تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

معرفی خوراکی های جایگزین گوشت در رژیم غذایی

image معرفی خوراکی های جایگزین گوشت در رژیم غذایی

تخم مرغ محلی

تخم مرغ محلی یک منبع عالی پروتئین است و دارای مزایای اسید های چرب امگا-۳ و کمترین مقدار چربی اشباع می باشد.

جو و عدس

جو و عدس هر کدام به تنهایی پروتئین کامل نیستند، اما با ترکیب آنها، می توان پروتئین کاملی را فراهم کرد. جو برای کنترل قند خون مفید است و عدس دارای فیبر و فولات است.

تکفارس آی آر

دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل منبع پروتئین کاملی است که حاوی تمام اسید های آمینه مورد نیاز بدن است. همچنین، این دانه دارای منیزیم و تریپتوفان برای بهبود خواب است.

گندم سیاه

گندم سیاه با ۲۳ گرم پروتئین به عنوان یک غله کامل توصیه می شود و می توان آن را برای پخت و پز استفاده کرد.

برنج و لوبیا

www.takfars.ir

ترکیب برنج و لوبیا نیز یک منبع پروتئین کامل محسوب می شود. لوبیا اسید آمینه لیزین را داراست که در برنج کمتر یافت می شود.

کوینوآ

کوینوآ منبع پروتئین گیاهی با مواد مغذی متنوعی مانند ویتامین B، منیزیم، کلسیم و… است و در هر وعده حدود ۶ گرم پروتئین دارد.

سویا

سویا به عنوان جایگزین عالی گوشت محسوب می شود و تنها یک فنجان سویای پخته تقریباً ۲۹ گرم پروتئین دارد. توفو نیز ۲۰ گرم پروتئین دارد.

دانه چیا

چیا به عنوان منبع پروتئین کامل و بسیار مواد مغذی دیگر مانند اسید های چرب امگا-۳، کربوهیدارت ها، فیبر، آنتی اکسیدان ها و کلسیم شناخته می شود.

فواید و اثرات مثبت رژیم گیاهخواری

رژیم گیاه خواری با رعایت یک برنامه غذایی مناسب می تواند به کاهش خطر بیماری های مختلف کمک کند. این برنامه غذایی می تواند عوامل خطر مرتبط با چاقی، فشار خون بالا، یبوست و سرطان کولون را کاهش دهد. اما باید توجه داشت که اگر گیاه خواران برنامه غذایی ضعیفی داشته باشند، ممکن است با مشکلات سلامتی مانند پوکی استخوان، نرمی استخوان، کمبود آهن و ویتامین B۱۲ روبرو شوند.

بنابراین، تنظیم رژیم غذایی گیاه خواری به طور دقیق و مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این برنامه غذایی، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین های گیاهی مانند سویا، عدس، نخود، لوبیا، و توفو می تواند به تأمین پروتئین های مورد نیاز برای سلامتی کمک کند.

تک فارس

علاوه بر این، باید به مصرف میکرونوتری هایی مانند ویتامین B۱۲ و آهن توجه داشت. بیشتر منابع ویتامین B۱۲ در محصولات حیوانی وجود دارند، بنابراین باید از مکمل های ویتامین B۱۲ یا مواد غذایی تقویت شده با این ویتامین استفاده کنید. همچنین، برای جلوگیری از کمبود آهن، باید مواد غذایی غنی از آهن مانند اسفناج، نخودچی، و مغز های آجیل را به رژیم خود اضافه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››