مغز مه آلود چیست علل ایجاد و راه های درمان

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مغز مه آلود چیست علل ایجاد و راه های درمان

image مغز مه آلود چیست علل ایجاد و راه های درمان

image مغز مه آلود چیست علل ایجاد و راه های درمان

▪با افزایش سن نگرانی درباره اینکه مغز مه آلود سرآغازی برای ابتلا به بیماری آلزایمر باشد، افزایش می یابد. اگرچه مغز مه آلود به عنوان یک بیماری و شرایط پزشکی شناخته نمی شود، معمولا اصطلاحی است که مردم برای توصیف نشانه های ابهام ذهنی استفاده میکنند. افزون بر فراموشی، نشانه های دیگری که مردم گزارش میکنند از خستگی و سردرد تا کمبود انرژی و ناپایداری را شامل می شوند.

▪مغز مه آلود حس مبهمی است که هنگام تلاش برای به خاطر آوردن چیزی در شما شکل می گیرد، اما نمی توانید روی آن متمرکز شوید. تلاش برای یادآوری و استفاده از توان مغز می تواند به اندازه یک فعالیت جسمانی انرژی شما را تخلیه کند.

آیا نام همسایه جدید خود را فراموش کرده اید؟ به یاد نمی آورید چرا به طبقه بالای خانه رفته اید؟ آیا قرار خود برای یک شام خانوادگی را فراموش کرده اید؟ این قبیل موارد به واسطه شرایطی که به نام مغز مه آلود شناخته می شود، شکل می گیرند.

▪تجربه این شرایط، به ویژه در دوران نوجوانی و جوانی، در نتیجه هراس از ابتلا به آلزایمر می تواند عذاب آور باشد. آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است که در حال حاضر درمانی ندارد و شناسایی آن در مراحل اولیه نیز دشوار است.

تکفارس آی آر

دلایل احتمالی مغز مه آلود

پس اگر ابهام شکل گرفته در شما نشانه ای از زوال عقل نیست، چه چیزی می تواند دلیل آن باشد؟ احتمالات فراوانی در این زمینه وجود دارند.

▪از مواردی که می تواند زمینه ساز شکل گیری مغز مه آلود شود، خواب ناکافی است.

هنگامی که بدن به اندازه کافی استراحت نمیکند، مغز نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. خواب ناکافی اثری منفی بر تفکر دارد. هنگامی که به اندازه کافی نمی خوابید، میزان توجه و تفکر دقیق شما افت میکند. پس خواب شبانه به میزان هفت تا هشت ساعت را فراموش نکنید. اتاق خود را به مکانی راحت برای استراحت تبدیل کنید و تا حد امکان از دستگاه های الکترونیکی دور باشید. با خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص، یک روال خواب برای خود ایجاد کنید. اگر این کار نتیجه مثبتی به همراه نداشت به پزشک مراجعه کنید تا مشکلات خواب اساسی مورد بررسی قرار بگیرند.

▪ یکی دیگر از دلایل ایجاد مغز مه آلود استرس است.

www.takfars.ir

زیر فشار بودن و مواجهه مداوم با موقعیت های استرس‌زا تاثیر منفی بر احساسات شما دارد و بدن را تخریب میکند.

نشانه های استرس میتوانند از سردرد و تهوع تا درد در ناحیه سینه و دردهای عضلانی را شامل شوند. جای شگفتی نیست که استرس می تواند مغز و ذهن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

در حقیقت، استرس هم در عملکرد جسمانی و هم روانی اختلال ایجاد میکند. بر همین اساس، برای جلوگیری از مغز مه آلود باید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. تکنیک های تنفس عمیق و مدیتیشن، یا انجام یوگا از جمله کارهایی است که می توانید برای مقابله با استرس مد نظر قرار دهید. همچنین، انجام تمرینات ورزشی و نقاشی میتوانند در کاهش استرس موثر باشند.

▪عوارض جانبی دارو یکی دیگر از مواردی است که می تواند زمینه ساز مغز مه آلود شود.

با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف و مصرف داروها نیز افزایش می یابد. پیش از مصرف داروها، چه آنتی بیوتیک ها و یا قرص های ضد حساسیت یا حتی داروهای فشارخون، عوارض جانبی بالقوه آنها را مطالعه کنید.

گاهی اوقات ابهام ذهنی در نتیجه داروی جدیدی است که مصرف میکنید. اگر قرار است در کوتاه مدت دارو مصرف کنید و مغز مه آلود چندان جدی نیست، احتمالا پس از قطع مصرف دارو به شرایط عادی باز می گردید. اما در صورت نیاز به مصرف بلند مدت دارو با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. این امکان وجود دارد که دارویی دیگر برای شما تجویز شود.

▪مسائل هورمونی نیز میتوانند به شکل گیری مغز مه آلود منجر شوند.

بانوان باردار باید خود را برای تجربه این شرایط طی دوران بارداری آماده کنند. همچنین، در دوران یائسگی نیز احتمال تجربه مغز مه آلود زیاد است. تغییرات هورمونی به واقع میتوانند روی عملکرد مغز تاثیرگذار باشند.

▪کار کشیدن بیش از اندازه از مغز یکی دیگر از دلایل شکل گیری مغز مه آلود است.

اگر همواره تلاش میکنید تا چند کار را در یک زمان انجام دهید، جای شگفتی نیست که مغز اندکی دچار ابهام و گیجی شود.

تک فارس

سرعت پردازش و مهارت های دیگر مغزی با افزایش سن افت میکنند. اما مهم نیست چند سال دارید زیرا چند وظیفگی در هر سنی می تواند اثر منفی به همراه داشته باشد.

▪مغز مه آلود می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها مانند سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا، لوپوس و ام اس باشد.

▪همچنین این شرایط می تواند در نتیجه ابتلا به افسردگی شکل بگیرد. اگر مسائل شناختی را تجربه میکنید که به خواب، استرس یا موضوعات دیگر مرتبط نیستند، به پزشک مراجعه کنید تا ریشه یابی دقیق صورت بگیرد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

احساس میکنم دیگر تحمل هیچ کس و هیچ چیز را ندارم چاره چیست
  1. آیا واقعا شوهرم عاشق من است و راه های تشخیص
  2. نگرانی چطوری سلامتی ما را از بین می برد و راه حل
  3. چرا ناخن جویدن و تمام راهکارهای درمانی آن
  4. اگر از چیزی افراطی می ترسید و راه درمان
  5. وقتی در فصل پاییز احساس افسردگی میکنیم راهکارهای درمان آن
  6. چطور یک کسب و کار پردرآمد راه بندازید

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب