مقاله جالب و خواندنی درباره اندورفین

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقاله جالب و خواندنی درباره اندورفین

image مقاله جالب و خواندنی درباره اندورفین

اندورفین چیست؟ این نام از دو کلمه گرفته شده است: درون زا (که به معنی بیرون آمدن از بدن است) و مورفین (مسکن مخدر). بنابراین منطقی است که اندورفین ها مسکن طبیعی بدن شما هستند.

اما آنها دقیقاً چه هستند؟

اندورفین ها گروهی از پپتیدها هستند که توسط غده هیپوفیز و سیستم عصبی مرکزی شما تولید می شوند و بر گیرنده های افیونی در مغز شما تأثیر می گذارند. این انتقال دهنده های عصبی (که گاهی اوقات به عنوان هورمون نیز تصور می شوند) برای افزایش احساس لذت و رفاه و همچنین کاهش درد و ناراحتی عمل می کنند.

آیا تا به حال هجوم اندورفین را تجربه کرده اید؟ این به طور معمول در پاسخ به یک رویداد خاص مانند خوردن یک غذای خاص، انجام یک نوع ورزش، مواجهه با موقعیت استرس زا یا تجربه چیزی از نظر جسمی دردناک اتفاق می افتد.

تکفارس آی آر

به عنوان مثال، اگر شما در حال دویدن در جنگل بودید و مچ پایتان رگ به رگ شود، ممکن است افزایش اندورفین را تجربه کنید که به شما کمک می کند با وجود آسیب دیدگی، از جنگل بیرون بیایید.

یا اندورفین ها ممکن است توضیح دهند که چرا گروهی از افراد می توانند یک وسیله نقلیه سنگین را از یک عابر پیاده مجروح پس از تصادف رانندگی بلند کنند در حالی که در شرایط عادی نمی توانند چنین کاری را تصور کنند.

اندورفین ها مفید و سازگار هستند و روش طبیعت برای دور نگه داشتن ما از احساس درد و حرکت ما به سمت احساس لذت است. بدون اندورفین های شما، این احتمال وجود دارد که جهان بسیار دلگیر به نظر برسد و روزهای شما طولانی تر به نظر برسد و گویی شادی و زندگی شما از بین رفته است.

اندورفین چه مزایایی دارد؟

اندورفین ها می توانند اثرات مثبت زیادی از نظر سلامتی و رفاه شما داشته باشند. تصور کنید که در تعطیلات هستید و مار شما را گاز می گیرد اما دردی احساس نمی کنید. چرا چنین می شود؟ این اثر محافظتی ناشی از افزایش اندورفین است که به شما امکان می دهد با استرس شرایط کنار بیایید.

www.takfars.ir

در زیر لیستی از بسیاری از فواید اندورفین آمده است.

کاهش افسردگی

کاهش اضطراب

بهبود عزت نفس

تنظیم یا تعدیل اشتها

افزایش پاسخ ایمنی

کاهش درد

همانطور که می بینید، فواید اندورفین بی شمار است. در واقع، ورزش منظم مانند تمرین با شدت متوسط ​​به مدت ۴۵ دقیقه و سه بار در هفته ممکن است اولین گزینه خوب برای کسانی باشد که با افسردگی خفیف زندگی می کنند.

اندورفین پایین چه تاثیری دارد

از طرف دیگر اگر اندورفین کافی ندارید، ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید

تک فارس

افزایش افسردگی

افزایش اضطراب

نوسانات خلقی بیشتر

افزایش دردها و گرفتگی ها

مشکلات اعتیاد

مشکلات خوابیدن

تکانشگری

ما همچنین می دانیم که استرس می تواند توانایی شما در ایجاد اندورفین را مختل کند، مانند تجربه سوء استفاده در اوایل زندگی.

اندورفین چگونه افزایش می یابد؟

برای افزایش اندورفین طبیعی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ برخلاف آنچه تصور می کنید، نیازی به دویدن در یک ماراتن و دونده شدن یا انجام کاری هولناک برای افزایش اندورفین های خود ندارید.

T A K F A R S

در حالی که این درست است که تمرینات با شدت بیشتر اندورفین بیشتری نسبت به تمرینات با شدت کمتر تولید می کند، هنوز راه های مختلفی وجود دارد که می توانید اندورفین خود را بدون نیاز به عبور از خط پایان پس از ۴۰ کیلومتر افزایش دهید.

در زیر لیستی از گزینه های ساده است که می توانید بلافاصله با آنها شروع به کار کنید.

شکلات تلخ بخورید

شکلات دوست دارید؟ پس شما خوش شانس هستید. خوردن فقط یک تکه شکلات تلخ می تواند به افزایش اندورفین شما کمک کند.

ورزش

ورزش با شدت متوسط ​​می تواند برای افزایش اندورفین مفید باشد. سعی کنید حداقل سه بار در هفته ۴۵ دقیقه ورزش کنید.

موسیقی بسازید یا گوش دهید

موسیقی فقط برای سرگرمی نیست؛ این می تواند رفاه شما را بهبود بخشد و اندورفین شما را بالا ببرد.

خلق هنر

درست مانند خلق موسیقی، خلق هنر می تواند برای افزایش اندورفین شما مفید باشد.

تک فارس www.takfars.ir

رقصیدن

اگر مایل به دویدن یا تمرین منظم نیستید، به سادگی رقصیدن در خانه می تواند اندورفین شما را نیز بالا ببرد.

طب سوزنی دریافت کنید

شواهدی وجود دارد که دریافت طب سوزنی می تواند به افزایش اندورفین کمک کند. این امر منطقی است اگر در نظر بگیرید که طب سوزنی گیرنده های درد را نیز تحریک می کند.

خوب بخندید

دوست داری بخندید؟ احتمالاً دلیل خوبی برای آن وجود دارد. خنده همچنین می تواند اندورفین شما را تحریک کند، بنابراین سعی کنید هر روز بخندید. یک برنامه تلویزیونی خنده دار تماشا کنید یا زمانی را با افرادی بگذرانید که باعث خنده شما می شوند.

غذای تند بخورید

آیا می دانستید که خوردن غذاهای تند می تواند اندورفین شما را بالا ببرد؟ این بهانه خوبی برای امتحان کردن یک رستوران هندی یا انتخاب یک غذای تند جدید از منو برای دفعه بعدی است که برای غذا خوردن بیرون می روید.

ماساژ

درست مانند طب سوزنی، ماساژ نیز می تواند به افزایش اندورفین شما کمک کند. این حتی لازم نیست که یک ماساژ حرفه ای باشد. می توانید از شریک خود بخواهید که به شما ماساژ دهد، روی خرید صندلی ماساژ سرمایه گذاری کنید یا از ماساژور قابل حمل برای شل کردن عضلات کشیده شده استفاده کند.

تکفارس

سونا

آیا می دانستید که نشستن در سونا باعث افزایش اندورفین شما نیز می شود؟ این کاملا اثبات شده است.

از رایحه درمانی استفاده کنید

آیا تا به حال رایحه درمانی را امتحان کرده اید؟ این می تواند به سادگی استفاده از روغن های ضروری هنگام تمیز کردن یا کار با یک عود برای افزودن عطر به محیط شما باشد که هر دو می تواند به افزایش اندورفین شما کمک کند.

یک سریال تلویزیونی درام تماشا کنید

اگر حوصله خندیدن ندارید، می توانید به تماشای یک درام تلویزیونی نیز فکر کنید. همچنین اثبات شده است که باعث افزایش اندورفین شما می شود.

مشغول مدیتیشن باشید

آیا مدیتیشن را امتحان کرده اید؟ مدیتیشن یک راه آسان دیگر برای افزایش اندورفین است و برای شروع هیچ هزینه ای ندارد. برای شروع فقط به ۲۰ دقیقه زمان و یک فیلم آموزشی در Youtube نیاز دارید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

وقتی کار داوطلبانه انجام می دهید، نه تنها برای دیگران مفید هستید بلکه اندورفین خود را نیز افزایش می دهید.

takfars.ir

وقت گذراندن با دوستان

اگر احساس می کنید اندورفین شما کم است، سعی کنید از انزوا خودداری کنید. گذراندن وقت با دوستان می تواند به افزایش رفاه شما کمک کند.

اندورفین در مقابل دوپامین

تفاوت اندورفین و دوپامین در مغز شما چیست؟ در حالی که اندورفین ها انتقال دهنده های عصبی هستند که به شما در مقابله با درد و استرس کمک می کنند، دوپامین یک انتقال دهنده عصبی تقویت کننده خلق و خو است که پس از رسیدن به هدف آزاد می شود.

به این ترتیب، دوپامین در مدار پاداش در مغز شما نقش دارد و به شما انگیزه می دهد تا به انجام وظایف بپردازید (در مقابل، کاهش دوپامین نیز می تواند انگیزه را کاهش دهد). اندورفین بالاتر در واقع می تواند منجر به تولید دوپامین بیشتر شود. به این ترتیب، اندورفین و دوپامین متقابلاً منحصر به فرد نیستند اما در واقع در سیستمی متصل می شوند که اقدام به پاداش و احساسات خوب ناشی از آن می کند.

به عبارت دیگر، ممکن است به دلیل سیستم پاداش دوپامین، انگیزه ای برای شرکت در یک ماراتن احساس کنید که توسط اندورفین هایی که در طول عمل واقعی شرکت در مسابقه آزاد می شوند، تقویت می شود. به این ترتیب، اندورفین ها سریعتر عمل می کنند در حالی که دوپامین پس از رسیدن به هدف عمل می کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چرا دندان آبسه میکند و درمان های مفید برای آن
  1. تاثیرات جالب خوردن شکلات روی سلامت بدن و شادابی شما

  2. مقاله جامع درباره غذا و رعایت بهداشت گربه خانگی

  3. قصد ترک سیگار دارید این مقاله به شما کمک میکند

  4. فایده های جالب گذاشتن ریش در سلامتی آقایان

  5. خواص جالب قهوه سبز روی زیبایی و سلامتی

  6. نکته های خواندنی از خواص روغن زیتون

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات