دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که نوشابه‌های رژیمی بتوانند موجب سرطان یا هر آسیب دیگر به سلامتی انسان شوند. مطالعات جدید نیز برخی عقاید موجود در دهه‌های پیشین را رد می‌کنند. اما به قول معروف چرا سری را که درد نمی‌کند دستمال ببندیم؟
می‌توانیم از نوشیدنی‌های آزموده شده و مطمئن نظیر آب آشامیدنی، آب میوه‌ها و برخی سبزیجات، در اندازه متعادل، استفاده کنیم. باید توجه داشت که آب میوه و یا آیس تی (ice tea ) که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند معمولاً دارای مقادیر زیادی شکر و کربوهیدرات هستند و این میزان از مقدار طبیعی آن بیشتر است و آب میوه طبیعی به آن ترجیح دارد.
در مورد پاکت‌های آبمیوه یک نفره باید باز هم توجه کرد که معمولاً غلیظ‌تر از حالت طبیعی و حاوی شکر اضافی نیز هستند. همچنین برخی نوشیدنی‌هایی که با طعم‌های گوناگون میوه ارائه می‌شوند معمولاً حاوی آب، شکر و مقدار کمی از میوه مورد نظر هستند. اگر بر چسب‌های روی آنها را بخوانید می‌بینید که اضافه وزن در انتظار شما است.
قهوه و چای در این مورد عالی هستند. البته همواره تاکید شده است باید در میزان استفاده از آنها تعادل و حد میانه را رعایت کرد. یعنی به طور معمولی حداکثر دو فنجان قهوه به همراه یک یا دو قاشق بزرگ شیر بدون چربی، یا کم چرب، در روز کافی است همچنین از اضافه کردن شکر یا شیرینی‌های مصنوعی به آن خودداری کنید.

البته اگر در حال کم کردن وزن هستید! توجه کنید مقدار زیاد کافئین می‌تواند آسیب‌های دیگری به سلامتی شما وارد کند. کافئین در مقدار متعادل آن سبب کاهش اشتها می‌شود البته باید مسئله بی‌خوابی را هم در نظر داشت و اگر می‌خواهید شب را کامل و خوب بخوابید در ساعات پایانی شب قهوه ننوشید.

تک فارس » پزشکی سلامتی » نوشیدنی هایی که شما را لاغر خواهند کرد