تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسیاشتراک گذاری

وقتی در محیط کار به عنوان مدیر نگرانی داریم باید چه کنیم

۱- اهداف مشخصی برای همکارانتان در نظر بگیرید!

این نکته اهمیت بسیار زیادی برای کاهش استرس در محیط کسب و کار دارد. اینکه بتوانید درباره اهدافی که در محیط کار در نظر گرفته شده است شفاف باشید. این باعث می شود تا همکارانتان بدانند که بر روی چه چیزی باید تمرکز کنند و چرا. پیشنهاد می تواند این باشد که مثلا سه تا پنج هدف استراتژیک در شروع سال برای مجموعه بنویسید. از این اطمینان حاصل کنید که تمامی نیروها در مسیر رسیدن به این اهداف گام بر می دارند، از این طریق آن ها هم حس میکنند که سهمی در این روند دارند.

وقتی اهدافتان را مشخص کردید هر کدام از نیروها باید بتوانند هدف های خودشان را بنویسند. اهدافی که در مسیر اهداف استراتژیک قرار بگیرند و قابل اندازه گیری باشند.

۲- انعطاف پذیری در محیط کار بسیار مهم است!

حفظ نیروی موجود از مهم ترین کارها است. از دست دادن نیروها به دلیل هزینه آموزش و هزینه های بهره وری منجر به زیان های مالی برای مجموعه خواهد شد. اما برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک حفظ این وضعیت و در رقابت ماندن کمی سخت تر است. اما پرداخت هزینه و پول همه چیز نیست. بسیاری از آدم ها به دنبال کاری با سرانجام و ماموریت های معین می گردند. برخی دیگر به دنبال انعطاف در محیط کاری هستند که به کاهش استرس در زندگی و کارشان کمک میکند.

تکفارس آی آر

پس می توان به راه هایی دیگر هم برای خوشحال نگه داشتن همکاران فکر کرد. مثلا اگر نیروی کاری شما باید به دنبال فرزندانشان بعد از مدرسه بروند، ایرادی ندارد. این اجازه را به آن ها بدهید که بتوانند زودتر به محل کار بیایند و زودتر آنجا را ترک کنند. یا مثلا می توانید با شرط در اختیار داشتن تکنولوژی های ارتباطی برای ارتباط بین شما و همکاران، کار از راه دور و یا در خانه را به آن ها در این شرایط پیشنهاد کنید.

ترکیب زندگی و کار می تواند به پیشرفت کار هم کمک کند. این به این معنی است که کار تلاش محور می شود و بر پایه انجام دادن کارهای مشخص جلو می رود. مثلا اگر ددلاین های مشخصی دارید، پس فرق چندانی بین انجام کار در ساعت ۲ با انجام آن در ساعت ۳ وجود ندارد. این انعطاف پذیری به کاهش استرس در محیط کسب و کار بسیار کمک میکند و به همکاران اجازه می دهد تا در کنار کار بتوانند دیگر فعالیت های دلخواه را دنبال کنند.

۳- سود کار را تقسیم کنید!

بسیاری از اوقات این نگرانی در بین نیروی کار وجود دارد که مثلا آن ها سهم عادلانه خود را دریافت نمیکنند. اگر کسب و کارتان سود بالایی دارد، به دنبال راه هایی برای تشویق مالی همکارانتان باشید. و یا اینکه اگر سود مالی چندانی عایدتان نمی شود، به راه هایی دیگر فکر کنید. مثلا یک روز را تعطیل کنید و با همکارانتان به فضایی دیگر برای خوردن ناهار بروید و جشن بگیرید. در این صورت همکارانتان انگیزه بیشتری برای کار خواهند داشت و کاهش استرس در محیط کسب و کار را تجربه خواهند کرد.

۴- انجام دادن کارها به صورت همزمان را خیلی پیشنهاد نکنید!

www.takfars.ir

انجام دادن فعالیت های مختلف و بیش از حد تمرکز را برای ذهن دشوار میکند. تحقیقات جدید نشان می دهند که این کار قند اکسیژن را در مغز کاهش می دهد که در واقع سوخت مغز شما برای تمرکز بیشتر است. گلوریا مارک استاد دانشگاه کالیفرنیا می گوید که در واقع هر زمان تمرکزتان را از دست دهید حداقل ۲۳ دقیقه طول میکشد تا به حالت قبل برگردید.

برای تحقق این مورد مثلا از همکارانتان بخواهید تا موبایل ها و لپ تاپ هایشان را به قرارهای ملاقات کاری نیاورند و یا اینکه بین کارهایشان هر چند ساعت، دقایقی را هم استراحت کنند. این توقف ها باعث می شود تا با روحیه ای بهتر و ذهنی بازتر به محیط کار برگردند و بهره وری بیشتری داشته باشند.

۵- همکارانتان را به تحرک بیشتر تشویق کنید!

ذهن بدون فعالیت بدن کارایی بالایی نخواهد داشت. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز فعالیت ورزشی انجام دهید. همکارانتان را تشویق کنید تا در کنار کار ساعاتی برای ورزش کنار بگذارند و مثلا به باشگاه بروند و یا یوگا انجام دهند. مدتی بعد متوجه تغییر هم در خلق و خو و هم در ایده های همکاران خواهید شد و این روند به کاهش استرس در محیط کسب و کار خواهد انجامید.

این گام های ساده به خلاقیت همکارانتان کمک میکند و باعث می شود تا آن ها به کارشان تعهد داشته باشند و از آن لذت ببرند. در برابر این، با تغییر در همکارانتان مشتری های خوشحال تری هم خواهید داشت و به موفقیت کسب و کار در بلند مدت می رسید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››