مصرف بیش از حد قرص های ویتامین برای سلامتی بدن چه ضررهایی دارد

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مصرف بیش از حد قرص های ویتامین برای سلامتی بدن چه ضررهایی دارد

image مصرف بیش از حد قرص های ویتامین برای سلامتی بدن چه ضررهایی دارد

فهرستی از ویتامین هایی که با مصرف بیش از حد آنها دچار مشکلات جدی سلامت می شوید

مولتی ویتامین :

مصرف روزانه بیش از یک مولتی ویتامین در دراز مدت منجر به عوارض خطرناکی می شود.

بیشترین خطر هم مربوط به زیاده روی در مصرف مولتی ویتامین های حاوی آهن یا کلسیم است. مسمومیت کلسیمی عوارضی مثل شکم درد، ضعف استخوان، یبوست، نامنظم بودن ضربان قلب و افسردگی، دارد.

تکفارس آی آر

زیاده روی در مصرف آهن یکی از خطرناکترین موارد مصرف بی رویه مواد معدنی است که می تواند به اسهل، تخریب کبد، کاهش فشارخون و حتی کما منجر شود.

ویتامین ث:

اگرچه این ویتامین محلول در آب است و مقادیر بالای آن از طریق ادرار دفع می شود اما خالی از عارضه هم نیست و ممکن است که عوارضی نظیر اسهال، حالتتهوع و استفراغ، سوزش سر دل، انقباض عضلات، سردرد، بی خوابی و سنگ کلیه به دنبال داشته باشد. یک فرد معمولی، به روزانه ۶۵ تا ٩٠ میلی گرم ویتامین ث نیاز دارد.

ویتامین آ:

یک ویتامین محلول در چربی است و برای استفاده بدن باید در کبد مورد فرایند های خاصی قرار بگیرد. مقدار زیاد این ویتامین برای بدن سمی است. تحقیقات نشان می دهند که ویتامین آ در دو شکل بتا کاروتن و رتینول میتوانند سرطان زا باشند. مقدار زیاد رتینول با نارسایی های مادرزادی، ضعف استخوان ها و تخریب کبد، در ارتباط است.

www.takfars.ir

ویتامین ای:

مصرف ویتامین ای بیش از حد نیز سرطان زا است. این ویتامین هم محلول در چربی است و از منابع غذایی مثل گوشت، تخم مرغ و سبزیجات، تامین می شود. بنابراین، معمولا مردم دچار کمبود ویتامین ای نمی شوند. یک فرد معمولی به روزانه ١۵ میلی گرم از این ویتامین نیاز دارد. سوء مصرف این ویتامین منجر به اختلال در لخته شدن خون و قرار گرفتن در معرض خطر خونریزی، می شود. ھمچنین، احتمال بروز سرطان ریه و پروستات را هم افزایش می دهد.

ویتامین دی:

کمبود آن شایع است و تخمین زده می شود که ازهر چهار نفر، سه نفر به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند. پس استفاده از مکمل این ویتامین، چیز بدی نیست. اما مصرف روزانه بیش از حد آن سمی است و منجر به ورود کلسیم زیاد به خون و ضعف استخوان ها، سنگ کلیه، حالت تهوع، مشکلات کلیوی و رسوب کلسیم در بافت های نرم بدن می شود.

ویتامین ب:

مصرف بیش از حد اسید فولیک یا همان ویتامین ب ۹ و ویتامین ب ۶ خطرناک است. مصرف بیش از ٢٠٠ تا ٣٠٠ میلی گرم ویتامین ب ۶ هم منجر به تخریب سلول های عصبی می شود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بهترین روغن زیتون کدام است
  1. قرص توپیرامات عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  2. اثرات پونه گیاهی برای سلامتی بدن مخصوصا فشارخون بالا
  3. قرص وی فند عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  4. خوردن چه غذاهایی باعث میشوند ایمنی بدن در برابر بیماری کم شود
  5. مصرف روزانه کنجد برای سلامتی مفید است یا مضر
  6. نوشیدنی های انرژی ها مفید یا مضر برای سلامتی

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب