همیشه مضطرب هستم چطور آرام باشم

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

همیشه مضطرب هستم چطور آرام باشم

image همیشه مضطرب هستم چطور آرام باشم

▪ مثبت فکر کنید

برخی افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و به همه چیز با دید منفی نگاه می کنند. سعی کنید به زیبایی های زندگی توجه داشته باشید. خنده یک کودک، دیدن یک دوست قدیمی، آواز یک پرنده، طلوع خورشید، سلامتی، شادابی و… نمونه هایی از نکات مثبت و روشن زندگی می باشند. بر اساس دیدگاه قانون جذب نیز شما هر آنچه که در ذهن می پروانید در زندگی تان تاثیر می گذارد.

▪ برای رسیدن به آرامش نگاه خود را تغییر دهید

در باورهای خود، افراط و تفریط را کنار بگذارید. پافشاری کردن بر باورهای خودتان، بدون در نظر گرفتن عقاید دیگران به تعارض بین شما و دیگران منتهی می شود. مطلق اندیشی باعث رفتارهای واکنشی و عجولانه در فرد می شود. این رفتارها خود منشا استرس و نگرانی هستند و به سلب آرامش در زندگی منجر می شوند. تقویت حس شوخ طبعی راهکاری است که با دور کردن تنش، می توانید عقاید خود را ابراز کنید.

تکفارس آی آر

▪ به ذهن خود استراحت بدهید

مکان هایی وجود دارند که ما در آن ها احساس آرامش بیشتری می کنیم و تمایل داریم هنگام استراحت آن جا باشیم. چشم های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید سعی کنید به تمام جرئیات آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال خود را در حال قدم زدن در کنار ساحل تجسم کنید. در حالی که روی شن ها راه می روید امواج ساحل را روی پای خود حس کنید، به درخشش نور خورشید در سطح آب، وزش نسیم ملایم و صدای پرندگان توجه کنید. تجسم مثبت باعث آرامش ذهن می شود.

▪ زندگی در زمان حال

برای رسیدن به آرامش روحی باید بتوانید در زمان حال زندگی کنید. با نگرانی در مورد آینده یا افسوس گذشته را خوردن صرف نظر از زمانی که از دست می دهید، باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در شما می شود در حالی که این نگرانی هیچ کمکی به شما نمی کند.

▪ زمانی را برای خود اختصاص دهید

www.takfars.ir

سعی کنید وقت کافی برای خود در نظر بگیرید. بیرون بروید و در یک محیطی که برای شما آرامش بخش است قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید. به صدای پرندگان توجه کنید و از دیدن زیبایی ها لذت ببرید. به فعالیت هایی که برای شما خوشایند هستند بپردازید؛ مثلا بازی کردن با حیوانات خانگی و گذراندن وقت با آن ها راه بسیار خوبی برای از بین بردن استرس ها می باشد.

▪ تنفس عمیق باعث افزایش آرامش می شود

یکی از راه های سریع و آسان برای دستیابی به آرامش، تنفس عمیق است. وقتی روی تنفس تان تمرکز می کنید، مغزتان روی نحوه دم و بازدم متمرکز می شود. در نتیجه حواستان از نگرانی ها پرت می شود. اختصاص دادن زمان کوتاه برای آرامش و سکوت در طول روز می تواند باعث کاهش استرس و افسردگی شود. روی تنفس خود متمرکز شوید و احساس کنید همه اضطراب ها از وجودتان خارج می شوند.

▪ گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است. مهم نیست چه سبک موسیقی گوش می دهید همین که به شما آرامش می دهد کافیست. احساس کردن و شنیدن لرزش ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش تاثیر مثبتی بر روح و روان شما خواهد گذاشت به گونه ای که امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می رسند، استرس هایتان به حداقل می رسد و سیستم دفاعی بدن تان نیز تقویت می شود.

▪ ماساژ راهی برای رسیدن به آرامش

اغلب افراد از ماساژ برای دستیابی به حس آرامش کلی جسمی و روانی استفاده می کنند. هنگام ماساژ نقاط خاصی از بدن مورد توجه قرار می گیرند، تحریک اعصاب نقاطی که فشار اندک روی آن هاست باعث می شود فرد آرامش بیشتری تجربه کند و استرس هایش کاهش یابد.

▪ پذیرش

پذیرفتن آن چه در اختیار ما نیست و کنترلی روی آن نداریم برای رسیدن به آرامش ضروری است. گاهی اوقات با اتفاقی غیر منتظره در زندگی روبه رو می شویم یا آمادگی لازم برای رویارویی با آن را نداریم مانند مرگ همسر، فریب و بی وفایی ها. گاهی مشکلات قابل حل هستند اما بعضی مواقع چاره ای جز پذیرش بحران نداریم.

▪ خودتان را دوست داشته باشید

تک فارس

هر چقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، آرامش ذهنی بیشتر و همین طور احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. این کار باعث می شود اعتماد به نفس تان بیشتر شود و کمتر احساس ناامنی کنید؛ در نتیجه آرامش درونی تان افزایش می یابد. با خودتان صحبت کنید و از جملات مثبت و امیدبخش استفاده کنید. به خودتان باور داشته باشید و مرتبا یادآوری کنید که همه چیز درست خواهد شد.

▪ با خودتان صادق باشید

مشکلات زمانی به وجود می آیند که فرد آن طور که می خواهد، عمل نمی کند. گاهی خودش راهی را انتخاب می کند و جامعه راه دیگری را به او پیشنهاد می کند و گاهی او را مجبور می کند. اما اینکه بتوانید بین خواسته خودتان و جامعه تعادل برقرار کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید، اهمیت به سزایی دارد. یافتن راه هایی برای متعادل کردن اهداف درونی با راهی که شما در نهایت انتخاب می کنید یکی از کلیدهای آرامش ذهنی است.

▪ برای رسیدن به آرامش هدف داشته باشید

هدف داشتن در زندگی به شما انگیزه ادامه راه می دهد البته هدفی که مشخص، دست یافتنی و واقع گرایانه باشد. هدف های دور از دسترس باعث ایجاد آشفتگی بیشتر در شما می شوند. سعی کنید برآورد درستی از محدودیت ها و توانایی های خود داشته باشید.

▪ بخشش

بخشیدن دیگران همیشه با یک احساس خوب همراه است. تلافی کردن یا انتقام جویی باعث تداوم یافتن خشم و عصبانیت در شما می شود. بخشش یعنی مقابله با احساسات منفی که در شما به وجود آمده است. یکی از مهم ترین پیامدهای بخشش، رسیدن به آرامش برای فرد است در واقع انسان با بخشش فرد دیگر، خود را سزاوار آرامش می داند.

▪ ارتباط با دیگران

یکی از عالی ترین و لذت بخش ترین لحظات زندگی، وقت هایی است که در کنار کسانی هستیم که دوستشان داریم. هر موقع احساس نگرانی کردید به دیدار یکی از دوستان یا خانواده خود بروید و با او صحبت کنید.

▪ عجله نکنید

T A K F A R S

هنگامی که در تلاش باشیم هر چه زودتر به خواسته ها و معیارهای خود برسیم در واقع خودمان را تحت فشارهای غیرضروری قرار می دهیم. با بی صبری تان مقابله کنید، آگاه باشید و از هر لحظه زندگی تان لذت ببرید. بایدها و نبایدهای دست و پاگیری که فقط باعث می شوند فشار بیشتری در زندگی احساس کنیم، هرگز ما را به سمت آسودگی و آرامش درون سوق نمی دهند.

▪ مقایسه نکنید

موضوع اصلی این است که خود شما چه می خواهید پس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و فقط روی مسیر زندگی خودتان تمرکز کنید. ما همگی الگوهایی برای خودمان داریم که باید دنبال کنیم، شرایط، امکانات و تجارب هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

▪ از سرزنش خود بپرهیزید

شکست به معنی ناتوانی شما نیست. در مقابل مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید. اگر اشتباهی انجام دادید از سرزنش کردن خود دست بردارید. دلایل سرزنش کردن خودتان را بررسی کنید و شکست را به عنوان راهی برای یادگیری و تجربه در نظر بگیرید. محدودیت های خود را برآورد کنید.

راهکارهای ذکر شده تنها در صورتی می توانند به آرامش شما منجر شوند که پیش از آن نا آرامی و افسردگی را در خود از بین برده باشید. ناراحتی های روحی و افسردگی تنها با مراجعه به مشاوره روانشناسی قابل درمان هستند. مشاور با شناسایی علل تعارض و از بین بردن آن، به شما در رسیدن به آرامش یاری می دهد.

▪ تغذیه درست

مصرف برخی از مواد غذایی می تواند در ایجاد آرامش بسیار موثر باشد. خوردن یک فنجان چای سبز، شکلات تلخ و عسل از مورادی هستند که می توانند به ایجاد آرامش کمک کنند. آدامس جویدن و خوردن میان وعده های شیرین نیز از استرس و اضطراب می کاهد و آرامش شما را افزایش می دهد.

▪ کسب آرامش با مدیتیشن

تحقیقات نشان داده است که انجام دو بار مدیتیشن در روز برای مدت پنج دقیقه می تواند استرس و اضطراب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد و آرامش را در افراد به وجود آورد. برای مدیتیشن نیازی به رفتن به مکانی خاص یا هزینه وجود ندارد و فقط کافیست مکانی آرام را بیابید و پنج دقیقه در آن جا بنشینید و مدیتیشن نمایید.

تک فارس www.takfars.ir

▪ ریلکسیشن پیشرفته

برای انجام این کار لازم است که به عضلات بدن تان فشار آورده و سپس خود را رها کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا احساس آرامش در بدن تان ایجاد شود. انجام این حرکت علاوه بر ایجاد آرامش به غلبه بر خواب آلودگی نیز کمک می کند.

▪ معجزه آب سرد

آب سرد برای کاهش اضطراب و ایجاد آرامش معجزه می کند. حتی اگر نمی توانید دوش بگیرید هم مشکلی نیست. تنها کافیست که مچ دست ها و پشت گردن تان را در معرض آب سرد قرار دهید. رگ های و شریان های اصلی بدن در این نواحی هستند و گرفتن آب سرد روی آن ها منجر به آرامش می شود.

▪ قرار گرفتن در مقابل نور خورشید

نور خورشید تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و اضطراب و ایجاد آرامش درونی دارد. در روز های آفتابی زیر نور خورشید راه بروید و یا حتی سرتان را از پنجره بیرون آورید و برای چند دقیقه خود را در معرض نور خورشید قرار دهید. این کار برای درمان افسردگی معجزه می کند.

▪ نظم و ترتیب

به هم ریختگی و عدم سازماندهی در کار ها از دلایل اصلی استرس و اضطراب و یا تشدید آن است. زمانی که محیط زندگی یا کاری تان به هم ریخته باشد یا کارهای تان از هیچ نظمی برخوردار نباشد، احساس آرامش از شما گرفته می شود. پس در ابتدای روز محیط اطراف خود را مرتب نمایید و برنامه ای برای پیشبرد کار هایتان تنظیم نمایید.

▪ کسب آرامش با ورزش

ورزش نقش اساسی در کاهش استرس و ایجاد آرامش در افراد ایفا می کند. برای ورزش نیازی نیست که حتما زمان مشخصی را به باشگاه بروید. روزانه مدت مشخصی را پیاده روی یا دویدن اختصاص دهید و یا یوگا کار کنید. با انجام این کارها می توانید افکار خود را مرتب کرده و آرامش را در خود تقویت کنید.

تکفارس

▪ نوشتن

نوشتن مسائلی که در شما ایجاد استرس کرده اند، می تواند سنگینی آن ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنویسید و حتی اگر خواستید می تواند آن متن را پاره کنید. تحقیقات نشان داده که نوشتن و یا خواندن قبل از یک کار مهم مثل امتحان تاثیر زیادی در ایجاد آرامش می گذارد.

▪ کسب آرامش با بوییدن

بو کردن عطرهای خوشبو و مورد علاقه می توانند در ایجاد آرامش تاثیر داشته باشند. گل های خوشبو را ببوید، عطر اسطوخودس، میوه هایی همچون پرتقال و قهوه را استشمام کنید و تاثیر آن را بر کاهش اضطراب و افزایش آرامش خود مشاهده نمایید.

▪ بخندید

خنده یکی از روش های درمانی برای افسردگی و اضطراب است. با دیدن فیلم های خنده دار و یا ملاقات با دوستان سعی کنید که بیش تر بخندید و شاد باشید تا آرا مش بیش تری را احساس کنید.

▪ کمک گرفتن از متخصص

و در آخر این که استرس های روزه از مسائلی هستند که می توانند آرامش را تا حد بسیار زیادی از فرد بگیرند. در صورتی که راه های فوق تاثیری بر روی شما نداشت می توانید از متخصصص حوزه روانشناسی کمک بگیرید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب