image معرفی سردردهای مختلف و راه های درمان آنها

۱. سردرد برگشتی

درست مانند استفاده‌ی بیش از حد از داروهای ضدگرفتگی بینی که می‌تواند به گرفتگی دائمی بینی منجر شود، سردردهای برگشتی نیز سردردهای مزمنی هستند که به دلیل استفاده بیش از حد از دارو ایجاد می‌شوند.

چند وقت یک بار استفاده از دارو، بیش از حد محصوب می‌شود؟ مصرف منظم داروهای مسکن مانند استامینوفن (تیلنول)، آسپیرین یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) بیش از دو بار در هفته، یا مصرف تریپتان (داروهای میگرن) بیش از ۱۰ روز در ماه، می‌تواند فقط در طول چند ماه شما را در معرض خطر ابتلا به سردردهای برگشتی قرار بدهد.

سعی نکنید این نوع سردردها را خودتان درمان کنید. دکتر می‌تواند به شما کمک کند که با استفاده از داروهای جایگزین، مصرف داروهای ایجادکننده‌ی سردرد را متوقف کنید تا به طور کامل از سیستم بدن‌تان خارج شوند.

۲. سردرد تنشی

این سردرد، یکی از رایج‌ترین انواع سردرد است که معمولا مانند یک فشار یا درد ثابت – به جای تیر کشیدن – در هر دو طرف سر یا در پشت سر و گردن احساس می‌شود.

استرس، اضطراب، حالت بد بدن و به هم فشردن فک‌ها می‌تواند باعث بروز این نوع سردرد شود. سردرد تنشی می‌تواند مزمن شود، اگر چه معمولا خیلی شدید نیست. کارشناسان از علت دقیق آن‌ اطمینان ندارند، هرچند علت آن می‌تواند تغییر مواد شیمیایی مغز یا به هم ریختگی سیگنال‌ها در اعصاب باشد.

این سردردها معمولا با داروهای ضد دردی که بدون نسخه به فروش می‌رسند، مانند آسپرین، ایبوپروفن، یا استامینوفن رفع می‌شوند. رهایی از استرس نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

همچنین بخوانید: سردردهای خطرناک کدامند؟

۳. سردرد دندانی

سردرد دندانی از انواع سردرد رایج است که اکثر آدم ها آن را تجربه میکنند.

برخی از اختلالات دندانی هستند که می‌تواند باعث بروز سردرد و یا درد صورت شوند، مانند دندان قروچه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ). دندان قروچه به معنای ساییدن دندان‌ها هنگام شب است، در حالی که TMJ روی مفاصل واقع شده درست در مقابل گوش‌تان، که فک را به جمجمه متصل می‌کند، تاثیر می‌گذارد.

TMJ ممکن است در اثر نامناسب قرار گرفتن فک، استرس، حالت نامناسب بدن (مثل تمام روز نشستن پشت کامپیوتر) یا آرتریت، که غضروفها، عضلات یا رباط‌ها را در فک تحت تاثیر قرار می‌دهد، ایجاد می‌شود.

دندانپزشک شما می‌تواند در تشخیص این نوع سردرد کمک‌تان کند، و درمان آن شامل کشش فک، کیسه‌ی آب گرم یا سرد، کاهش استرس، و استفاده از گارد دهان می‌شود.

۴. سردرد خوشه‌ای

این سردردهای یک طرفه‌، مدت زمان کمی (۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت) طول می‌کشند، اما انواع سردرد بسیار حاد و طاقت‌فرسا هستند. این نوع سردرد بسیار دردناک است به همین دلیل گاهی اوقات آن را سردرد خودکشی می‌نامند.

سردرد خوشه‌ای به طور منظم، حتی چند بار در روز، در طول یک دوره‌ی معینی از زمان عود می‌کند و پس از آن ممکن است یک دوره بدون سردرد به مدت چند ماه یا حتی چند سال داشته باشید. ممکن است قرمزی و آبریزش در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد.‌ سردرد خوشه‌ای را که بیش‌تر در مردان شایع است تا زنان، می‌توان با مصرف تریپتان یا اکسیژن (مسکن OTC ممکن است تاثیری نداشته باشد) درمان کرد. عوامل ایجاد این نوع سردرد می‌تواند شامل الکل، سیگار، ارتفاع‌زدگی و غذاهای خاص باشد.

۵. میگرن

میگرن سردرد شدیدی است که میزان شیوع آن در زنان سه برابر مردان است. علت آن روشن نیست، اما ژن‌ها حتما در این میان بی‌تاثیر نیستند و فعالیت سلول‌های مغز ممکن است روی رگ‌های خونی و عملکرد سلول‌های عصبی تاثیر بگذارند.

یکی از عوامل شایع ایجاد میگرن تغییر است، از جمله تغییرات هورمونی، استرس، و الگوهای خواب یا غذا خوردن.

همچنین بخوانید: علائم اصلی میگرن

دکتر پیتر گودزبی، مدیر مرکز سردرد در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو می‌گوید، اگر شما می‌دانید نخوردن بعضی از وعده‌های غذایی باعث ایجاد این نوع سردرد در شما می‌شود، پس اگر در دوره‌ی قاعدگی‌تان به سر می‌برید یا برنامه‌ای برای آخر شب‌تان دارید، هیچ وعده‌ی غذایی را حذف نکنید. درمان میگرن می‌تواند شامل استامینوفن، ایبوپروفن، یا تریپتان (مانند ایمیترکس یا زومیگ) باشد داروهایی برای کمک به درمان و یا پیشگیری از میگرن استفاده می‌شوند.

۶. سردرد ناشی از ترک ناگهانی کافئین

شما عاشق قهوه هستید، اما قهوه یک معشوق بی‌عاطفه است. برای مثال، اگر شما دو فنجان قهوه در ساعت ۰۹:۰۰ صبح هر روز بنوشید، و سپس صبح روز جمعه این دو فنجان را در اثر بیش‌تر خوابیدن ننوشید- بوووووووم. – ممکن است دچار سردرد ناشی از نرسیدن کافئین به بدن‌تان بشوید.

البته اگر قهوه‌ی بیش‌تری در روز بنوشید (مثلا پنج فنجان قهوه در روز)، و به طور ناگهانی این مقدار قهوه را ننوشید، احتمالا دچار این نوع سردرد خواهید شد.

شما دو گزینه دارید، دکتر گودزبی می‌گوید: شما می‌توانید طبق برنامه‌ی همیشگی‌تان کافئین دریافت کنید تا اعتیادتان به قهوه مشکلی برای‌تان ایجاد نکند، یا کلا نوشیدن قهوه را ترک کنید.

۷. سردرد صبح

چند عامل وجود دارند که باعث می‌شود با سردرد از خواب بیدار ‌شوید. دکتر گودزبی می‌گوید، صبح‌ها احتمال رخ دادن میگرن بیش‌تر است، یا دارو ممکن است زمانی که خواب هستید، کم‌کم در بدن تمام شود و همین باعث سردردهای برگشتی شود.

افراد مبتلا به آپنه‌ی خواب و کسانی که سردرد دندانی دارند ممکن است بیش‌تر از سایرین مستعد ابتلا به سردرد در اوایل روز باشند.

دکتر گودزبی می‌گوید، این سردرد در نهایت – این یکی کم‌ترین احتمال را دارد، بنابراین همه‌ی شما خودبیمارانگاران خیال تان راحت باشد – می‌تواند نشانه‌ای از تومور مغزی است.

۸. سردرد‌ سینوسی

بنا به گفته‌ی دکتر گودزبی تشخیص سردرد سینوسی معمولا راحت نیست. به همین دلیل برنده‌ی مدال طلا برای بیش‌تشخیصی در میان انواع سردرد است.

افراد مبتلا به میگرن اغلب سردردشان را با سردردهای سینوسی اشتباه می‌گیرند. (یک مطالعه نشان داد که ۸۸ درصد از افراد با سابقه‌ی سردرد سینوسی احتمالا مبتلا به میگرن بوده‌اند.) علائمی مانند فشار سینوس، احتقان بینی، آبریزش از چشم در هر دو نوع سردرد می‌تواند رخ بدهد.

دکتر گودزبی می‌گوید، یک سردرد سینوسی واقعی مرتبط با عفونت است و همراه با ترشحات پشت بینی که به رنگ سبز یا آمیخته با قرمز هستند ایجاد می‌شود. عفونت‌های سینوسی اغلب با گذشت زمان یا در صورت لزوم با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها رفع می‌شوند، و نباید باعث ایجاد حالت تهوع یا حساسیت به نور که علائم میگرن هستند، شوند.

۹. سردرد ناشی از خوردن بستنی

مغز یخ می‌زند. بیشتر مردم دردی ناگهانی را در سرشان که می‌تواند هنگام خوردن نوشیدنی‌های خنک حاوی یخ در یک روز گرم رخ دهد، تجربه کرده‌اند. افراد مبتلا به میگرن به ویژه ممکن است مستعد ابتلا به این نوع سردرد باشند.

این نوع سردرد یک نام پزشکی تاثیر‌گذار دارد – اسفنوپالاتین گانگلیونوروژیا – اما چندان جدی نیست. کارشناسان بر این اعتقاد هستند که احساس سرد در سقف دهان می‌تواند باعث افزایش جریان خون در یکی از شریان‌های مغز شود.

درمان آن چیست؟ یک لحظه دست از خوردن نوشیدنی سرد بردارید تا زمانی که درد فروکش کند، یا جرعه‌ای آب گرم برای کمک به انقباض عروق مغز بنوشید.

۱۰. سردردهای ناشی از قاعدگی

دکتر فلیپن می‌گوید، انگار که سندروم پیش از قاعدگی (PMS) برای‌مان کم است، افت ناگهانی در استروژن درست قبل از دوره‌ی قاعدگی‌تان گاهی اوقات می‌تواند باعث عود کردن میگرن نیز بشود.

این سردرد معمولا بین دو تا سه روز قبل یا دو روز بعد از قاعدگی شروع می‌شود. برخی از زنان ممکن است سردرد ناشی از قاعدگی داشته باشند که مربوط به میگرن نباشد.

این سردردها حدود شش روز قبل از دوره‌ی قاعدگی‌تان از راه می‌رسند، و با بدخلقی، دل درد، و یا دیگر علائم PMS همزمان هستند. دکتر فلیپن مصرف داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند را توصیه می‌کند؛ مکمل‌های منیزیوم نیز ممکن است به رفع سردرد مرتبط با قاعدگی کمک کنند.

۱۱. سردردهای مزمن روزانه

دکتر گودزبی می‌گوید، اگر شما حداقل ۱۵ روز در هر ماه و به مدت بیش از سه ماه سردرد دارید، پس مبتلا به سردرد مزمن روزانه هستید.

این نوع سردرد می‌تواند در اثر استفاده‌ی بیش از حد از داروهای ضد درد (مانند سردردهای برگشتی)، ضربه به سر و یا در موارد نادر، مننژیت یا تومور ایجاد شود.

در صورتی که بدون هیچ دلیل مشخصی سردرد داشته باشید، ممکن است سیگنال‌های درد بدن‌تان بیش از حد فعالیت می‌کنند یا به درستی کار نمی‌کنند.

این سردردها ممکن است به داروهای ضد افسردگی واکنش نشان دهند؛ مسدود‌کننده‌های گیرنده‌ی آدرنرژیک بتا مثل آتنولول، متوپرولول یا پروپرانولول (مورد استفاده برای درمان فشارخون بالا و میگرن)؛ داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین یا توپیرامات؛ مسکن‌هایی مانند ناپروکسن و حتی تزریق بوتاکس.

۱۲. سردرد آخر هفته

بله . سردرد آخر هفته یکی از انواع سردرد شایع و پربسامد است.

برخی از افراد ممکن است سردردهایی را تجربه کنند که به طور عمده در آخر هفته پدیدار می‌شوند. تصور می‌شود که این نوع سردرد به دلیل خوابیدن بیش از حد در صبح آخر هفته، دیر خوابیدن در شب یا ترک کافئین، ایجاد می‌شود.

همچنین، اگر سطح استرس‌تان در تمام هفته زیاد باشد، رهایی از کار و گرفتاری در آخر هفته ممکن است باعث بروز سردرد شود.

داروهای مسکنی که بدون نسخه به فروش می‌رسند، می‌توانند مفید باشند. همچنین رعایت برنامه‌ی خواب و بیداری که در طول هفته دارید نیز کمک‌کننده است.

۱۳. سردرد اورژانسی

سردرد اورژانسی از انواع سردرد است که باید قید درمان خانگی را برای بر طرف کردن آن بزنید.

دکتر فلیپن می‌گوید، اغلب سردرد‌ها اورژانسی نیستند، اما چند نشانه هستند که توجه سریع را ایجاب می‌کنند. یکی سردردی است که به طور ناگهانی شروع می‌شود و سریعا شدت می‌یابد. دیگری زمانی است که سردرد همراه با تب یا افزایش شدید فشارخون همراه است، یا پس از یک ضربه به سر یا تلاش و تقلا رخ می‌دهد.

سایر علائم مشکل ساز عبارتند از تغییر در بینایی یا نحوه‌ی صحبت کردن، سفتی گردن، سرگیجه، از دست دادن حس، یا ضعف عضلانی در یک طرف بدن. اگر شما این علائم نگران‌کننده را علاوه بر انواع سردرد داشتید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید.