موارد مصرف

این دارو، در درمان عفونت های قارچی ناخن و پوست که به دلیل شدت بیماری یا محل عفونت، درمان خوراکی ضروری باشد، مصرف می گردد. این دارو به صورت موضعی نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر

به نظر می رسد تربینافین از طریق مهار استرول های قارچی اثر خود را اعمال میکند . این دارو بر علیه درماتوفیت ها و برخی از مخمرها اثر کشنده دارد.

فارماکوکینتیک

تربینافین به خوبی از راه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی این دارو به دلیل متابولیسم عبور اول از کبد حدود ۴۰% می باشد . اوج غلظت سرمی دارو ۲ ساعت بعد از یک دوز خوراکی به دست می آید. این دارو به خوبی در پوست، ناخن و مو انتشار می یابد. دارو در کبد متابولیزه و عمدتاً از طریق کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دارو ۳۶-۱۱ ساعت گزارش شده است. بخشی از دارو از طریق پوست ، ناخن و بافت چربی دفع می شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

۱- مصرف این دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید با احتیاط صورت گیرد.

۲- در صورت بروز علائم مسمومیت کبدی یا بروز بثورات جلدی و کهیر، درد مفاصل و عضلات، واکنش های شدید پوستی مانند سندرم استیونس- جانسون و نکرولیز سمی اپیدرم (قطع مصرف دارو گزارش شده است .)

عوارض جانبی

تداخل دارویی

داروهای مهار کننده آنزیم سیتوکروم P450 ( مانند سایمتیدین ) متابولیسم این دارو را کاهش و داروهای القاء کننده این آنزیم (مانند ریفامپین ) متابولیسم تربینامین را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه

بیمار یا اطرافیان وی را از نظر بروز علائم مسمومیت کبدی ( تهوع مداوم، استفراغ،بی حالی یرقان ) باید آگاه ساخت. مراجعه به پزشک در این موارد ضروری است.

مقدار مصرف

این دارو به مقدار ۲۵۰ میلی گرم در روز برای ۶-۲ هفته در عفونت های قارچی پوست واز ۶ هفته تا ۳ ماه در درمان عفونت های قارچی ناخن ( برای ناخن شصت پا دوره طولانی تری ممکن است لازم باشد ) مصرف می شود. مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی شود.

اشکال دارویی

Coated Tablet : 250mg

Topical cream :1%

تک فارس » پزشکی سلامتی » قرص آپو تربینافین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی