مقاله کوتاه و تحقیقی درباره دارو

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقاله کوتاه و تحقیقی درباره دارو

image مقاله کوتاه و تحقیقی درباره دارو

بیمار باید دقیقاً مطابق توصیه پزشک و داروساز، دارو را مصرف کند، یعنی اولاً در هر بار مصرف، مقدار داروی تجویز شده را بطور کامل مصرف نماید و ثانیاً طول درمان توصیه شده را به پایان برساند.

راهکارهای نگهداری صحیح از داروها عبارتند از

▪ دور از دسترس کودکان باشند.

▪ داروها را در بسته بندی مخصوص خودشان نگه دارید.

تکفارس آی آر

▪ از نور و حرارت مستقیم دور باشند.

▪ کپسول ها و قرص ها را در مکان های مرطوب مانند حمام و کنار سینک دستشویی نگهداری نکنید.

▪ از فریز کردن شربت ها خودداری کنید.

▪ داروها را در یخچال نگذارید مگر در موارد خاص و با دستور العمل خود دارو.

▪ داروی خود را مدت طولانی در اتومبیل نگذارید.

www.takfars.ir

▪ از نگهداری داروهای تاریخ مصرف گذشته در خانه خودداری کنید.

قبل از مصرف هر دارویی در صورتی که هریک از موارد زیر را داشتید با پزشک خود مشورت کنید

سابقه آلرژی یا علائم غیر طبیعی بعد از مصرف داروها ، غذاها و…

داشتن رژیم غذایی کم نمک، بدون قند و یا هر رژیم غذایی دیگر

بعضی از داروها منجر به بروز اختلالاتی در جنین و نوزاد می شوند. استفاده از هر دارویی در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.

بعضی از داروها می توانند از طریق شیر وارد بدن کودک شوند و باعث عوارض ناخواسته ای شوند.

درصورتی که دارو یا داروهای دیگری هم مصرف می کنید.

درصورتی که مبتلا به بیماری زمینه ای دیگری هستید.

درصورتی که طرز مصرف و میزان دارو را فراموش کرده اید.داروهای استنشاقی

قبل از مصرف حتماً مقدار تجویز شده و بروشور دارو را بخوانید اگر نتوانستید میزان مصرف دارو را متوجه شوید با پزشک خود تماس بگیرید. چون داروهای استنشاقی روش های مصرف متنوعی ممکن است داشته باشند حتماً روش مصرف آنها را کنترل کنید.

تک فارس

مصرف صحیح دارو

دارو را طبق دستور، در زمان تعیین شده و به همان مدت زمانی که پزشک تان توصیه کرده است مصرف کنید. اگر از داروهای بدون نسخه استفاده می کنید طبق دستور مصرفی که در بروشور دارو نوشته شده از آن استفاده کنید. در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید. به جز داروهایی که توسط دکتر داروساز باهم مخلوط می شوند و اصطلاحاً داروهای ترکیبی نامیده می شوند شما نباید هیچ دارویی را با هم مخلوط کنید.

برای جلوگیری از اشتباه هیچ وقت در تاریکی دارو مصرف نکنید. همیشه برچسب دارو را قبل از مصرف بخوانید بخصوص تاریخ مصرف و مقدار تجویز شده.

▪ داروهای خوراکی

بطور کلی بهتر است داروهای خوراکی با یک لیوان پر آب مصرف شوند. اما با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروها باید با غذا مصرف شوند در حالیکه بعضی دیگر با شکم خالی. وقتی که از داروهای طولانی اثر مثل قرص نیتروگلیسیرین ریتارد استفاده می کنید باید کل قرص را یک جا مصرف کنید و از نصف کردن یا جویدن آن خودداری کنید. وقتی که از شربت ها استفاده می کنید میزان و سایز قاشق مصرفی را از دکتر داروساز بپرسید.

داروهای خوراکی ممکن است دوز متنوع و متفاوتی داشته باشند. بهتر است از دوز مصرفی تجویز شده توسط پزشکتان تبعیت کنید. مثلاً قرص پروپرانولول انواع ۱۰ و ۴۰ میلی گرمی دارد.

▪ قطره های چشمی

برای جلوگیری از عفونت از تماس نوک قطره با سطوح دیگر حتی پلک ها جلوگیری کنید و همیشه درب آن را محکم ببندید.

قطره ممکن است کاملاً پر نباشد. این برای کنترل بهتر هنگام ریختن قطره در چشم است.

روش مصرف: ابتدا دست ها را بشویید. سر خود را عقب ببرید و با انگشت نشانه پلک تحتانی را پایین بکشید قطره را زیر پلک تحتانی بچکانید و آرام چشم را ببندید. پلک نزنید. ۱ تا ۲ دقیقه چشم را باز نکنید. اگر داروی موردنظر برای درمان آب سیاه یا التهاب چشم است علاوه بر اقدامات بالا باید انگشت میانی خود را هم روی گوشه داخلی چشم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه فشار دهید تا دارو جذب بدن نشده و عوارض ایجاد نکند.قطره های بینی

T A K F A R S

روش مصرف: ابتدا به آرامی فین کنید. سر خود را در حالت نشسته یا ایستاده عقب ببرید قطره را داخل بینی بریزید و سر را چند دقیقه کوتاه عقب نگه دارید تا دارو به میزان کافی در بینی پخش شود.

نوک قطره را با آب داغ شسته و با پارچه تمیز خشک کنید. برای جلوگیری از عفونت از هر قطره فقط یک نفر باید استفاده کند.

▪ قطره های گوشی

برای جلوگیری از عفونت از تماس قطره با سطوح دیگر خودداری کنید. قطره ممکن است کاملاً پر نباشد. این برای کنترل بهتر هنگام مصرف است.

روش مصرف: به پهلو بخوابید طوری که گوش مورد نظر بالا قرار بگیرد. در بزرگسالان لاله گوش به آرامی به بالا و عقب و در بچه ها به پایین و عقب کشیده شده و دارو به داخل کانال گوش چکانده می شود. به مدت ۵ دقیقه در همان حالت بمانید تا دارو کاملاً در مجرای گوش پخش شود. (در بچه ها و کسانی که نمی توانند زیاد در این وضعیت بمانند ۱ تا ۲ دقیقه صبر کنید).

قطره را بعد از مصرف نشویید: نوک قطره را با پارچه تمیز پاک کنید و درب آنرا محکم ببندید.

▪ پمادهای چشمی

برای جلوگیری از عفونت، از تماس نوک پماد با سطوح دیگر حتی پلک ها جلوگیری کنید و همیشه درب آنرا محکم ببندید.

روش مصرف: ابتدا دست ها را بشویید. پلک تحتانی را به سمت بیرون بکشید و یک نوار باریک از پماد را زیر پلک قرار دهید. حدود یک سانتی متر پماد معمولاً کافی است. چشم ها را آرام بسته و ۱ تا ۲ دقیقه باز نکنید.بعد از استعمال پماد چشمی برای پاک کردن کامل دارو دست ها را بشویید.

▪ اسپری های بینی

تک فارس www.takfars.ir

روش مصرف: ابتدا به اسپری های بینی

آرامی فین کنید. در حالیکه سر خود را بالا گرفته اید دارو را به داخل بینی اسپری کنید و به دنبال آن از راه بینی نفس عمیق بکشید.نوک اسپری را بعد از مصرف با آب داغ بشویید مراقب باشید آب وارد اسپری نشود و بعد آنرا با پارچه تمیز خشک کنید. برای جلوگیری از عفونت از هر اسپری فقط یک نفر باید استفاده کند.

▪ شیاف ها

روش استعمال: ابتدا دست ها را بشویید. پوشش شیاف را برداشته و آنرا با آب مرطوب کنید. به پهلو بخوابید. شیاف را با فشار انگشت وارد مقعد کنید. اگر شیاف خیلی نرم است نیم ساعت قبل از مصرف آن را در یخچال بگذارید یا اینکه قبل از باز کردن لفاف روی آن آب سرد بریزید. بعد از استعمال دست ها را بشویید.

هشدارهایی در مورد مصرف داروها

هیچ وقت داروی خود را به دیگری ندهید. دارو برای بیماری و وضعیت بالینی شخص شما تجویز شده است و ممکن است برای دیگری مضر و خطرناک باشد.بسیاری از داروها نباید با دیگر داروها یا نوشیدنی های الکلی مصرف شوند. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. قبل از انجام هر نوع عمل جراحی حتی اعمال دندانپزشکی یا درمان های اورژانسی پزشک خود را از داروهایی که مصرف می کنید آگاه سازید. اگر فکر می کنید دارویی را بیش از حد مجاز مصرف کرده اید یا اینکه کودک تان از داروی شما خورده است حتماً به یک مرکز مسمومیت مراجعه نمایید.

▪ عوارض جانبی داروها

هر دارویی همراه با اثرات قابل انتظار درمانی ممکن است منجر به عوارض جانبی هم بشود. بعضی از این عوارض احتیاج به توجه ویژه دارند و بعضی دیگر نه. برای شما مهم این است که عوارض داروی مصرفی خود را بدانید و اگر علائم آن ظاهر شد چه کاری انجام دهید. در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید.

▪ اطلاعات تکمیلی

برای شما مفید است که هم نام ژنریک و هم نام تجاری داروی مصرفی خود را بدانید. گاهی اوقات تا زمانی که دکتر داروساز با پزشک تان مشورت نکند داروی همیشگی شما را تجدید نمی کند. لذا برای اینکه مدتی بدون دارو نباشید همیشه قبل از تمام شدن دارو در این مورد اقدام کنید. اینکار در مورد داروهایی که باید هر روز مصرف کنید مثل داروهای قلبی یا داروهای دیابت ضروری است.

تکفارس

▪ دارو هنگام مسافرت

بهتر است دارو پیش خودتان باشد نه داخل چمدان. مقدار کافی از دارو را برای تمام مدت سفر همراه داشته باشید. بهتر است یک کپی از نسخه پزشک تان را با خود ببرید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

راهنمای خوردن غذای سالم در ستوران های شیک
  1. قرص نوونورم عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. پودر تزریقی فونژیزون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. قرص میگرکسترا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. قرص یدوکینول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. آمپول پی دی فرون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. قرص دیمن هیدرینات عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات