانیه آن را زیر جریان آب بگیرید. هرزمان که دست‌تان را به وسیله‌ای زدید یا با کسی دست دادید، دست‌هایتان را بشویید. سعی کنید حوله مخصوص خودتان را داشته باشید و از تمام وسایلی که فردی دچار بیماری با آنها در تماس بوده دور بمانید. داشتن یک برنامه‌غذایی متعادل و پر از سبزیجات و میوه‌های تازه، داشتن خواب شبانه کافی و داشتن برنامه ورزشی منظم می‌تواند به شما کمک کند که سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید و کمتر درمعرض ابتلا به بیماری آنفلوآنزا قرار بگیرید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

یک مقاله خواندنی درباره اسفناج
  1. آن چه که باید قبل از شروع ورزش بدنسازی بدانید
  2. معرفی تمرینات حرفه ای برای داشتن شکمی صاف و قوی
  3. معرفی نوشیدنی هایی که برای سلامتی مفید یا مضر هستند
  4. چطور در زندگی فردی سالم باشیم با تغذیه و شناخت طبع خود
  5. راه حل های درمان فرو رفتن گوشت در ناخن دست و پا
  6. چه بخوریم و چه کنیم تا در فصل بهار دچار بیماری نشویم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات