مقاله جالب و خواندنی درباره نحوه افزایش قد علمی و غیر علمی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقاله جالب و خواندنی درباره نحوه افزایش قد علمی و غیر علمی

image مقاله جالب و خواندنی درباره نحوه افزایش قد علمی و غیر علمی

۱- قد یک پدیده ارثی و ژنتیکی است
از آنجایی که قد بچه‌ها به قد والدین‌شان می‌رود، هیچ پدر و مادر کوتاه‌قدی نمی‌توانند فرزندی قدبلند داشته باشند. البته قد‌ بلندی و قد کوتاهی بیشتر یک پدیده ژنتیکی و ارثی است تا اکتسابی، اما این دلیل نمی‌شود که هر کسی که والدین قدکوتاهی داشته باشد محکوم است به کوتاه ماندن.

قد متوسط یک فرد به ‌صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می‌رود و انتظار نداریم پدر و مادری که قد ۱۵۰ سانتی‌متری دارند، فرزندی با قد ۱۷۰ سانتی‌متر داشته باشند ولی با ورزش و تغذیه مناسب در سنین مناسب می‌توان قد کودکان را تا ۱۰ سانتی‌متر بلندتر از آن‌ چه هستند افزایش داد.

اگر ما در سنین قبل از بلوغ منحنی‌های رشدی فردی را رسم کنیم و ببینیم این منحنی‌ها نشان می‌دهد که قد کودک با استانداردهایی که سازمان بهداشت جهانی برای قد او در این سن در نظر گرفته، کوتاه‌تر است باید به بررسی علل این کوتاهی قد بپردازیم؛ یعنی باید برخی از هورمون‌ها و بیماری‌ها را در آن فرد بررسی کنیم. هورمون‌های غده تیرویید و هورمون‌های جنسی باید بررسی شوند تا اگر میزان این هورمون‌ها دچار اختلال است درمان‌های لازم آغاز شود تا به کوتاهی قد او در بزرگسالی منجر نشود و باید قبل از بلوغ او دارو درمانی را آغاز کنیم.

ولی اگر قد فردی متناسب با قد متوسط والدین‌اش است ولی باز هم اصرار به قد‌بلندتر شدن دارد،‌ ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشد. در این شرایط، بهتر است قبل از انجام جراحی افزایش قد یا هر روش دیگر، یک مشاوره روان‌شناسی روی فرد انجام گیرد. چون حتی با افزایش قد هم مشکل او برطرف نمی‌شود و فردا به دنبال جراحی بینی، لب و… می‌رود.
۲- اثر ورزش برای قد بلند کردن بچه‌ها، بیشتر از آنکه واقعی باشد، تلقینی است
این‌طور نیست! اگر همه چیز از نظر هورمونی و خانوادگی طبیعی باشد، با یک ورزش و رژیم غذایی مناسب قبل از بلوغ می‌توان به نوجوان کمک کرد که حتی تا ۱۰ سانتی‌متر بلندتر شود. در این روش بدون هیچ عارضه‌ای قد او بلند می‌شود و به آرزویش هم می‌رسد. در دختران، بلوغ در ۱۴، ۱۵سالگی رخ می‌دهد و در پسرها در ۱۶ تا ۱۷ سالگی. ورزش در سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا قبل از بلوغ رشد قدی خودشان را انجام دهند. تغذیه مناسب سرشار از کلسیم، ورزش‌های بسکتبال، فوتبال و تنیس برای قد‌بلندتر شدن بسیار مناسب‌اند. همچنین دویدن و پریدن به افزایش قد کمک می‌کند.
۳- مصرف داروهای هورمونی قبل از شروع بلوغ، بهترین راه برای قد بلند شدن بچه‌های کوتاه‌قد است
این کار خطر دارد. ممکن‌ است مصرف داروهای هورمونی قبل از بلوغ فقط باعث قد‌بلندتر شدن او نشود و عوارض بسیار دیگری را هم در پی داشته‌باشد.

تکفارس آی آر

برای مثال، گاهی باعث اختلال هورمون‌های دیگر بدن می‌شود که نتیجه‌اش کلفت شدن سایر اجزای بدن مثل مچ دست، قاعده بینی و زشتی صورت است و قیافه خشنی را برای او به وجود می‌آورد. کودک و نوجوان دوست دارد قدش بلند شود و زیباتر شود به‌ جای‌ آن یک قیافه خشن و زمخت پیدا ‌کند. بنابراین توصیه می‌شود اصلا در سنین قبل از بلوغ، داروهای هورمونی برای قد‌بلندتر شدن کودک درنظر گرفته نشود.
۴- مطمئن‌ترین راه افزایش قد جراحی است
نه! ما جراحی را فقط به افرادی ‌که دچار نقص عضو یا معلولیت هستند، توصیه می‌کنیم (مانند مبتلایان به فلج‌اطفال و تومورها یا شکستگی‌هایی که باعث اختلال در رشد استخوان‌های فرد شده و این بیماری‌ها در سنین قبل از بلوغ باعث می‌شوند که یک عضو از عضو دیگر کوتاه‌تر شود؛ برای مثال، یک پا از پای دیگر کوتاه‌تر شود).

ما بلندتر کردن پاها با مقاصد زیبایی را اصلا توصیه نمی‌کنیم چون در این جراحی، استخوان سالم باید شکسته شود و عصب، عضله و تاندون باید خودشان را با آن استخوان بلند وفق دهند. گاهی هم در بین عمل جراحی ممکن‌ است ببینیم که یک عضو ( پا ) ۱۴ سانتی‌متر بلند می‌شود ولی پای دیگر در ۱۰ سانتی‌متر دیگر عضله یا تاندون‌اش کشش ندارد که بلند شود. در‌ این‌ صورت یک پا از دیگری کوتاه‌تر می‌شود. در این صورت دو پای سالم به دو پای معلول و نامتناسب تبدیل می‌شوند.

مشکل دیگر این‌که عضله باید کشیده شود تا با این استخوان درازتر خودش را تطابق دهد و بنابراین دیگر قدرت سابق‌اش را ندارد. عملا بعد از بلند کردن قد، قدرت عضلانی کاهش می‌یابد. توصیه اکید این است که اصلا با مقاصد زیبایی، به سمت این جراحی‌ها نروید.

ضمن این‌که گاهی در این جراحی‌ها هماهنگی و تناسب بین بالا تنه و پایین تنه به ‌هم می‌خورد. اگر بالاتنه فرد کوتاه باشد، هر‌قدر پاها را با این جراحی‌ها بلندتر کنیم، نتیجه زیبایی به دست نمی‌آید و شخص شکل شترمرغ پیدا می‌کند. بالاتنه کوتاه و پاهای دراز و ضعف عضلات، در ورزش و پیاده‌روی خیلی خسته‌کننده خواهد شد.
۵- بسکتبالیست‌ها گزینه‌های مناسبی برای جراحی‌های قامت هستند تا دسترسی‌شان به تور بیشتر شود
این طور نیست!‌با این جراحی‌ها اگرچه ممکن است قد آن ورزشکار بلندتر ‌شود و در بسکتبال به تور دسترسی بیشتری پیدا کند ولی قدرت عضلانی پاهایش کاهش یافته و نمی‌تواند خوب و راحت بجهد و قدرت ورزشی‌اش کافی نخواهد بود.

ضمن اینکه این جراحی‌ها بی‌عارضه نیستند. گاهی این جراحی‌ها باعث عفونت استخوان و استئومیلیت‌های طولانی می‌شوند که سال‌ها فرد را درگیر می‌کند؛ قدرت عضلات کاهش می‌یابد و حتی بی‌هوشی‌های این جراحی‌های چندباره خطرناک است؛ داروی‌های بی‌هوشی نیز روی کبد اثر بدی دارند و ظاهر دستگاه هم روی پا خیلی زشت است.

www.takfars.ir

روزانه کشیدن استخوان، درد زیادی دارد که گاهی برخی بیماران را از ادامه درمان منصرف می‌کند. ضمن اینکه برای دوباره راه رفتن پس از عمل باید حدود یک سال صبر کرد و در تمام این مدت باید با چوب دستی راه رفت و تازه، فعالیت ورزشی را باید از حدود ۲ سال بعد از این جراحی در پیش گرفت.
۶- به کمک دستگاه‌های لرزاننده کف پا و طب سوزنی می‌توان قد را بلندتر کرد.

هیچکدام از این روش‌ هادر افزایش قامت مؤثر نیستند؛ نه آن دستگاه‌ ها و نه این طب سوزنی.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مدل های درست کردن مو و رنگ مو علت مهم ریزش مو
  1. بهترین روغن زیتون کدام است
  2. نمک چطور باعث افزایش فشارخون می شود
  3. چرا مردم چین همیشه سر حال و پرانرژی هستند
  4. بهترین سبزی ها برای آدم های پیر
  5. میوه های مفید برای سفید نشدن موهای سر
  6. چطور یک کفش خوب مناسب پاییز و زمستان بخریم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات