نحوه جدا کردن کپک روی آبلیمو و آبغوره

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نحوه جدا کردن کپک روی آبلیمو و آبغوره

image نحوه جدا کردن کپک روی آبلیمو و آبغوره

دیده‌اید خیلی وقت‌ها روی آبلیمو و آبغوره‌های خانگی یا حتی شور، کپک می‌زند و خیلی از ما، با خیالی آسوده کپک را پس می‌زنیم و از باقی خوراکی استفاده می‌کنیم؟ یا حتی وقتی نان کپک می‌زند، قسمت کپک‌زده را جدا کرده و بقیه آن را مصرف می‌کنیم؟ فکر می‌کنید کار درستی می‌کنیم؟

فقط به شرطی که ۲ کتاب معروف درباره قارچ شناسی پزشکی یا قارچ‌شناسی مواد غذایی را خوانده باشید و آشنایی کاملی با انواع قارچ و کپک داشته باشید، می‌توانید این کار را انجام دهید. چراکه برخی کپک‌ها موادی به نام مایکوتوکسین یا سموم قارچی از خود ترشح می‌کنند که این سموم هیچ طعم و مزه و بویی ندارند که متوجه آن شویم و عوارض کوتاه مدت هم ندارند اما اگر به صورت مستمر از اینگونه مواد غذایی استفاده شود خدای ناکرده، چندین سال بعد دچار بیماری‌های جدی می‌شوید، بنابراین فرد باید تخصص کافی برای تشخیص قارچ‌ها و کپک‌ها داشته باشد و بداند که این کپک نوعی است که چنین سمومی را ترشح می‌کند یا نه و فقط در این صورت می‌تواند کپک را از ماده غذایی جدا کرده و بقیه آن را استفاده کند.

آب لیمو و آب غوره از آن دسته مواد غذایی است که اگر به درستی نگهداری نشود، خیلی زود کپک می زند و غیرقابل استفاده می شود. راه جلوگیری از کپک زدن آن را در ادامه بخوانید.

کارشناسان مواد آشامیدنی و بهداشتی می گویند

تکفارس آی آر

▪ پس از اینکه آب لیمو و آب غوره را داخل شیشه ریختید، بهتر است شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های موجود در آن، از بین برود.

▪ با انجام این کار، قارچ ها امکان رشد را از دست می دهند و در نتیجه احتمال کپک زدن این مواد هم کاهش چشم گیری می یابد.

▪ آب لیمو یا آب غوره را باید حتماً داخل شیشه تمیز بریزید و تا نزدیکی لبه ظرف پر کنید.

▪ بهتر است به مقدار خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس درپوشی روی آن قرار دهید تا با ایجاد خلأ، اکسیژن به داخل محصول راه نیابد و جایی برای رشد کپک ها وجود نداشته باشد.

▪ از ظروف پلاستیکی یا بطری های آب معدنی برای نگهداری آب لیمو استفاده نکنید؛ زیرا مواد اسیدی موجود در آب لیمو می تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی ایجاد کند و خراب شود.

www.takfars.ir

▪ برای نگهداری آن ها از ظروف شیشه ای استفاده کنید و بهتر است این ظروف شیشه ای، تیره باشند تا کمتر نور را از خود عبور دهند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا خوردن نمک زیاد برای مبتلایان به میگرن مفید است
  1. چرا اینقدر روی نوشیدن آب با آب لیمو تاکید شده

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

۱ نظر
  1. امیر حسین زارع پور

    به نظر من خیلی محصول خوبیه