مکانیسم های دفاعی فیزیکی جالب بدن برای سلامتی بیشتر

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مکانیسم های دفاعی فیزیکی جالب بدن برای سلامتی بیشتر

بدن ما انسان ها مجموعه پیچیده ای از سیستم ها و چرخه های بیولوژیکی است که اغلب به سختی می توان آن ها را درک کرد.

این سیستم را مجموعه مکانیسم های دفاعی بدن تشکیل می دهد و بدن مان را ۲۴ ساعته در تمام روزهای هفته از تمام چیزهایی که ممکن است به بدن آسیب برساند محافظت میکند.

خمیازه

هدف اصلی خمیازه کشیدن این است که ذهن را پس از مشغله زیاد آرام میکند.

عطسه

تکفارس آی آر

زمانی که مسیر بینی پر از آلرژن ها، میکروب، گرد و غبار یا محرک های دیگر می شود شروع به عطسه می کنیم.در واقع روش بدن برای خلاص شدن از این محرک هاست.

کشش

در واقع بدنمان را کشش می دهیم تا برای مسئولیت های جسمی که در طول روز از خودمان انتظار داریم آماده شویم. این کار ماهیچه ها را کشش می دهد، گردش خون را بازیابی میکند و روحیه را تقویت میکند.

سکسکه

وقتی سریع غذا می خوریم و یا لقمه های بزرگ میخوریم و یا زیاد غذا می خوریم عصب ریوی و معدی تحریک می شود. از آن جایی که این مسئله کاملا به معده و دیافراگم مرتبط است باعث ایجاد سکسکه می شود.

www.takfars.ir

پرشهای میوکلونیک

این مشکل احساس عجیبی است که هنگام خواب بوجود می آید و درست زمانی که به خواب رفته اید ماهیچه ها برای لحظه ای دچار تشنج می شوند و باعث می شوند از خواب بپرید. و اما دلیل این مکانیزم چیست؟ وقتی به خواب می روید تعداد تنفس ها کاهش پیدا میکند، ضربان قلب آرام می شود و ماهیچه ها ریلکس می شوند. در این زمان مغز این ها را نشانه مرگ احساس میکند و ناگهان سعی میکند با این پرش ها شما را نجات دهد.

چروکیده شدن پوست

ایجاد این چروک ها روی پوست نقش مهمی در بدن دارد. وقتی بدن با رطوبت زیاد مواجه شود تصور میکند که سطح مورد نظر بسیار لغزنده است بنابراین به این شکل تبدیل می شود تا راحت تر بتوانید آن سطح را در دست نگه دارید.

از دست دادن حافظه

این مشکل معمولا بعد از تجربه اتفاقات ناخوشایند رخ می دهد. مغز ما سعی میکند تا جایی که امکانش هست لحظات و تجربیات بد و ناخوشایند را از ذهن حذف کند.

پوست مرغی یا دون دون شدن پوست

این واکنش می خواهد میزان حرارتی که بدنمان از طریق منافذ پوست از دست می دهد را کاهش دهد. بنابراین بدن راحت تر می تواند در شرایط آب و هوایی نامساعد خودش را گرم نگه دارد.

اشک ریختن

اشک ریختن دو دلیل دارد:

تک فارس

۱. از غشاء مخاطی چشم هنگامی که شیء خارجی وارد چشم می شود محافظت میکند.

۲. به عنوان ابزار دفاعی احساسی عمل میکند. دانشمندان معتقدند که بدن در شرایط و موقعیت های پر استرس برای اینکه فرد را از درد و غمی که در حال تجربه آن است برهانند یک منبع سوزش و التهاب ایجاد میکنند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا فکر و خیال باعث می شود که اعضای بدن درست کار نکنند
  1. کدام قسمت بدن حتی بعد از حمام رفتن هم تمیز نمی شود
  2. چکار کنیم در گرمای تابستان کمتر اذیت شویم
  3. نشانه های خطرناک کم آب نوشیدن در شبانه روز
  4. فقط عروس خانم های ورزشکار بخوانند
  5. ده راهکار جالب برای لاغر شدن بدون ورزش
  6. نوشیدن چه مقدار آب میوه برای کودکان و نوجوانان در روز لازم است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات