تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

مقاله کامل تحقیقی درباره سازگاری همسران

image مقاله کامل تحقیقی درباره سازگاری همسران

ریشه ­های ناسازگاری

-۱مشکلات جسمی-روحی

۱-۱-۱ مشکلات جسمی

در زمینه مشکلات جسمی یکی از موارد اثر گذار در زمینه ایجاد ناسازگاری، عقیم بودن و ناباوری یکی از زوجین است. باتوجه به اینکه داشتن فرزند سبب امید به زندگی و تلاش بیشتر برای آینده می­شود و نشاط و شادکامی را در خانواده افزایش می دهد، لذا با وجود این مشکل جسمی و ایجاد نارضایتی در زوجین، زمینه ناسازگاری و در برخی موارد طلاق و جدایی افزایش می یابد. "به گفته برخی مسئولان میزان ناباروری در جهان ۱۵ درصد است؛ اما ناباروری در ایران از معدل جهانی بالاتر است و نزدیک به ۵/۲ میلیون زوج نابارور در ایران زندگی می­کنند.۲۰درصد ناباروریها مربوط به مردان است و هزینه درمان هر سیکل ناباروری در حدود ۵/۲ میلیون تومان است". [1]

تکفارس آی آر

در زمینه مشکلات روحی که سبب ایجاد ناسازگاری زوجین می شود به مواردی از قبیل افسردگی و انزواطلبی وهمچنین وسواس می­توان اشاره کرد. همچنین در زمینه مشکلات روحی نیز می­توان به مشکلات عصبی اشاره کرد.

۲-۱-۱ مشکلات عصبی

در عصر کنونی به دلیل تنوع کالاها و افزایش مصرف­گرایی و افزایش میل به خرید و از طرفی گران شدن قیمت کالاها، قدرت خرید افراد کاهش یافته است. به همین دلیل بسیاری از مردان چند شغله هستند و به جای آنکه زمانی را در کنار خانواده بگذارنند، بیشتر مشغول به کار هستند و لذا فرصت کمتری را برای تربیت فرزندان، تفریح ، استراحت و آرامش در خانواده دارند. از طرفی زنان به دلیل اشتغال به کار بیرون از خانه و همچنین انجام امور منزل، اشتغال بیشتری نسبت به گذشته دارند و آرامش کمتری برایشان فراهم است. همچنین گسترش تنوع ارتباطات و آلودگی­های صوتی نیز موارد دیگری هستند که سبب کاهش آرامش زندگی همسران خواهد شد.

-[۱] نگاه ویژه; آسیب شناسی روابط زوجین، نشریه حوراء، شماره ۲۹ به نقل از «میزان ناباروری در ایران از معدل جهانی بالاتر است» ( به گفته احمد وثوق عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی)، سایت دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، ۱۳/۱۱/۱۳۸۷؛ ۵/۲ میلیون زوج نابارور ایرانی همچنان منتظر (گفتگوی دکتر محمدرضا نوروزی رئیس انجمن علمی تحقیقی باروری و ناباروری با ایسنا)، سایت دفتر مطالعات و تحقیقات زنان ، ۶/۱۱/۱۳۸۷.

www.takfars.ir

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››