نکته های خواندنی و علمی درباره دندان عقل

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نکته های خواندنی و علمی درباره دندان عقل

image نکته های خواندنی و علمی درباره دندان عقل

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی در دهان می‌روید، این دندان را دندانپزشکان، آسیای سوم می‌نامند، که دلیل این نامگذاری به دلیل زمان رویش و همزمانی آن با بلوغ عقلی است.

▪ در صورتی که دندان عقل شما کج رویش پیدا کرده باشد، بهتر است آن را بکشید، چون باعث پوسیده شدن دندان های مجاور خود می شود.

▪ به‌طور معمول هر فردی در مجموع دارای چهار دندان عقل خواهد بود که دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین می‌رویند.

▪ دندان عقل آخرین دندانی است که رشد آن بعد از ۱۸ سالگی آغاز می‌شود، رشد دندان عقل بعد از رشد کامل فک اتفاق افتاده و همین مسئله سبب می‌شود با توجه به متوقف بودن رشد فک، فضای کمی برای رویش دندان عقل وجود داشته باشد و به همین دلیل هم دندان‌های عقل گاهی کج در می‌آیند.

▪ هر نوع کمبود فضای فکی برای رشد دندان عقل، کج شدگی و یا رشد نامناسب این دندان‌ها نیاز به بررسی دارد، زیرا اگر دندان‌های عقل در جای مناسب خود نرویند و یا دندان روبرویی خود را نداشته باشد، باید نسبت به خروج آنها از فضای دندانی اقدام شود.

تکفارس آی آر

▪ گاه به دلایل مختلف دندان‌های عقل در داخل فک نهفته می‌مانند،▪همچنین اگر قسمتی از تاج این دندان‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر ‌شود، به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود.

▪ پوسیدگی دندان عقل یا پوسیدگی دندان مجاور آن از جمله مشکلاتی است که دندان‌های نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند.

▪ دندان‌های عقل نقش چندانی در جویدن غذا ندارند، ▪ممکن است نیاز باشد دندان‌های عقل توسط دندانپزشک از فک خارج شوند و خروج آنها هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

▪ تا زمانی که فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود داشته باشد و این دندان قابل استفاده باشد، ضرورتی برای کشیدن آن وجود ندارد.

▪ دندان‌های عقل باید دو بار در طول زندگی و در ۱۸ سالگی که هنوز دندان خارج نشده و بین ۲۲ تا ۲۳ سالگی که زمان رویش دندان‌های عقل است، توسط دندانپزشک بررسی شود.

www.takfars.ir

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

برای بهبود گردش خون در بدن چه کارهایی مفید است
  1. پودر قابل تزریق اریولان عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  2. اگر در دوران حاملگی نگران و مضطرب هستید بخوانید
  3. معرفی حرکات مفید ورزشی برای خانم ها بعد از زایمان
  4. کپسول آلوینتا عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی
  5. با مصرف نعنا از خواص جادویی آن بهره گیرید
  6. میز آشپزخانه بدترین محل برای گذاشتن کیف دستی

مطالب محبوب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید