لیست تمام خاصیت های شکلات سیاه و تلخ

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

لیست تمام خاصیت های شکلات سیاه و تلخ

image لیست تمام خاصیت های شکلات سیاه و تلخ

اگر شکلات تلخ را با درصد بالای کاکائو مصرف کنید قطعا مزایای زیادی از آن به شما خواهد رسید. شکلات سیاه شامل منابع فیبر و مواد معدنی زیاد است. یک تخته از شکلات سیاه که ۱۰۰ گرم وزن داشته و ۷۰ تا ۸۰ درصد کاکائو دارد شامل منابع زیر است:

۱۱ گرم فیبر

۶۷ درصد آهن

۵۸ درصد منیزیم

تکفارس آی آر

۸۹ درصد مس

۹۸ درصد منگنز

و همچنین مقادیر زیادی از پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم نیز در این شکلات یافت می شود.

البته ۱۰۰ گرم شکلات سیاه برای مصرف روزانه ی شما بسیار زیاد است و اصلا لازم نیست که تا این حد از مواد مغذی به طور روزانه مصرف کنید چرا که این شکلات در کنار تمام مواد گفته شده در هر ۱۰۰ گرنم ۶۰۰ کالری و مقدار متوسطی از قند دارد. به همین دلیل است که شکلات سیاه بهتر است در حد اعتدال مصرف شود. این نوع شکلات درصد هایی از اسید های چرب مختص کاکائو و همچنین چربی های اشباع شده و اشباع نشده دارد.

شکلات سیاه مقادیری از مواد محرک نیز در خود دارد. شما می توانید با مصرف کاکائو از کافئین و تئوبرومین نیز بهره مند شوید اما این مقدار به حدی نیست که بتواند شما را در شب بیدار نگه دارد و در مقایسه با قهوه مقدار کافئین آن ناچیز است.

www.takfars.ir

شکلات سیاه یک منبع قدرتمند از آنتی اکسیدان ها است

آیا تا به حال چیزی از نام مخفف ORAC شنیده اید؟ ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این کمیت میزان فعالیت آنتی اکسیدان های مواد غذایی را نشان می دهد. در واقع محققان یک دسته از رادیکال های آزاد را مقابل برخی مواد غذایی قرار داده و دیدند که این رادیکال ها چگونه خلع سلاح می شوند و دیگر نمیتوانند ضرر بزنند. البته ارتباط بیولوژیکی این دو ماده چندان مشخص نیست چرا که آن ها داخل لوله ی آزمایش تست شده اند و ممکن است داخل بدن همین اثر را نداشته باشند. با این حال ما فکر می کنیم که دانه های کاکائو در بدن بیشتر اثر را در مقابل رادیکال های آزاد دارد. به خصوص دانه های خام کاکائو بیشترین تاثیر را در این زمینه به ثبت رسانده است. شکلات سیاه با ترکیبات آلی که از نظر بیولوژیکی فعال هستند میتوانند به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و در مقابل رادیکال های آزاد بیاستند. موادی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین آنتی اکسیدان هایی هستند که در کاکائو یافت می شوند.

یک مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدان هایی مانند پلی فنول ها و فلاوانول ها در دانه های کاکائو بیشتر از میوه هایی مانند زغال اخته و توت است. به عبارتی شکلات سیاه و کاکائو طیف گسترده ای از آنتی کسیدان های قوی را بین دیگر مواد غذایی دارند.

شکلات سیاه می تواند جریان خون شما را بهبود داده و فشارخون را کم کند

فلاونول در شکلات سیاه می تواند با تحریک دیواره ی عروق باعث تولید اکسید نیتریک (NO)که نوعی گاز است بشود. یکی از آثاری که این گاز دارد این است که سیگنال هایی را به رگ ها می فرستد که به آن ها دستور استراحت و کاهش مقاومت در برابر جریان خون را می دهد. بسیاری از آزمایشات کنترل شده نشان می دهد که کاکائو و شکلات تیره می تواند جریان خون را بهبود داده و باعث کاهش فشارخون شوند. البته آثار کاکائو در این زمینه خفیف و جزئی است.

شکلات سیاه با افزایش HDL می تواند از آثار اکسیداسیون LDL حفاظت کند

مصرف شکلات سیاه می تواند چندین عامل خطر را برای بیماری های قلبی بهبود بخشد. در یک مطالعه پودر کاکائو به میزان قابل توجهی باعث کاهش کلسترول LDL در مردان می شود. همچنین افزایش HDH و کاهش LDL می تواند به میزان زیادی کلسترول بالا در افراد را بهبود دهد. LDL اکسید نوعی کلسترول بد است که میتوانند با رادیکال های آزاد واکنش دهد. به این ترتیب ذرات LDL فعال شده و میتوانند به دیواره ی سرخرگ ها آسیب برسانند. به علاوه شکلات تیره می تواند مقاومت به انسولین که از دیگر عوامل خطرساز رایج در بسیاری از بیماری های قلبی و دیابت است را کاهش دهد. در نتیجه شکلات سیاه می تواند حساسیت به انسولین را کاهش داده و سطح HDL را افزایش داده و LDL را کاهش دهد.

شکلات سیاه می تواند خطر ابتلا به بیمار یهای قلب و عروق را کاهش دهد

ترکیبات موجود در شکلات سیاه می تواند در برابر اکسیداسیون LDL از بدن محافظت کند. در طولانی مدت کاهش LDL می تواند سطح کلسترول را پایین آورده و باعث کاهش بیمای های قلبی عروقی شود. حتی در مطالعاتی که در طولانی مدت انجام شد بهبود نسبتا بالایی در بیماران مشاهده شده است. در یک مطالعه که ۴۷۰ فرد مسن در یک دوره ی ۱۵ ساله از کاکائو استفاده می کردند تا ۵۰ درصد از بیماری های قلبی عروقی مصون ماندند. همچنین خوردن ۲ بار در هفته ی شکلات تیره می تواند تا ۳۲ درصد خطر ابتلا به پلاک کلسیفیه را کاهش دهد. به علاوه یک مطالعه ی دیگر نشان داد که خوردن ۵ بار در هفته ی شکلات سیا می تواند تا ۵۷ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. این مطالعات هر چند درصد های متفاوتی دارند اما در کل اثر کاهنده ی شکلات سیاه در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به خوبی نشان می دهند.

شکلات سیاه از پوست شما در برابر آفتاب حفاظت میکند

تک فارس

ترکیبات زیستی در شکلات سیاه می تواند برای پوست شما بی اندازه مفید باشد. فلاونول در برابر آسیب های ناشی از صدامات نور خورشید از پوست شما حفاظت میکند. به علاوه بهبود جریان خون به پوست باعث افزایش تراکم پوست و هیدراتاسیون می شود.

مطالعات ننشان می دهد که (MED) یا همان حداقل مقدار اشعه ی UVB افتاب برای ایجاد قرمزی در پوست با مصرف شکلات سیاه به مدت ۱۲ هفته می تواند تا ۲ برابر افزایش یابد. پس اگر قرار است برای تعطیلات به ساحل بروید می توانید از ماه ها قبل شروع به خوردن شکلات سیاه کنید تا کمترین میزان آسیب را از اشعه ی آفتاب متوجه خود کنید.

شکلات سیاه عملکرد مغز را بهبود می دهد

شکلات سیاه می تواند عملکرد مغز را بهبود دهد. یک مطالعه در این خصوص نشان داد که مصرف کاکائو ظرف مدت ۵ روز می تواند به علت سطح بالای فلانول خود جریان خون به مغز را بهبود دهد. همچنین کاکائو به میزان قابل توجهی می تواند عملکرد شناختی در افراد مسن که دچار مشکلات روانی هستند را بهتر کند. کاکائو حاوی مواد محرکی مثل کافئین و تئوبرومین است که می تواند در کوتاه مدت پس از مصرف فعالیت مغز و کارایی آن را بهتر کند.

۱- شکلات سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است

شکلات سیاه سرشار از فلاوونوئیدها است. این آنتی اکسیدان که در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات نیز وجود دارد با بسیاری از بیماری‌ها مقابله می‌کند. در واقع به نظر می‌رسد که شکلات سیاه بیشتر از مواد غذایی دیگر حاوی این آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد.

۲- شکلات سیاه می‌تواند میزان کلسترول را پایین بیاورد

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف شکلات سیاه میزان کلسترول مفید(HDL) خون را افزایش و میزان کلسترول مضر(LDL) را کاهش می‌دهد.

محققان با بررسی اثرات شکلات سیاه حاوی کاکائوی زیاد و همچنین شکلات‌هایی

که درصد کاکائوی آن‌ها ناچیز است به این نتیجه رسیدند مصرف منظم روزانه ۲۰ گرم شکلات سیاه ۷۰ درصد باعث بهبود جریان خون می‌شود

T A K F A R S

کاکائو سرشار از پولیفنول است و این آنتی اکسیدان باعث جریان بهتر خون می‌شود، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و مانع از اکسایش کلسترول مضر خون می‌شود.

۳- شکلات سیاه از اختلالات دوره‌ی بارداری پیشگیری می‌کند

نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد شکلات سیاه حاوی ماده‌ی شیمیایی به نام تئوبرومین است که می‌تواند احتمال اکلامپسی، یکی از اختلالات دوره‌ی بارداری، را کاهش ‌دهد. توجه داشته باشید هرچه شکلات تیره‌تر باشد یعنی کاکائوی آن بیشتر باشد مفیدتر است. اکلامپسی اختلالی است که فشارخون زنان باردار را بالا می‌برد. محققان مشاهده کردند مصرف شکلات سیاه می‌تواند باعث کاهش ۶۹ درصدی این بیماری شود. البته باید بگوییم که محققان همچنان در خصوص ارتباط بین مصرف شکلات و کاهش احتمال ابتلا به اکلامپسی مشغول مطالعه و بررسی هستند.

شکلات سیاه

۴- شکلات سیاه خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

محققان با بررسی اثرات شکلات سیاه حاوی کاکائوی زیاد و همچنین شکلات‌هایی که درصد کاکائوی آن‌ها ناچیز است به این نتیجه رسیدند مصرف منظم روزانه ۲۰ گرم شکلات سیاه ۷۰ درصد باعث بهبود جریان خون می‌شود. به نظر می‌رسد خواص مفید و مثبت شکلات سیاه مربوط به خواص پولیفنول موجود در آن است. این مواد باعث آزاد شدن اکسید نیتریت می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و برای همین خون به راحتی در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند و احتمال ایجاد جرم در جداره های رگ‌ها کاهش می‌یابد.

البته باید بگوییم که نتایج پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد شیر مانع از جذب پُلی‌فنول‌های موجود در شکلات سیاه می‌شود و برای همین خواص آن‌ها را نیز خنثی می‌کند. توصیه می‌کنیم شکلات را با شیر میل نکنید.

۵- شکلات سیاه دوستدار پوست است

محققان آلمانی داوطلبان شرکت کننده در پژوهش را به دو دسته تقسیم کردند و به مدت ۶ دقیقه آن‌ها را در معرض اشعه های ماورای بنفش قرار دادند. محققان مشاهده کردند که بعد از این مدت پوست افرادی که عادت به مصرف شکلات دارند در مقایسه با افرادی که عادت به مصرف آن ندارند کمتر قرمز می‌شود.

شیر مانع از جذب پُلی‌فنول‌های موجود در شکلات سیاه می‌شود و برای همین

تک فارس www.takfars.ir

خواص آن‌ها را نیز خنثی می‌کند. توصیه می‌کنیم شکلات را با شیر میل نکنید

محققان این پژوهش معتقدند که برخی از ترکیبات شکلات مانند ضدآفتاب یا همان ضداشعه‌های ماورای بنفش عمل می‌کنند. در طول این پژوهش مشخص شد بعد از ۱۲ هفته مصرف مداوم شکلات سیاه استحکام پوست شرکت کننده‌ها به میزان ۱۶ درصد بهتر می‌شود و نسبت به بقیه‌ی شرکت کننده‌ها به میزان ۴۲ درصد پوست خوش آب و رنگ‌تری دارند. در مورد اینکه شایع شده است شکلات باعث پیدایش آکنه می‌شود باید بگوییم که محققان استرالیایی بعد از انجام پژوهش‌های متعدد هیچ ارتباطی بین شکلات و آکنه پیدا نکردند.

شکلات سیاه

۶- شکلات سیاه باعث تسکین درد می‌شود

نتایج یک پژوهش جدیدی که در Journal of Neuroscience به چاپ رسیده نشان می‌دهد موش‌هایی که شکلات می‌خورند دیرتر به درد، عکس‌العمل نشان می‌دهند. یعنی اینکه آستانه‌ی درد این موش‌ها بالا می‌رود.

البته توجه داشته باشید نباید به این دلیل شروع به مصرف بی رویه شکلات بکنید. لازم است که در مصرف این ماده‌ی غذایی احتیاط کنید زیرا زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث چاقی شود.

گفتنی است که در طول این پژوهش محققان به این نتیجه رسیدند که آب نیز می‌تواند درد را تسکین دهد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آن چه درباره اثرات مثبت چای سیاه برا سلامتی باید بدانید
  1. خواص جادویی خوردن گوجه فرنگی برای سلامتی
  2. خواص بی نظیر سبوس برنج برای زیبای پوست و مو
  3. گردو یکی از خوراکی های مفید برای درمان ناباروری مردان
  4. آیا خانم های باردار مجاز به خوردن تمبرهندی هستند
  5. شناسایی علائم خاص و قابل تشخیص سرطان پوست بدون نیاز به دکتر
  6. نوشیدن آب کافی قدرت بینایی شما را افزایش می دهد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات