معرفی خوراکی های دارای پروتئین سالم

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

معرفی خوراکی های دارای پروتئین سالم

image معرفی خوراکی های دارای پروتئین سالم

گوشت تنها منبع کامل و باکیفیت پروتئین نیست. منظور از پروتئین کامل یا پروتئین باکیفیت نوع آمینواسیدهایی است که پروتئین را ساخته‌اند. پروتئین‌ها از آمینواسیدهای مختلفی تشکیل می‌شوند. بدن ما برای ساخت بافت‌های پروتئینی نیاز به این آمینواسیدها دارد.

گرچه بدن برخی از این آمینواسیدها را می‌تواند بسازد ولی ۹ مورد از آن‌ها است که تنها از طریق تغذیه تأمین می‌شود. این آمینواسیدها، آمینواسید اساسی نامیده می‌شوند. منظور از پروتئین کامل یا باکیفیت هم پروتئینی است که همه این آمینواسیدها را در خود داشته باشد. در مقابل، منابع پروتئین ناقص به آن دسته از منابع پروتئینی گفته می‌شود که چند عدد از این آمنیو اسیدها را در خود ندارد. در گذشته تصور می‌شد برای تکمیل کردن آمینواسیدها باید منابع ناقص پروتئینی را همراه با یکدیگر مصرف کرده تا آن‌ها در مجموع تمام آمینواسیدهای مورد نیاز را به بدن برسانند. هر چند امروزه می‌دانیم که صرفاً مصرف چند نوع منبع پروتئینی مختلف در طول روز می‌تواند همین اثر را داشته باشد. یعنی حتی درصورتی‌که همیشه قادر به مصرف پروتئین‌های کامل نیستید، می‌توانید تنوع منابع پروتئینی در رژیم غذایی خود را حفظ کرده تا انواع آمینواسیدها را به بدن برسانید.

تخم‌مرغ

برخی تصور می‌کنند تمام مواد مغذی تخم‌مرغ در زرده جمع شده و برای دریافت پروتئین تنها زرده آن را مصرف می‌کنند. این در حالی است که این سفیده تخم‌مرغ است که تمام پروتئین آن را در خود جای داده است.

تکفارس آی آر

البته دور ریختن زرده هم توصیه نمی‌شود چرا که برخی آمینواسیدها تنها در زرده وجود دارند. از ۷ گرم پروتئینی که در یک تخم‌مرغ بزرگ وجود دارد، ۴ گرم آن در سفیده و باقی آن در زرده هستند. بنابراین نمی‌توان از هیچ‌کدام از آن‌ها صرف‌نظر کرد.

هر کدام از آنها شامل مواد و ترکیباتی هستند که دیگری ندارد. مثلاً زرده تخم‌مرغ حاوی لوتئین که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، است.

▪ سویا

سویا چه به‌صورت توفو، چه به‌صورت شیر سویا و چه به‌صورت لوبیا مصرف شود، به‌هرحال حاوی مقدار زیادی پروتئین است. البته بهتر است برای بهره‌برداری حداکثری از آن، نوع کامل مثل دانه سویا یا توفو را مصرف کنید. چرا که محصولات فراوری شده آن حاوی مقادیر کمتری سویا هستند.

گندم سیاه

www.takfars.ir

گندم سیاه از گروه غلات، بدون گلوتن و دارای پروتئین کامل است. در یکی از مطالعات انجام شده مشاهده شده است که استفاده از این غلات باعث سیری سریع‌تر نسبت به استفاده از گندم و برنج است. گندم سیاه را می‌توان در سالاد یا به شکل آرد برای تهیه انواع محصولات نانی استفاده کرد.پسته

اگرچه مصرف پسته پس از افزایش قیمت‌ها در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش یافته ولی همچنان می‌توان از آن به‌عنوان یک منبع ویژه تأمین پروتئین استفاده کرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که پسته تفت داده شده تمام آمینواسیدهای اساسی را داراست. ۲۸ گرم از یک پسته دارای ۶ گرم پروتئین و ۳ گرم فیبر خوراکی است.

▪ کینوا

نیم فنجان کینواحاوی ۴ گرم پروتئین کامل است. علاوه بر این، کینوا منبع خوبی برای تأمین فیبر محسوب می‌شود. کینوا بدون گلوتن است و افراد مبتلا به بیماری سلیاک نیز می‌توانند از آن بهره برند. کینوا طعمی ملایم و کمی مشابه مغزی جات دارد و آن را می‌توان مانند غلات صبحانه به‌صورت گرم یا به‌صورت یک غذای جانبی مصرف کرد.

▪ لبنیات

هر دو نوع پروتئین موجود در لبنیات (whey و casein) از پروتئین‌های کامل هستند. در واقع از نظر کیفیت پروتئین، پروتئین لبنیات بهتر از پروتئین گوشت گاو محسوب می‌شد و این هیچ ارتباطی به میزان چربی شیر (و در نتیجه طعمی که احساس می‌کنیم) ندارد.

هر لیوان شیر تقریباً ۸ گرم پروتئین در خود دارد و این میزان در یک فنجان ماست می‌تواند بیشتر هم باشد.

▪ ماهی

ماهی منبع دیگر پروتئین کامل است. از آنجا که ماهی به‌طور کلی چربی بالایی دارد، و چربی آن برای بدن مضر نیست و حتی برای عملکرد مغز مفید است.

تک فارس

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

داروی دیکلوفناک را خودسرانه مصرف نکنید عوارض خطرناک این قرص
  1. با خوردن این خوراکی ها ضررهای سیگار را نابود کنید

  2. خوراکی هایی که نباید با معده خالی بخورید

  3. معرفی انواع روغن های خوراکی همراه با عکس و توضیحات

  4. خوراکی هایی که شکر زیادی دارند و مضر هستند

  5. خوراکی های معروف ایام عید چیست

  6. معرفی بهترین دمنوش گیاهی برای داشتن کبدی سالم و طرز تهیه آن

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات