نکته های خواندنی درباره ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ یا پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار ھﻨﺪی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نکته های خواندنی درباره ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ یا پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار ھﻨﺪی

image نکته های خواندنی درباره ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ یا پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار ھﻨﺪی

ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ ﯾﺎ پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار هندی

▪ ﻧﺎم: ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ ﯾﺎ پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار هندی و ﯾﺎ Rose Ring

▪ اﻧﺪازه: ۳۰ ﺗﺎ ۴۰ ﺳﺎﻧﺘﯿﻤﺘﺮ

▪ اهلی ﺷﺪن: اﮔﺮ از زﻣﺎن ﺟﻮﺟﻪ ﮔﻮﺷﺘﯽ و ﯾﺎ ﺟﻮﺟﻪ ﮐﺮﮐﯽ ﺗﻮﺳﻂ اﻧﺴﺎن ﺑﺎ ﺳﺮﻧﮓ ﻏﺬا داده ﺑﺸﻪ بسیار اهلی ﻣﯿﺸﻪ اﻣﺎ ﻧﻮع وﺣﺸﯽ آن آﻧﻄﻮر ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ اهلی نخواهد شد

تکفارس آی آر

▪ ﺻﺤﺒﺖ: ﯾﮑﯽ از بهترین ﺳﺨﻨﮕﻮ ها در ﻣﯿﺎن پاراکیت هاست

▪ ﺳﺮ و ﺻﺪا: ﮐﻤﯽ زﯾﺎد

▪ اسامی رایج: طوطی ملنگو، طوطی سبز، پاراکیت طوق‌دار هندی، طوطی طوق‌دار هندی و طوطی طوق صورتی

▪ نام علمی: Psittacula krameri manillensis

▪ اندازه در بزرگسالی: حدود ۴۰ سانتی‌متر طول (شامل پرهای دم) و ۱۲۰ گرم وزن برای یک طوطی با اندازه متوسط

www.takfars.ir

▪ عمر متوسط: ۲۵ تا ۳۰ سال؛ در مواردی بیش از ۵۰ سال نیز عمر کرده‌اند

خاستگاه و تاریخچه

طوطی ملنگو یا طوق صورتی (Psittacula kameri) دارای چند زیرگونه (Sub-species) است. بسیاری از زیر گونه‌ها در آفریقا و آسیا پراکنده شده‌اند. از این زیرگونه‌ها می‌توان به طوق‌دار هندی اشاره داشت که یک طوطی آسیایی است و خاستگاه آن به سیلان (Ceylon) برمی‌گردد، گرچه اکنون در بسیاری از نقاط آسیا، به ویژه هند و پاکستان نیز یافت می‌شود. این پرندگان که در مناطق غربی و جنوبی سودان هم دیده می‌شوند، در خاورمیانه محبوبیت زیادی دارند. در این منطقه هم به صورت پرورشی و هم در حیات وحش مشاهده می‌شوند.

در حیات وحش، آن‌ها در مناطق کم درخت و همچنین مزارع حومه شهر زندگی می‌کنند. این پرندگان در دسته‌هایی متشکل از ۱۰۰ طوطی یا بیشتر پرواز می‌کنند، بنابراین به داشتن همراه عادت دارند.

پاراکیت‌های طوق دار هندی از ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در قفس نگهداری شده‌اند. در هندوستان، پس از آنکه رهبران مذهبی دریافتند این پرنده می‌تواند صدای انسان را تقلید کند، او را به عنوان یک موجود مقدس معرفی کردند. طوطی‌های طوق‌دار که مورد توجه طبقه ثروتمند هند قرار داشتند، در قفس‌های تزئینی نگهداری می‌شدند و به خاطر رنگ و زیبایی‌شان مورد تحسین بودند.

در دهه ۱۹۲۰، پرورش‌دهندگان به پرورش این پرنده رو آوردند. با ظهور رنگ‌های مختلف، محبوبیت این پرنده افزایش یافت. اکنون که به طور گسترده در تجارت حیوانات خانگی خرید و فروش می‌شوند، طوق‌دار هندی محبوبیت زیادی به عنوان یک حیوان خانگی دارد. اندازه کوچک و علائم زیبایی که روی بدن آن‌ها وجود دارد، باعث شده است که به یکی از انتخاب‌های اصلی پرنده‌داران تبدیل شوند.

با توجه به اینکه بسیاری از پرنده‌داران، پرندگان ناخواسته را در طبیعت رها می‌کنند، تعداد قابل توجهی از آن‌ها در حیات وحش زندگی می‌کنند. آن‌ها در انگلیس، فلوریدا، کالیفرنیا، ایالات متحده و سایر کشورها مشاهده می‌شوند.

از آنجایی که این پرندگان می‌توانند محصولات کشاورزی را بخورند و مزرعه را پاکسازی کنند، از دید کشاورزان یک مزاحم هستند. این مسئله باعث شده است که پرورش این پرندگان در برخی از ایالت‌ها و مناطق محلی ممنوع شود.

خلق و خو

گفته می‌شود طوطی ملنگو پرنده‌ای است که سخت آموزش می‌بیند، با این حال این موضوع کاملا درست نیست. از آنجایی که ملنگو یک پرنده بسیار باهوش است، به راحتی خسته می‌شود و اگر به حال خود رها شود، به رفتارهای مخرب مانند جویدن رو می‌آورد.

تک فارس

آن‌ها همچنین در دوران بلوغ دوره خاصی را می‌گذرانند و در آن شروع به گاز گرفتن می‌کنند، تا حدی که مدیریت پرنده برای شما دشوار خواهد بود. این دوره با پرخاشگری جزئی همراه است، اما ظرف مدت چند هفته یا چند ماه به پایان می‌رسد.

ملنگوهایی که اهلی شده‌اند و همیشه تحت مراقبت هستند، به طور کلی شخصیتی شیرین و جذاب دارند که توجه هر پرنده‌داری را به خود جلب می‌کند. صدایی با طنین بالا اما شیرین دارند. همچنین، می‌توانند به شما در خصوص خطرات هشدار دهند. این یک غریزه طبیعی است که در حیات وحش توسعه یافته و معمولا با ایجاد صداهای بلند همراه است.

آن‌ها به خصلت مهربانی مشهور نیستند، هر چند ملنگو ماده پیوند قوی‌تری با صاحب خود ایجاد می‌کند، در حالیکه نرها بی‌خیال‌تر هستند. این پرنده‌ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارند، اما برخلاف شخصیت گوشه گیرشان به زمان و توجه قابل ملاحظه‌ای نیاز دارند.

رنگ‌ها و نشانه‌های ملنگو یا طوطی سبز

ملنگو در رنگ‌های مختلف، از زرد روشن، سبز و آبی گرفته تا زال، دارچینی و … مشاهده می‌شوند. با وجود این تنوع رنگی، این پرندگان معمولا با رنگ سبز مغزپسته‌ای روشن، دم آبی و کمی رنگ زرد در زیر بال‌ها شناخته می‌شوند.

image نکته های خواندنی درباره ﻃﻮﻃﯽ ﻣﻠﻨﮕﻮ یا پاراﮐﯿﺖ ﻃﻮق دار ھﻨﺪی

طوطی ملنگو نر در جلو و ماده در عقب قرار گرفته است.

آنها یک گونه دو شکلی هستند، یعنی جنسیت نر و ماده آن بر اساس رنگ و علائم قابل تشخیص است. نرها با منقار قرمز تیره، علائم سیاه رنگ بر روی صورت و سه رشته رنگ در نواحی گردن شناخته می‌شوند. حلقه سیاه دور گردن در حدود ۱۸ ماهگی شکل می‌گیرد و در حدود ۳ سالگی حلقه‌های آبی و صورتی نیز ظاهر می‌شوند. ماده‌ها با وجود تمام زیبایی‌شان، فاقد علائم صورت و حلقه‌ها هستند، هرچند دور گردن برخی از آن‌ها کمی تیره است.

مراقبت از طوطی ملنگو

با توجه کافی، رسیدگی منظم و ابراز عشق، طوطی ملنگو می‌تواند به یک همراه دوست داشتنی و عضوی از خانواده شما تبدیل شود. آن‌ها عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند و دوست دارند نزد شخصی باشند که هوش آن‌ها را به چالش بکشد. به همین دلیل است که دایره لغات وسیعی دارند و ترفندهای فوق‌العاده‌ای را یاد می‌گیرند.

T A K F A R S

اگر متوجه هرگونه رفتار پرخاشگرانه شدید، پرنده را سرزنش نکنید؛ چون ممکن است تا آخر عمر از شما بترسد. نادیده گرفتن رفتارهای بد و استفاده از تکنیک‌های تشویقی مثبت بهترین روش برای رسیدگی به این مشکل است.

قفس مناسب برای این پرنده بزرگ‌تر از چیزی است که انتظار دارید. قفس باید دم بلند آن‌ها را در خود جای دهد و به پرنده اجازه دهد وقتی در کنارش نیستید، در فضای داخلی جنب و جوش داشته باشد. فاصله بین میله‌ها نباید در حدی باشد که پرنده بین میله‌ها گیر کرده یا بتواند اقدام به فرار کند.

ظروف آب و غذا را به صورت روزانه، نشیمنگاه و اسباب بازی‌ها را به صورت هفتگی و سینی کف قفس را به صورت ماهانه تمیز کنید تا سلامت پرنده تضمین شود. هر سال یک بار کل لوازم قفس را بیرون بیاورید و پس از پاکسازی سر جای خود بگذارید.

تغذیه پاراکیت ‌های طوق ‌دار هندی

طوطی‌های ملنگو وحشی معمولا از میوه، سبزیجات، انواع توت و دانه‌ها تغذیه می‌کنند. آن‌ها همچنین شهد گل و خود گل‌ها را نیز دوست دارند.

اکثر دامپزشکان معتقدند پرندگان قفسی باید یک رژیم غذایی متعادل از پلت داشته باشند، در کنار آن، پرنده می‌تواند از میوه و سبزیجات نیز در رژیم غذایی خود استفاده کند. برگ‌های سبز و سبزیجات، لازمه یک رژیم غذایی سالم هستند و این طوطی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آن‌ها همچنین می‌توانند غذاهای پختنی شما را بخورند. ملنگوها مرغ را دوست دارند، اگرچه به لوبیا، غلات و برنج نیز علاقه نشان می‌دهند. آووکادو و شکلات برای پرندگان سمی است.

ممکن است با این مسئله مواجه شوید که پرنده شما پلت‌ها را از ظرف غذا جدا می‌کند و فقط دانه‌ها را می‌خورد. به نظر می‌رسد این یکی از معدود مسائلی است که در رابطه با تغذیه طوق‌دارها پیش می‌آید. در صورت مشاهده این مسئله، پلت‌ها و دانه‌ها را به صورت جداگانه و طبق یک برنامه چرخشی به او بدهید. حتی اگر فورا چیزی را نخورند، بعد به سراغ آن خواهند رفت.

مانند همه پرندگان، ظروف غذا و آب ملنگو نیز باید هر روز تخلیه، تمیز و مجددا پر شوند تا خطر رشد باکتری و عفونت کاهش یابد.

فعالیت بدنی

ملنگوها پرندگانی بسیار فعال هستند. مانند اکثر گونه‌های دیگر، بهتر است آن‌هارا نیز هر روز به مدت چند ساعت از قفس بیرون بیاورید تا بازی کنند و پر و بالشان را به حرکت درآورند. دارای فک قدرتمندی هستند بنابر این باید مواظب‌شان باشید. بهتر است چندین اسباب‌بازی، نشیمنگاه و لوازم قابل جویدن برایشان فراهم کنید تا از جویدن چیزهای خطرناک یا ارزشمند دوری کنند. این پرندگان عاشق پازل و اسباب‌بازی‌های پیچیده هستند و با آن‌ها حسابی مشغول می‌شوند.

تک فارس www.takfars.ir

لکه بستنی شکلاتی چطور از روی لباس پاک می شود
 1. رسم های خواندنی کشور ترکمنستان در عید باستانی نوروز

 2. مقاله ای خواندنی بر سوگواری ایام عزاداری محرم

 3. زندگینامه خواندنی باد اسپنسر پاگنده معروف

 4. متن های خواندنی از بزرگان جهان در توصیف عشق

 5. جدیدترین عکس ها و مطالب خواندنی درباره شاهین بالیجانی

 6. گفتگویی خواندنی با ساعد سهیلی هنرمند محبوب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

۳۵ نظر
 1. ناشناس

  ملنگو نر بهتر هستش یا ماده؟

 2. B.pelak

  سلام من یه طوطی ملنگو دارم از دو هفتگی خودم بزرگش کردم الان رام هست و روی دستم و روی شونه ام میشینه صداهای عجیبی از ته گلوش در میاره ولی تنها مشکل اینه که نوک طوطی مشکی هست دلیلش چی هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 3. مهسا

  من تازه یک طوطی ملنگو ماده خریدم و هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارم البته داخل سایت ها خیلی جستجو کردم و هنوز هم دوست دارم بیشتر درباره طوطی خودم بدونم اگر شما اطلاعاتی دارید خوشحال میشم به من هم بگید

 4. داور

  آیا ملنگو بازیگوش هست؟

 5. داور

  کدوم طوطی بهتر شیرین کاری میکنه؟

 6. آرزو

  سلام من دیروز یه دونه ملنگو خریدم اما هیچی نمیخوره میخواستم راهنماییم کنید فقط تو قفس این طرف و اون طرف میره

 7. امید

  سلام توضیحات خوبی نوشته بودید ممنونم. منم دو تا ملنگو خریدم ولی نمیفهمم نر هستن یا ماده دور گردن هر دو سبز خیلی کم رنگ هست یکی که شکلش بیشتر به نر میخوره اون یکی دیگه رو میزنه

 8. ناشناس

  سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات خوبی که میزارید من طوطی دارم البته نخریدم وقتی آوردنش تقرببا بیشتر پرهاشو کنده بود خیلی وحشی و پرخاشگر هست یک ماه میشه که دارم ازش نگهداری میکنم دو تا دکتر ویزیت کردن گفتن کار شما نیست

 9. mohammadhoosein_ MRG

  سلام ابوذر جان خب اشتباه کردید! نباید بلافاصله میذاشتید تو یه یک قفس‌ خب طبیعیه که الان باهم میجنگن! الان باید شما دو تا قفس تهیه کنید و اونارو تو قفس های جداگانه بذارید و قفس هاشونم بذارید کنار هم بعد از چند هفته بهم عادت میکنن و میتونید اونارو بذارید تو یه یک قفس موفق‌ باشید

 10. ابوذر

  سلام من دوتا ملنگو دارم نر و ماده تو یک قفس هستن نره ۸ ماهشه نزدیک ۲ هفته هم هست ماده رو خریدم ماده ۱سال و ۲ ماهشه الان ماده نرو میزنه ایا اینا بهم عادت میکنن بعدش من تا نزدیکی قفس میرم و دستم میبرم تو قفس ولی رو دست نمیان

 11. یه دوست

  بعد طوطی من دقیقاً مثل همین طوطی هست كه شما تو سایتتون گذاشتید چند سالشه؟

 12. یه دوست

  بعد از پدرم و برادرم خیلی بدش میاد چجوری می تونم توجهشو جلب كنم

 13. یه دوست

  سلام من یك طوطی ملنگو نر دارم دست منو از بیرون قفس نمیزنه ولی وقتی كه می خوام چیزی رو از توی قفس بر دارم می خواد بیاد كه گاز بگیره روی قفس كه میشینه دوست دارم بیاد رو دستم ولی همش گاز میگیره یه دفعه كه خواستم كه دستمو ببرم جلو گاز گرفت و بعدشم خون امد به خاطر همین من با یه وسیله ای كه خیلی ازش میترسه میارمش رو دستم میشه كاری كرد كه دیگه منو گاز نگیره؟ لطفاً زود جواب بدهید

 14. منصور

  با سلام من یه طوطی ملنگو دارم فروشنده گفته جوجه نر هستش ولی به نظر خودم بالغ ماده هست چطور میتونم بفهمم نره لطفا راهنمایی کامل کنید ممنون

  • مجتبی

   ببین دور گردن یه طوق خاکستری رنگ داره اگه داشت نره اگه اثر طوق نبود ماده هست و ماده ها سر گرد تری نسبت به نرها دارن

 15. حسین

  ملنگو کی میاد به بازار

  • ناشناس

   به من در طوطی خریدن کمک کنید

 16. یک دوست

  از این سایت خیلی خوشم اومد اطلاعاتم بیشتر شد... ممنون

 17. یک دوست

  درد دلم تازه شد... یکی داشتم تقصیر خودم شد خیلی اتفاقی پر زد رفت... دو ماه دنبالش بودم... پیدا نکردمش

 18. یک دوست

  سلام... بچه ها فقط باید با محبت اعتماد یک طوطی وحشی رو جلب کنید...

 19. نریمان 95/9/5

  من یک طوطی ملنگو خریدم تقریبا چهار ماه داره اصلا حرف نمی زنه دست آموزم نمیشه راهی داره که بشه

  • یک دوست

   خب طوطی چهار ماهه رو باید به دستت عادت بدی

  • یک دوست

   غذا دادی بهش سعی کن از دستت نترسه... چون خیلی بچه هم هستش راحت می تونی دست آموزش کنی... من تجربه زیاد دارم توی نگه داری طوطی... یک جورایی عاشقشونم... الان یکی دارم... ملنگو هستش... توی خونه فقط به من رام شده... چون فقط من بهش محبت می کنم... چند بار دستمو گاز گرفت باز از رو نرفتم انقدر باهاش ور رفتم قربون صدقش رفتم... با من انس گرفته...

  • علی

   میشه‌ یکی‌ بهم‌ بگه‌ که تا چه‌ مدتی من باید به طوطیم با سرنگ غذا بدم هرچی که بزرگتر‌ میشه دیگه‌ مثل قبل غدا به اون قدر نمیخوره کمتر شده این طبیعیه میشه بگین تا کی باید با دست بهش غذا بدم الان ۵۰‌ روزشه پراشم کامل شده

  • علی

   صدای خودتو ضبط کن واسش بزار‌ تکرار کنه رو قفسشم یه پارچه نازک‌ مشکی بنداز

 20. علی

  سلام من یک ملنگو یک ساله تازه گرفتم دو سه کلمه حرف میزنه ولی گاز میگیره و رام نمیشه آیا در آینده رام میشه و حرف بیشتر میزنه؟

  • فرشیددانچین

   خیلی عالیه منم یه طوطی ملنگو ماده بالغ دارم تازه خریدم خیلی دوستش دارم ولی نمیدونم چطور کلمات جدید یادش بدم یادم بدین لطفا

  • ناشناس

   سلام بله رام‌ میشه ولی باید واسش وقت بزاری موقع غذا دادن با آرامی وقتی از دستتون غذا را گرفت یعنی‌ که دارین به آنچه که‌ میخواهید نزدیک میشوید

 21. علی

  سلام من یک ملنگوی ۱سال و ۲ ماه دارم که اصلا جنب و جوش نمی کنه می شه دلیل ان را برایم بگویید .

  • حاجی

   سلام سعی کنید که همیشه غذا در دسترس او نباشد و به راحتی به غذا دسترسی نداشته باشد و تلاش کند برای بدست آوردنش.

 22. نرگس

  سلام من یک طوطی ملنگو دارم پدرم ناخن او را گرفت و او یک جیغ بلند زد و کلی دارد ازش خون می آید

  • حاجی

   سلام کمی ذغال روی زخم بمالید خوب میشود.

 23. ابولفضل

  سلام من یه ملنگو خریدم که دارای نوک بسیار قرمزی است و وحشی است میشه سال تولد آن را حدس زد

  • مجتبی

   از عنبیه چشم میشه تشخیص داد

 24. مژده

  سلام من یه ملنگو خریدم، خوده فروشنده گفته ۷ ماه دارد ولی خیلی وحشی است تا کنار قفس میرم می خواد گاز بگیره، من اصلا نمی دونم باید چه کار کنم