قرص زلودا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص زلودا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

▪موارد مصرف

Capecitabine یک پیش دارو است که به فلورواوراسیل در بافت های بدن تبدیل می شود. به صورت خوراکی در درمان سرطان کولورکتال متاستاتیک و سرطان پستان متاستاتیک و موضعی پیشرفته تجویز می شود. دوز روزانه توصیه شده g/m2 5/2 در دو دوز تقسیم شده و حدود ۱۲ ساعت دور از غذا می باشد که به مدت ۲ هفته تجویز می گردد و سپس با یک هفته استراحت دنبال می شود و با توجه به بروز مسمومیت دوزهای تجویزی باید اصلاح شوند. در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی دوز تجویزی دارو باید کاسته شود. تجویز این دارو در دیگر بدخیمی ها در حال بررسی است.

▪مکانیسم اثر

▪فارماکوکینتیک

Capecitabine به سهولت از مسیر گوارشی جذب می شود و اوج غلظت پلاسمائی آن طی حدود ۵/۱ ساعت حاصل می شود. غذا باعث کاهش سرعت و میزان جذب می شود. این دارو در کبد به ۵-deoxy- 5- fluorocytidine متابولیزه می شود که سپس به ۵-deoxy- – 5fluorouridineو متعاقب آن در بافت های بدن به ۵ -fluorouracil تبدیل می شود.

تکفارس آی آر

▪موارد منع مصرف

▪هشدارها

عوارض جانبی

همانند فلورواوراسیل. اسهال و حالت تهوع و استفراغ، التهاب معده، سندرم اریترودیستسزیا (قرمز شدن کف دست وپا)، درماتیت، کاردیوتوکسیستی و کاهش عملکرد مغز استخوان مشاهده شده است. هایپربیلی روبینمی نیز ایجاد شده است. در بیماران مبتلا به اختلالات متوسط کلیوی نیاز به کاهش دوز می باشد و در اختلالات شدید مصرف Capecitabine ممنوع است.

▪تداخل دارویی

www.takfars.ir

همانند فلورواوراسیل. در مصرف همزمان با وارفارین تغییر در پارامترهای انعقادی و خونریزی رخ داده است هم چنین در مصرف همزمان با فنی توئین افزایش غلظت پلاسمائی فنی توئین و علائم مسمومیت مشاهده شده است.

▪نکات قابل توصیه

▪ مقدار مصرف

▪اشکال دارویی

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

برای جلوگیری از افسردگی کودکان آنها باید ورزش کنند
  1. کپسول نوافن عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  2. قرص لترزول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. شربت تئوفیلین جی عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. قرص کلروپرومازین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. قرص دیسیکلومین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. پودر قابل تزریق رمیکید عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات