قرص بیکالوتامید عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص بیکالوتامید عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

▪موارد مصرف

Bicalutamide یک آنتی آندروژن غیر استروئیدی با عملکردها و کاربردهای مشابه با فلوتامید می باشد. به صورت خوراکی در درمان سرطان پروستات کاربرد دارد. دوز معمول آن در درمان تسکینی سرطان پیشرفته پروستات که همراه با یک آنالوگ گونادرلین تجویز می شود ۵۰ میلی گرم در روز می باشد. در انگلستان درمان حداقل ۳ روز قبل از آغاز آنالوگ گونادرلین آغاز می گردد تا از ایجاد هر نوع واکنشی (flare reaction) جلوگیری شود اما در ایالات متحده آمریکا درمان به صورت همزمان آغاز می گردد. در مردان مبتلا به بیماریهای موضعی پیشرفته این دارو با دوز ۱۵۰ میلی گرم در روز به صورت مونوتراپی یا درمان کمکی به جراحی یا رادیوتراپی تجویز می گردد. از این دارو در مونوتراپی بیماری های موضعی استفاده می شود اما شواهدی وجود دارد که این موضوع را مطرح میکنند که مصرف ناگهانی این دارو در مردان فاقد خطر پیشرفت بیماری خطر مرگ را افزایش می دهد.

▪مکانیسم اثر

▪فارماکوکینتیک

Bicalutamide متعاقب دوز خوراکی به سهولت جذب می شود و تحت متابولیسم وسیع کبدی قرار می گیرد و انانتیومر- R آن تحت اکسیداسیون و انانتیومر- S آن تحت گلوکورونیداسیون قرار می گیرد. نیمه عمر انانتیومر- R آن حدود ۶ تا ۷ روز می باشد و در اختلالات شدید کبدی می تواند طولانی تر باشد. انانتیومر- S آن با سرعت بیشتری پاکسازی می شود. این دارو حدوداً ۹۶% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.

تکفارس آی آر

▪موارد منع مصرف

مصرف این دارو در بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

▪هشدارها

عوارض جانبی

همانند فلوتامید عوارض قلبی عروقی مثل آنژین، نارسایی قلبی و آریتمی ها و تغیرات ECG ندرتاً گزارش شده است. پنومونی بینابینی و فیبروزریوی نیز ندرتاً گزارش شده اند.

www.takfars.ir

▪تداخل دارویی

Bicalutamide ایزوآنزیم های متنوعی از سیتوکروم ۴۵۰ P به ویژه CYP3A4 را در محیط آزمایشگاهی مهار میکند و تولید کنندگان توصیه میکنند که همراه با این دارو ترفنادین، استمیزول و سیزاپراید تجویز نگردد و دیگر داروهایی که توسط سیتوکروم ۴۵۰P متابولیزه می شوند را باید با احتیاط مصرف نمود.

▪ نکات قابل توصیه

▪مقدار مصرف

▪ اشکال دارویی

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

همه چیز درباره آدم های با موهای سفید زال
  1. قرص آزیترومایسین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. ویال امفوتریسین بی عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  3. قرص انتی هیستامین دکونژستان عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. درمان یبوست در خانه و بدون دارو

  5. قرص جانوویا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. قرص تیوتیکسین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات