زمانی که ناراحت هستیم یا احساس ترس و نگرانی داریم، بدن موادی آزاد میکند که نقش یک آرام بخش طبیعی را دارند و کمک میکنند تا به تدریج تسکین بیابیم.

اشک ها هورمون های اوپیاسه و اوسیتوسین را ترشح میکنند که توانایی تسکین ناراحتی ها را دارند. این ترکیبات مانند داروهای آرام بخش طبیعی عمل میکنند که احساس راحتی و تا حدی رفع نگرانی را به همراه دارند.

باعث ترشح دو هورمون می شود که مانند یک داروی آرام بخش طبیعی عمل میکند و درد را تسکین می دهد. اشک ها نیز به بدن کمک میکنند تا مواد سمی جمع شده به دلیل استرس را دفع کند.

به طور خلاصه باید گفت که گریه کردن تمرین خوبی برای کمک به حفظ عملکرد مطلوب بدن است و رفتاری ضروری در زمان های اضطراب، افسردگی یا قرار گرفتن در شرایط خاص محسوب می شود. به همین دلیل است که بعد از گریه کردن احساس آرامش ایجاد می شود.اشک ها همچنین میتوانند نشان دهنده شادی و هیجان باشند اما معمولا در شرایط ناراحتی ظاهر می شوند.

مفید برای بینایی

اشک ها مانع از خشکی اجزای مخاطی چشم ها می شوند و رطوبت کافی را تامین میکنند که برای حفظ سلامت بینایی ضروری است. به علاوه، متخصصان به این نتیجه رسیده اند که عدم توانایی گریه کردن می تواند باعث ضعف شدید قدرت بینایی شود.

از بین بردن بعضی از باکتری ها

قطرات اشک میتوانند بعضی از باکتری ها را در عرض چند دقیقه نابود کنند زیرا حاوی مایه سیالی به نام لیزوزیم هستند که قدرت محافظت در برابر بعضی میکروب ها به خصوص عوامل بیماری زا سرماخوردگی را دارند.

دفع مواد سمی

زمانی که تحت تاثیر هیجانات شدید هستیم و شدت گریه آنقدر زیاد است

که نمی توان آن را کنترل کرد، در واقع درمان خوبی در بدن ایجاد شده زیرا مواد سمی که به خاطر استرس در بدن جمع شده است دفع می شود.

کاهش استرس

مایعی که از چشم ها جاری می شود بسیار شبیه عرق است. این مواد خاصیتی دارند که سطح بالای استرس را کاهش می دهند.

بهبود حالت روحی

زمانی که گریه می کنیم، مقدار زیادی منگنز از بدن دفع می شود که به تسکین حالات روحی نامطلوب کمک میکند. در واقع، مقدار بالای منگنز در بدن خستگی شدید، تحریک پذیری، افسردگی، نگرانی و دیگر اختلالات را در پی دارد که تا حد زیادی در ثبات هیجانی فرد تاثیر میگذارد.

تک فارس » پزشکی سلامتی » واقعا گریه کردن برای سلامتی بدن مفید است