ماحرای واقعی کریستف کلمب کاشف امریکا چیست

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

ماحرای واقعی کریستف کلمب کاشف امریکا چیست

image ماحرای واقعی کریستف کلمب کاشف امریکا چیستسایت « لایوساینس» به بهانه روز کلمب در گزارشی به اشتباهاتی پرداخته که مردم قاره آمریکا در مورد کلمب گرفتار آن و در نتیجه بزرگ‌نمایی وی شده‌اند.بیش از ۵۱۹ سال از ورود کریستف کلمب به قاره آمریکا گذشته و اکنون مردم این قاره، به مناسبت فرا رسیدن ۱۰ اکتبر هر سال که به نام «کلمب» نام‌گذاری شده، با برپایی جشن و مراسمی ‌به خرید لوازم خانگی و یا تفکر درمورد مسائلی می‌پردازند که هیچ ربطی به «کریستف کلمب» ندارد!

«کلمب» گرد بودن زمین را کشف کرد!

به گفته محققان، اشتباه نخست مردم قاره آمریکا که به باورهای غلط آنها انجامیده، آن است که کلمب،‌ گرد بودن زمین را کشف کرد! در این صورت، باید گفت «کلمب» بسیار دیر رسیده بود! ریاضیدانان یونان باستان پیش از آن ثابت کرده بودند زمین مسطح نبوده و گرد است. فیثاغورث در قرن ششم قبل از میلاد این ایده را مطرح کرد. ارسطو در قرن چهارم قبل از میلاد نیز یک گواه فیزیکی، مانند سایه زمین بر روی ماه و انحنای زمین که توسط تمام ملوانان در زمان نزدیکی به خشکی شناخته شده، ارائه کرد. در قرن سوم قبل از میلاد «اراتوستن» توانست شکل و محیط زمین را با هندسه پایه نشان دهد.

«کلمب» که یک فرد خودآموخته بوده، محیط زمین را بسیار دست کم می‌گرفت. وی همچنین بر این تصور بود که اروپا از اندازه واقعی آن بزرگتر بوده و ژاپن در فاصله زیادی از ساحل چین قرار دارد. به همین دلایل وی بر این تصور بود که با سفر به سمت غرب، به آسیا خواهد رسید.

«کلمب» قاره آمریکا را کشف کرد؟

تکفارس آی آر

شاید بتوان وجود میلیونها انسان ساکن قاره امریکا و نیز موضوع کشف این قاره قبل از «کلمب»، همچنین سفر «لیف اریکسون»، کاوشگر اسکاندیناویایی که ۵۰۰ سال قبل از «کلمب» به گرین‌لند و کانادا وارد شده بود را نادید گرفت، اما حتی اگر کریستف کلمب را کاشف آمریکا بدانیم، خود از آن بی‌خبر بوده است. وی تا زمان مرگ از سفر خود به آسیا صحبت می‌کرد. «کلمب» در حقیقت، ابتدا به شناسایی مجمع‌الجزایر «باهاماس» و سپس جایی که اکنون به شکل کشورهای هائیتی و دومنیکن در آمده، پرداخته بود. وی سپس به سوی آمریکای جنوبی رفته و هیچ گاه با آنچه امروزه ایالات متحده امریکا نامیده می‌شود، روبه‌رو نشد.

پس دلیل جشن گرفتن آمریکایی‌ها برای کسی که تصور ورد به آسیا را به جای امریکا داشته، چیست؟ به این دلیل که آمریکای قدیم در آن زمان در حال جنگ با انگلیس بود و نه اسپانیا؛ و «جان کابوت» در آن زمان موفق به کشف بخشهایی از مناطق انگلیسی‌ها در این قاره جدید در سال ۱۴۹۷ شد که راه را برای استعمار بیشتر آمریکای شمالی توسط انگلیس هموار کرد. از این رو استعمارگران آمریکایی در عوض «کابوت» ، «کلمب» را به عنوان قهرمان خود مطرح کردند.

«کلمب» در فقر و ناشناس مرد!

«کریستف کلمب» در زمان مرگ که در سال ۱۵۰۶ و در سن ۵۴ سالگی وی در اسپانیا رخ داد، ثروت چندانی نداشت؛ اما فقیر نیز محسوب نمی‌شد. وی از لحاظ اقتصادی، زندگی راحتی داشت؛ گرچه از بیماری آرتروز رنج می‌برد.

کار قابل توجه «کلمب» چه بود؟

www.takfars.ir

بر پایه این گزارش، با وجود تمام موارد اشتباه گفته شده درباره کلمب، وی اما به افزایش دانش بشر در مورد بادهای تجاری کمک شایانی کرد؛ بادهای تجاری به بادهای شرقی عرض جغرافیایی پایین‌تر که وارد کارائیب شده و بادهای غربی عرض جغرافیایی بالاتر که می‌تواند یک کشتی را به اروپای غربی بازگرداند، گفته می‌شوند.

اسم آرتا فونت نستعلیق رنگارنگ دستنویس
  1. زندگینامه جرج مایکل خواننده آهنگ معروف آخرین کریسمس
  2. چند مدل مانتو مخصوص زمستان
  3. با کاشت زعفران در خانه پولدار شوید
  4. عکس های سالن اسکی ساخته شده دبی
  5. تصویر زیباترین چشم های جهان در صورت دختر افغانی
  6. پوستر اصلی و بازیگران سریال زیبای شمیم عشق

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات