روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان یک ماده خالص که هیچ نوع افزودنی نیز در آن وجود ندارد می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن خشکی پوست بدن باشد.

دکتر دِبرا جمیلان که خود از متخصصان پوست است در این مورد می گوید: روغن زیتون حاوی ویتامین ای، پلی فنول ها و فیتواسترول است که چربی های گیاهی هستند و مرطوب کننده های بسیار خوبی به شمار می آیند.

می توانید این روغن را هم برای صورت و هم برای بدن تان استفاده کنید. اگر هم گمان میکنید بیش از اندازه رقیق است آن را با کمی آب ترکیب کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل نه تنها برای چرب کردن پوست صورت گزینه مناسبی به شمار می آید بلکه برای پوست بدن هم بسیار خوب است.

دکتر تسپورا شاینهوس متخصص پوست در این باره می گوید: روغن نارگیل هم مرطوب کننده و هم ضدتورم است. همچنین این روغن می تواند بهترین گزینه برای پوست های خشک و حساس به شمار می رود.

می توانید قبل از خوابیدن یا بعد از بیرون آمدن از حمام آن را روی پوست خود بمالید. برای کف پای خشک و دست های خشک هم از این روغن استفاده کنید. سپس یک جوراب کلفت به پا و یک دستکش غیر لاتکس به دست کنید.

آواکادو

دکتر شاینهوس بر این باور است که آواکادو با دارا بودن، اُمگا ۳ و آنتی اکسیدان، می تواند گزینه بسیار مناسبی برای جلوگیری از پیرشدن پوست باشد.

اگر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را روی پوست خود قرار دهید، بلافاصله متوجه تغییرات موثر آن خواهید شد.

آلوورا

دکتر جمیلان در مورد آلوورا می گوید که این گیاه، حاوی لیپید، انواع ویتامین ها و آمینواسیدهاست که همگی اینها در مرطوب کنندگی پوست نقش دارند.

بلغور جوی دو سر

بلغور جو می تواند یکی از مواد موثر در مرطوب کردن تمام سطح پوست بدن به شمار آید. همچنین می تواند باعث کاهش میزان خارش و تورم پوستی نیز بشود.

دکتر شاینهوس می گوید: بلغور جو حاوی saponin بوده و باعث از بین بردن کثیفی ها و آلودگی ها می شود و می تواند به عنوان یک تمیزکننده ملایم کَف دار ایفای نقش کند.

وی اضافه میکند: همچنین دارای لیپیدهای طبیعی است که می تواند در مرطوب کردن و صاف کردن سطح پوست موثر واقع شود.

به آبی که با آن حمام میکنید اندکی بلغور جوی دو سر بیافزایید اما فراموش نکنید که نباید روی بدن تان خشک شود.

شکر

دکتر شاینهوس معتقد است خصوصا در فصول سرد سال می توانید از لایه بردارهایی برای از بین بردن پوست های خشک بدن استفاده کنید. با این کار پوست را تشویق به ساختن سلول های جدید و ترمیم آنها نیز خواهید کرد.

می توانید با افزودن نصف یک فنجان شکر به مقداری از روغن هایی که به صورت یا بدن می مالید، یک اسکراب تهیه کرده و از پوست لایه برداری کنید.

وازلین

وازلین یکی از مرطوب کننده هایی است که از گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته. دکتر والری گلدبرت در این باره می گوید: وازلین نه تنها مانع از خروج آب از سطح پوست می شود بلکه در میان سلول ها نیز قرار می گیرد. این ماده سطح بیرونی پوست را کاملا صاف و هموار نگه می دارد.

روغن کرچک

همچون روغن زیتون و نارگیل، روغن کرچک هم می تواند نقش مرطوب کننده پوست را داشته باشد. دکتر شاینهوس می گوید بعد از دوش گرفتن اندکی از آن را روی پوست کمی مرطوب خود بمالید.

برای صورت تان نیز می توانید از آن استفاده کنید اما یادتان باشد ابتدا کمی از آن را روی پوست امتحان کنید تا در شما ایجاد حساسیت نکند. اگر در گروه افرادی هستید که پوست تان زود به خارش می افتد و یا حساس است آن را ابتدا روی بازوی خود امتحان کنید.