قرص لامیودین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص لامیودین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

▪ موارد مصرف

لامی وودین، معمولا همراه با سایر داروهای ضد رتروویروس ، برای درمان عفونت ناشی از ویروس HIV مصرف می شود. این دارو در درمان هپاتیتB مزمن نیز مصرف می گردد.

▪ مکانیسم اثر

این داروها مهار کننده آنزیم نو کلوزئید ریورس ترانس کریپتاز و از نظر ساختمانی شبیه سیتوزین می باشد و مانع تکثیر رتروویروس ها (شامل ویروس HIV ) است.

▪ فارماکوکینتیک

تکفارس آی آر

لامی وودین از راه خوراکی به سرعت جذب می شود و اوج غلظت سرمی آن یک ساعت پس از مصرف حاصل می گردد . این دارو از سد خونی – مغزی عبور میکند . دارو در داخل سلول به متابولیت فعال تری فسفات تبدیل می شود . متابولیسم کبدی این دارو نا چیز است و دارو عمدتاً به صورت تغییر نیافته از راه کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دفع دارو ۵-۷ ساعت است .

▪ موارد منع مصرف

▪ هشدارها

مصرف این دارو در موارد زیر باید قطع شود :

▪ بروز درد های شکمی، تهوع و استفراغ ( باید احتمال بروز پانکراتیت رد شود ) ، افزایش غلظت سرمی آمینوترانسفراز، هپاتومگالی پیشرونده، لاکتیک اسیدوز متابولیک یا با منشاء ناشناخته .

www.takfars.ir

▪ در صورت ابتلای بیمار به هپاتومگالی یا سا یر بیماری های کبدی یا بیماران در معرض خطر ابتلا به بیماری های کبدی و نیز در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.

▪ قبل از شروع درمان هپاتیت B با این دارو، احتمال وجود عفونت HIV باید رد شود، زیرا مقادیر مصرف لامی وود ین برای درمان هپاتیت B کمتر است و ممکن است موجب بروز مقاومت ویروس HIV نسبت به دارو شود.

عوارض جانبی

درد های شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، تب، بثورات جلدی، بیحالی، بی خوابی، سرفه، درد استخوانی عضلانی و نوروپاتی محیطی از عوارض شایع این دارو هستند. پانکراتیت از عوارض نادر این دارو است. لاکتیک اسیدوز نیز با مصرف این دارو گزارش شده است .

▪ تداخل دارویی

مصرف همزمان این دارو با تری متو پریم ( موجود در کوتریموکسازول ) به دلیل رقابت در دفع کلیوی باعث افزایش غلظت سرمی دارو می شود. مصرف همزمان لامی وود ین و زید وود ین ممکن است موجب بروز کم خونی شدید شود.

نکات قابل توصیه

▪ از مصرف همزمان سایر دارو ها با این دارو بدون دستور پزشک باید خوداری کرد .

▪ دوره درمان با این دارو باید کامل شود.

مقدار مصرف

تک فارس

بزرگسالان: در درمان عفونت HIV ، همراه با سایر دارو های ضد رتروویروس، مقدار ۱۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت مصرف می شود. در درمان هپاتیت B مزمن در بزرگسالان با سن ۱۶ سال و بالا تر، ۱۰۰ میلی گرم در روز مصرف می شود.در صورتی که هپاتیت B مزمن با عفونت HIV همراه باشد، بیمار باید مقدار مصرف لازم برای درمان عفونت HIV را مصرف کند.

کود کان : این دارو در درمان عفونت HIV در کودکان با سن ۳ ماه تا ۱۲ سال به مقدار ۴mg/kg هر ۱۲ ساعت ( حداکثر تا ۳۰۰mg / day ) مصرف می شود.

▪ اشکال دارویی

Film Coated Tablet :100mg

Film Coated Tablet : 150 mg

Oral Solution : 10mg/ml

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

درمان های قطعی و طبیعی برای رهایی از آلرژی فصل بهار
  1. آمپول تری پاراتاید عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. قرص آلوپورینول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. اسپری سالبوتامول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. کرم کاپسایسین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  5. پودر قابل تزریق ولکید عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. اثرات مفید ورزش یا قرص های لاغری و معایب آنها

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات