معرفی زیباترین بازی های محلی استان آذربایجان غربی

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

معرفی زیباترین بازی های محلی استان آذربایجان غربی

image معرفی زیباترین بازی های محلی استان آذربایجان غربی

▪ درمانچى بابا (توفارقان )

نقش‌هاى بازى آسیابان و زن بیوه است. آسیابان مشغول کار است که زن بیوه گرسنه‌اى مقدارى گندم براى آردکردن مى‌آورد. آسیابان از آردکردن گندم او طفره مى‌رود و وانمود مى‌کند که خیلى کار دارد. هربار زن براى نرم کردن دل او شعرى مى‌خواند ولى او باز هم راضى نمى‌شود. زن چند شعر مى‌خواند، آسیابان کار او را راه مى‌اندازد و بازى تمام مى‌شود .

▪ جولاتوتما

به دلخواه روى زمین بازى چاله‌هائى مى‌کنند که یک توپ کوچک یا گردو در آن جا بگیرد. در داخل هر چاله تعدادى سنگ ریزه مى‌ریزند. بازیکنان به‌نوبت، توپ را به‌طرف چاله‌ها قل مى‌دهند. اگر توپ در چاله‌اى افتاد به ازاء آن یکى از سنگ‌ریزه‌هاى داخل چاله را برمى‌دارند تا سنگ داخل چاله‌ها تمام شود. سپس سنگ‌ها را مى‌شمارند. سنگ هرکس بیشتر بوده برنده نهائى است .

تکفارس آی آر

▪ تولاما

دایره بزرگى روى زمین مى‌کشند و آن را به هشت قسمت تقسیم مى‌کنند. در سمت چپ و در خارج دایره مربع مستطیلى رسم مى‌کنند که خانه اول بازى است. خانه‌هاى داخل دایره را هم، از ۲ تا ۹ شماره‌گذارى مى‌کنند. درست در نقطه مقابل خانه یک، در آن طرف دایره و در بیرون آن نیم‌دایره‌اى رسم مى‌کنند که جهنم خوانده مى‌شود. بازیکن اول، سنگ را در خانه اول مى‌اندازد و خود از روى خانه اول مى‌پرد و یک پاى خود را در خانه دو و پاى دیگرش را در خانه سه مى‌گذارد. بعد به خانه نه مى‌پرد و پاى راست خود را بالا نگه مى‌دارد، خم مى‌شود و سنگ را از خانهاول برمى‌دارد و از روى خانه یک به بیرون بازى مى‌پرد. پشت به شکل بازى مى‌ایستد و سنگ را مى‌اندازد. سنگ در هر خانه‌اى افتاد، آن خانه متعلق به بازیکن خواهد بود. اما اگر سنگ او به جهنم افتاد، او سوخته است و دیگرى بازى را شروع مى‌کند. در این بازى افتادن سنگ و یا رفتن پا روى خط موجب باخت بازیکن است. همین‌طور اشتباه گذاشتن پا در خانه .

▪ پیشک قاشدى

ابتدا پشک مى‌اندازند و یکى گرگ مى‌شود. فرارى باید با سرعت دست خود را به گرگ بزند و فرار کند. گرگ هم باید به دنبال او حرکت کند تا او را بگیرد. اما چون محدودیت مکانى وجود ندار، فرارى مى‌تواند به‌هر سمت و گوشه‌اى فرار کند و همین امر باعث مى‌شود گرگ را خسته کند. بازى وقتى تمام مى‌شود که فرارى توسط گرگ زده شود که در اینصورت جاها عوض مى‌شود .

www.takfars.ir

معنی و تفسیر دیدن قطار در خواب چیست
  1. آیا واقعا همسر یوسف تیموری یک تایلندی می باشد
  2. عکس های زیبا از عزاداری های ماه محرم در دوره قاجاریه
  3. آموزش تصویری ساخت جعبه کادو با مقوای کهنه
  4. زنی چینی در حال بازی با بچه گربه اش
  5. تصاویری از بی نظیرترین اتفاقات در جهان خلقت
  6. شنای پنگوئن های امپراتور در قطب جنوب

مطالب محبوب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید