معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

image معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

▪ پل هفت چشمه

پل هفت‌چشمه یکی از پل‌های تاریخی معروف اردبیل است که قدمت آن به دوران صفوی می‌رسد. این پل روی رودخانه‌ی بالیقلو چای (رودخانه‌ی ماهی‌دار) ساخته شده است و با اسامی دیگری ازجمله پل داشکَسَن نیز شناخته می‌شود.

image معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

▪ آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

تکفارس آی آر

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از یادگارهای باشکوه دوران صفوی و یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به‌ثبت رسیده است. بر فراز بنای برجی‌شکل آرامگاه گنبد الله الله را می‌بینید که ازلحاظ ویژگی‌های هنری مثال‌زدنی است. در لابه‌لای آجرکاری‌های نمای بیرونی بنا نام الله با کاشی‌های فیروزه‌ای به‌صورت تکرارشونده به‌چشم می‌خورد و به‌همین‌خاطر گنبد الله الله لقب گرفته است. این آرامگاه بخش‌های مختلفی دارد که ازجمله‌ی آنها می‌توان به قندیل‌خانه، چینی‌خانه و چله‌خانه اشاره کرد.

جالب است بدانید که شاه اسماعیل اول (نخستین پادشاه سلسله‌ی صفوی) و همسرش (مادر شاه‌طهماسب) نیز در همین آرامگاه دفن‌اند.

▪ بازار سنتی

مجموعه‌ی تاریخی بازار سرپوشیده‌ی اردبیل در محوطه‌ای مثلثی‌شکل در طرفین خیابان امام خمینی قرار دارد و به‌دلیل دارابودن قدمت کهن و معماری اصیل ایرانی ازجمله جالب‌توجه‌ترین بازارهای سنتی کشورمان و یکی از جاهای دیدنی اردبیل است. این بازار در قرن‌های هفتم و هشتم قمری رونق فراوانی داشت و به‌ویژه در دوران سلطنت شاه‌طهماسب اول از اهمیت خاصی برخوردار شد.

image معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

www.takfars.ir

▪ پل ابراهیم آباد

اردبیل دارای پل‌های تاریخی متعددی است که پل ابراهیم‌آباد هم یکی از آنهاست که جزو جاهای دیدنی اردبیل محسوب می‌شود. این یادگار دوران صفوی از عرض رودخانه‌ی بالِخلو می‌گذرد و نام آن نیز در فهرست میراث ملی ایران به‌چشم می‌خورد.

image معرفی مناطق زیبا و دیدنی اردبیل با عکس

▪ بقعه‌ شیخ امین الدین جِبرائیل

شیخ امین‌الدین جِبرائیل پدر شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود که در روستای کَلخوران اردبیل دفن است. آرامگاه شیخ جِبرائیل را به‌اسم بقعه‌ی کَلخوران نیز می‌شناسند. این بقعه به‌دلیل سبک معماری و تزئینات داخلی از بناهای فاخر و یکی از دیدنی های اردبیل محسوب می‌شود.

▪ مسجد جامع

مسجد جامع اردبیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که قدمت آن به دوران سلجوقی می‌رسد و به‌اسم جمعه‌مسجد نیز شناخته می‌شود. این بنای آجری در دوران ساسانیان آتشکده بود و بعدها در دوران اسلامی تبدیل به مسجد شد. بنای باشکوه مسجد درنتیجه‌ی حمله‌ی مغول‌ها آسیب جدی دید و سپس در دوره‌ی ایلخانی بازسازی شد. اکنون فقط بخشی از بنای مسجد باقی مانده است.

▪ مسجد میرزا علی اکبر

تک فارس

مسجد میرزا علی‌اکبر از بناهای تاریخی دوران قاجار است که در میدان ساعت اردبیل قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری اردبیل به‌حساب می‌آید. این مسجد دارای طاق‌بندی‌های آجری است و مناره‌ی آن نیز با کاشی‌های فیروزه‌ای کار شده است.

البته نیازی به گفتن نیست که جاهای دیدنی اردبیل فقط به اماکن تاریخی و مذهبی ختم نمی‌شوند. در سفر به این استان گزینه‌های تفریحی متنوعی ازجمله آب‌تنی در چشمه‌های آب‌گرم و گردش در مناطق ییلاقی نیز در انتظارتان خواهند بود. اردبیل تقریبا برای هر سلیقه‌ای چیزی برای دیدن دارد.

متن کامل عربی سوره الدخان به همراه ترجمه دقیق فارسی
  1. مدل های زیبای جواهرات برای ایده طراحی جواهرسازان

  2. عکس ماشین های فوتبالیست های معروف دنیا

  3. عکس آدم های معروف در کنار احسان خواجه امیری

  4. عکس های زیباترین آدم های دنیا

  5. عکس های زیبای گلباران تمثال امام خمینی (ره) ۱۲ بهمن مشهد

  6. فهرست کامل اسامی زیبای ایرانی پسر و دختر با معنی حرف ع

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات