مقاله ای تحقیقی و خلاصه شده درباره عید قربان برای مدرسه

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مقاله ای تحقیقی و خلاصه شده درباره عید قربان برای مدرسه

image مقاله ای تحقیقی و خلاصه شده درباره عید قربان برای مدرسه

بر اساس فلسفه عید قربان، انسان در بندگی خود به مرحله‌ای باید ‌برسد که حاضر شود در راه خداوند از همه چیز بگذرد و در ترجیح بین خدا و غیرخدا، خدا را انتخاب کند حتی اگر آن غیر، فرزند باشد.

عید قربان فلسفه‌های متنوع و متعددی را با خود به همراه دارد که همه در نقطه‌ای کانونی به هم می‌رسند. این نقطه، تقرب به خداوند است *اول؛ تعیین مسیر زندگی و افق فراروی آن

ید قربان مسیر زندگی و افق فراروی آن را نشان می‌دهد. این مسیر مبتنی بر توجه ژرف به خداوند، همراه با احساس و امید، نعمت و امنیت و ارتباط شاد با انسان‌ها است. و افق آن، عبودیت و بندگی محض و تقرب به خداوند است؛ تقربی جامع، ژرف، پر احساس و چند لایه. هر چند که این تعیین مسیر در اندیشه‌های اسلامی به صورت متعدد مطرح‌ شده‌ است؛ اما عید قربان اندیشه‌های مسیر تقرب را در قامت نمادهایی با قابلیت حضور استوار در تاریخ آشکار کرده، و فرصتی را برای بازتولید مداوم اندیشه تقرب به خداوند فراهم آورده است. عید قربان نماد رابطه ناب خلق و خالق و نمود معنویت مواج تقرب به خداوند است. قربان، رفتن تا نزدیکی خداوند و بازگشتن به سوی خلق به صورت شاد و مسرور است.

▪ دوم؛ فرودستی غیر خدا در برابر خدا

تکفارس آی آر

ر اساس فلسفه عید قربان، انسان در بندگی خود به مرحله‌ای باید ‌برسد که حاضر شود در راه خداوند از همه چیز بگذرد و در ترجیح بین خدا و غیرخدا، خدا را انتخاب کند حتی اگر آن غیر، فرزند باشد. از این رو، بر اساس فلسفه این عید، همه چیز باید در برابر خداوند، وضع فرودستی پیدا کند.

▪ سوم؛ عطوفت خداوند پشتوانه عاطفه انسانی

ید قربان بیانگر و روایتگر رحمت الهی است؛ چه آنکه حضرت ابراهیم(ع) در جریان ترجیح خدا بر فرزند خود مشمول عطوفت خداوند شد. نقطه زیبا و استثنایی حادثه آن است که عطوفت خداوندی به مدد عاطفه انسانی آمد و عواطف پدری را از شرایط سخت (و بر حسب چینش ظاهری بی‌رحم) نجات بخشید.

▪ چهارم؛ توجه به جامعه و خدمت خلق

ر عید قربان، تقرب به خداوند با حل برخی از مشکلات اجتماعی همچون فقر پیوند برقرار کرده است. دیگر اینکه شاد بودن به صورت جمعی و اجتماعی، نظیف بودن و نو پوشیدن، دید و بازدید داشتن و… بخش دیگری از ابعاد اجتماعی- انسانی عید قربان است.

www.takfars.ir

▪ پنجم؛ تأسیس مکتب توحید و ملت ابراهیم

استان ابراهیم(ع) شروع حرکت بی‌پیرایه توحید به صورت یک جریان پر امتداد در تاریخ است. آیینی که در تاریخ با قدرت هر چه تمام شکل‌گرفته، تداوم یافته و ابعاد و لایه‌های اجتماعی خود را تعریف می‌کند و در قالب ادیانی مهم ظهور و بروز می‌بخشد. این داستان و بنیان گذاشتن کعبه در متن آن به دلیل چند نکته ارتباط وثیق و محکمی با جریان و آیین توحیدی پیدا می‌کند.

عید قربان برای کسانی که از خداوند فاصله گرفته‌اند روز آشتی و بازگشت است، روز توبه و پناه بردن به آغوش رحمت او که هیچ‌گاه بسته نیست، و امید است که غفلت‌های ما در این فرصت‌های طلایی کمتر شود تا لطف و رحمت بی‌کرانش را احساس کنیم.

ترافیک اثر یک هنرمند فرانسوی در نمایشگاه هنری در شهر لیل
  1. رسم های خواندنی کشور ترکمنستان در عید باستانی نوروز

  2. علی پروین زمانی که به مدرسه می رفت

  3. انشا درباره عید خود را چگونه گذراندید از زبان دانش آموز

  4. متن انشای یک صفحه ای با موضوع پدر برای مدرسه

  5. معرفی آداب و رسوم جالب در عید نوروز برای کودکان

  6. کارت پستال های زیبا به مناسبت عید بزرگ قربان

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات