موارد مصرف

فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی دهان و حلق، مری، واژن و عفونت های سیستمیک ناشی از کاندیدا البیکنس و در درمان عفونت های قارچی پوست مصرف می شود. این دارو ممکن است به عنوان جایگزین آمفوتریسین در درمان عفونت های کریپتوکوکی نیز مصرف شود. فلوکونازول همچنین برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلابه ایدز و پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوکسیک مصرف می شود .

مکانیسم اثر

فلوکونازول در قارچ های حساس به دارو ، آنزیم های وابسته به سیتوکروم P-405 را مهار می نماید وبیوسنتز دیواره سلولی را مختل میکند.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. پس از جذب به طور گسترده در مایعات بدن منتشر می شود، اوج غلظت سرمی دارو ۲-۱ ساعت پس از مصرف خوراکی به دست می آید. نیمه عمر دفع دارو ۳۰ دقیقه است که در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ممکن است افزایش یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است .

موارد منع مصرف

در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کبد یا پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

۱- در صورت نیاز به درمان طولانی مدت ( بیش از ۱۴ روز ) با این دارو، وضعیت کار کبد به طور بالینی و بیوشیمیایی حتماً باید قبل از شروع درمان، دو هفته پس از شروع درمان و پس از آن به طور ماهانه پیگیری شود.

۲- در صورت بروز علائم اختلال کار کبد، مصرف این دارو باید قطع شود.

عوارض جانبی

عوارض گزارش شده برای فلوکونازول عبارتند از: تهوع، استفراغ، درد شکم، سر درد، بثورات جلدی ، کهیر وخارش ، به ندرت کاهش پلاکت های خون، پاراستزی، ترس بیمار از نور، سر گیجه ،آلوبسید ، آنژیوادم و آنافیلاکسی ، سندرم استیون- جانسون . همچنین در صورت مصرف طولانی مدت دارو ( بیش از ۱۴ روز ) احتمال بروز هپاتیت یا آسیب کشنده کبدی وجود دارد.

تداخل دارویی

در صورت مصرف همزمان ریفامپین با فلوکونازول به دلیل افزایش پتاسیم، غلظت سرمی فلوکونازول کاهش می یابد. فلوکونازول ممکن است در متابولیسم بعضی از داروها، از جمله فن توئین و داروهای سولفونیل اوره پایین آورنده قند خون، تداخل کند و غلظت سرمی این داروها را افزایش دهد. همچنین افزایش غلظت سرمی سیکلوسپورین، نورتریپتیلین و ترفنادین در صورت مصرف همزمان با این دارو گزارش شده اند که در مورد ترفنادین احتمال بروز واکنش های غیر عادی در ECG وجود دارد. فلوکونازول ممکن است اثر وارفارین را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه

مقدار مصرف

بزرگسالان : مقدار مصرف این دارو در کاندیدیاز واژینال۱۵۰ میلی گرم به صورت دوز واحد است. در سایر عفونت های مخاطی ناشی از کاندیدا به غیر از کاندیدیاز تناسلی ، ۵۰mg/day ( در عفونت های سخت ۱۰۰mg/day ) برای ۱۴-۷ روز مصرف می شود. در برخی از عفونت های مخاطی مانند التهاب مری، کاندیدوری، عفونت های نای – ریوی غیر تهاجمی این مقدار برای ۳۰-۱۴ مصرف می شود. مقدار مصرف فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی پوست ۵۰mg/day برای ۴-۲ هفته تا حداکثر ۶ هفته می باشد. در عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی، ابتدا مقدار ۴۰۰میلی گرم و پس از آن ۲۰۰mg/day که در صورت نیاز تا ۴۰۰mg/day افزایش می یابد، مصرف می شود. طول دوره درمان به پاسخ بیمار بستگی دارد ( در مورد مننژیت کریپتوکوکی طول دوره درمان حداقل ۸-۶ هفته می باشد ). برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلا به ایدز بعد از تکمیل درمان اولیه، به مقدار ۱۰۰-۲۰۰mg/day مصرف می شود. همچنین برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوتوکسیک به مقدار ۵۰-۴۰۰mg/day بسته به احتمال بروز عفونت مصرف می شود که در صورت بروز عفونت های سیستمیک این مقدار ۴۰۰mg/day خواهد بود . شروع درمان در این بیماران قبل از بروز نوتروپنی خواهد بود و درمان تا ۷ روز پس از آنچه شمارش نوتروفیل ها به حد مطلوب رسید، ادامه خواهد یافت. در درمان کچلی پا، سر، پیتی ریازیس و رسیکالر و کاندیدیای پوستی، ۵۰mg/day به مدت ۴-۲ هفته ( تا حداکثر ۶ هفته در کچلی پا ) مصرف می شود.

کودکان : مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت های قارچی مخاطی ( غیر از عفونت واژن) ۳-۶mg/kg در روز اول درمان و سپس روزانه ۳mg/kg ( هر ۷۲ ساعت در نوزادان با سن کمتر از ۲ هفته و هر ۴۸ ساعت در نوزادان با سن ۴-۲ هفته) می باشد . مقدار مصرف فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی پوست در کودکان مانند بزرگسالان است. در درمان عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی به مقدار۶-۱۲ mg/kg /day ( هر ۷۲ ساعت در نوزادان با سن کمتر از دو هفته و هر ۴۸ ساعت در نوزادان با سن ۴-۲ هفته ) مصرف می شود. برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی، مقدار مصرف فلوکونازول ۳-۱۲ mg /kg /day ( هر ۷۲ ساعت در نوزادان کمتر از دو هفته و هر ۴۸ ساعت در نوزادان با سن ۴-۲ هفته ) می باشد.

اشکال دارویی

Capsule or Tablet : 50 mg

Capsule or Tablet: 100mg

Capsule or Tablet :150mg

تک فارس » پزشکی سلامتی » قرص فلوکونازول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی