مقاله ای جالب درباره خواب دیدن و معنی آن از دیدگاه اسلام

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقاله ای جالب درباره خواب دیدن و معنی آن از دیدگاه اسلام

در متون اسلامی خواب ‏ها را به سه بخش تقسیم کرده‏اند

۱. بخشی از خواب‏ها انعکاس افکار عادی یا اسرار نهانی انسان است که در رؤیا گاهی به صورت واقعی و گاهی به عللی تغییر شکل داده، با صورت دیگری خودنمایی می‏کند. این قسم خواب ‏ها در روانکاوی و به نظرروان‏شناسان ارزش علمی بسیار دارد. به وسیله آن ها می‏توان به ضمیر مخفی اشخاص پی برد. ریشه ناخوشی روانی آن ها را تشخیص داد.

۲. بخش دیگر خواب‏ ها عبارت از افکار سرگردان و آشفته‏ای است که گاهی و به خصوص در اوقات ناخوشی گریبانگیر اشخاص می‏شود و دارای ارزش علمی و روانی نیست. در برخی از روایات به این گونه خواب ها «اضغاث احلام» یا افکار شیطانی گفته می شود.

۳. بخش دیگر خواب‏هایی است که جنبه ‏الهامی دارد. گاهی به وسیله آن ها حقایق مجهولی، واضح و آشکار می‏گردد.

پیامبر بزرگوار اسلام می‏فرماید: «الرؤیا ثلاثه: بشری من اللّه‏ و تحزین من الشیطان والّذی یحدث بها الانسان نفسه فیراه فی منامه؛ خواب و رؤیا سه گونه است: ۱. بشارتی از خدا، ۲. وسیله غم و اندوه بر اثر وسوسه شیطان، ۳. گاهی مسائلی است که انسان در فکر خویش می‏پروراند. سپس در عالم رؤیا آن را می بیند». (۱) حال برای اینکه رؤیاهای خوب ببینید، به نکات زیر توجه کنید: ا) در هنگام بیداری در باره موضوعات ارزشمند فکر کنید از مرور موضوعات ناخوشایند حتی‏الامکان پرهیز کنید. ب ) حداقل یکی دو ساعت پیش از خواب مراقبت شدیدتری نسبت به حالات خود داشته باشید. ج ) دقایق پیش از خواب را به ذکر خدا و افکار شایسته سپری کنید. د ) دعا و نیایش را فراموش نکنید. از خدا بخواهید که رؤیاهای شیرین و خوشایندی را نصیب تان کند. حالات انسان متفاوت است. دارای فرمول و ضابطه خاصی نیست. گاهی انسان حالات فوق‏العاده‏ای پیدا می‏کند. گاهی عادی می‏شود. نباید از این بابت به خود نگرانی راه دهید؛ اگر چه تلاش و جدیت در ایجاد حالات خوش روحی و روانی مؤثر خواهدبود.

تکفارس آی آر

پی نوشت: ۱. بحارالانوار، ج ۶۱، ص۱۹۱.

آموزش تصویری نصب ویندوز روی فلش مموری و هارد اکسترنال
  1. مدل های زیبای لباس دخترانه پاییزی شیک
  2. تصویر رضا عطاران با یک گریم خاص
  3. اسم سیاوش فونت نستعلیق رنگارنگ دستنویس
  4. آموزش مرحله ای و تصویری تززین سفره عقد زیبا و جدید
  5. معرفی گوشی های دو سیم کارت خور با کیفیت عالی
  6. عکس گریم دیدنی ویدا جوان در نمایش مضحکه شبیه قتل

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات