قرص آسپیرین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص آسپیرین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

image قرص آسپیرین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

قرص آ‌ اس‌ آ با جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون، از انسداد عروق قلب جلوگیری می‌کند. مصرف آن برای بیمارانی که احتمال بروز سکته‌های قلبی یا مغزی در آنها بالاست و همچنین بیمارانی که جریان خون مغزی آنها ضعیف است، یا به انواع دیگری از بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا هستند مفید است.

همچنین این دارو برای دردهای جزئی و پایین آوردن تب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.اما این به آن معنا نیست که مصرف روزانه این دارو بدون عوارض است. همانند سایر داروهای ضد درد و ضدالتهاب، قرص آسپرین خطر خونریزی‌های گوارشی، خونریزی‌های مغزی، نارسایی کلیوی و برخی از انواع سکته را افزایش می‌دهد.داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)* جزو پرکاربردترین داروها در دنیای پزشکی هستند که سبب مهار یک ماده‌ی طبیعی خاص در بدن (سیکلواکسیژناز) می‌شوند. مهار این ماده سبب کاهش التهاب، تسکین درد و از بین رفتن تب می‌شود. به‌علاوه این داروها در دوز بالا خواص ضد التهابی نیز دارند. مهم‌ترین ویژگی این داروها عدم ایجاد اعتیاد و وابستگی است. از جمله مشهورترین داروهای این خانواده می‌توان ناپروکسن، آسپرین و ایبوپروفن را نام برد.

عوارض دارویی قرص آ اس آ

برخی از بیماران که مبتلا به آسم، کهیر مزمن، رینیت مزمن باشند، نسبت به قرص آ‌ اس‌ آ (Aspirin) حساسیت‌های قابل ملاحظه نشان می‌دهند. از آنجا که قرص آ‌ اس‌ آ زمان خونریزی را طولانی کرده و خاصیت چسبندگی پلاکتی را کم می‌کند، لذا می‌تواند در مقادیر استفاده بالا باعث بروز هیپوپروترومبینمیا شود.

تکفارس آی آر

این قرص می‌تواند خصوصاً در بیمارانی که به آرتریت ایدیوپاتیک جوانان مبتلا هستند، باعث بروز سمیت کبدی شود. مصرف قرص آ‌ اس‌ آ به مدت طولانی و مقادیر بالا می‌تواند باعث بروز سمیت مزمن سالیسیلات یا سالیسیلیسم شود که با گیجی، وزوز گوش، کری، تعریق، تهوع، استفراغ، سردرد و اختلال شعور مشخص می‌شود. از جمله عوارض این قرص می‌توان به عوارض گوارشی، وزوز گوش، کاهش شنوایی، طولانی شدن زمان انعقاد خون اشاره کرد.

نخستین عارضه قرص آ‌ اس‌ آ با مقادیر درمانی، مشکلات گوارشی است، مشکلاتی چون تهوع، سوء هضم و استفراغ که این عوارض را می‌توان با مصرف دارو همراه غذا به حداقل رسانید، تحریک موکوس معدی یعنی بروز عوارضی مانند اروزیون، اولسر، هماتمز و ملنا ممکن است با مصرف آن اتفاق افتد. در این ارتباط می‌توان از آنتاگونیستهای H2 هیستامینیکی، بازدارنده‌های پمپ پروتون و آنالوگ‌های پروستاگلاندین مانند میزوپروستول استفاده کرد.

موارد مصرف قرص آ‌ اس‌ آ

قرص آ‌ اس‌ آ به عنوان داروی ضد انعقاد، باعث کاهش خطر مرگ در بیماران با سابقه سکته و یا درد قلبی و نیز ممانعت از ایجاد حمله‌های مغزی می‌گردد.محافظت از قلب

اگر در گذشته دچار حمله قلبی شده‌اید، ممکن است پزشک برای شما این قرص را تجویز کند. مصرف این دارو روشی برای پیشگیری از عود برخی علائم ناراحتی‌های قلبی است. در واقع این دارو با جلوگیری از انباشته شدن پلاکت‌های خون که باعث ایجاد لخته می‌شوند، از حمله قلبی پیشگیری می‌کند.

www.takfars.ir

▪ کاهش غلظت خون

خاصیت خون، لخته شدن سریع آن است. همین امر باعث بهبود سریع زخم‌ها می‌شود. درواقع وقتی یک زخم خونریزی می‌کند، پلاکت‌ها (سلول‌های کوچک خونی) کنار هم قرار می‌گیرند و با ایجاد لخته از خونریزی جلوگیری می‌کنند. این لخته اگر درون رگ‌ها ایجاد شود خطرناک است و می‌تواند منجر به بروز ایست قلبی شود.

این دارو با خاصیت ضد انعقادی خون، خطر حمله قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد، از این‌رو مصرف آن از سوی برخی متخصصان به بیماران دارای سابقه سکته قلبی، توصیه می‌شود.

▪ کاهش درجه حرارت بدن

آ اس آ یا همان آسپرین از قدیم تا به امروز برای پایین آوردن تب کودکان، استفاده می‌شود. مصرف این دارو روی هیپوتالاموس (بخشی از مغز که وظیفه تنظیم دمای بدن را دارد) تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش درجه حرارت بدن در کودکان می‌شود.آ اس آ در بارداری

در مواردی که سابقه سقط مکرر و مرگ داخل رحمی جنین وجود دارد، آسپرین می‌تواند برای پیشگیری و کاهش احتمال این اتفاق در بارداری‌های بعدی، مفید باشد. قرص آ اس آ می‌تواند بعد از ناهار یا شام مورد استفاده قرار گیرد. مصرف این قرص باید در ۳۶ هفتگی بارداری قطع شود.

▪ کاهش فشارخون

ازآنجایی‌که این دارو غلظت خون را کاهش می‌دهد، می‌تواند به‌عنوان یکی داروهای کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا استفاده شود. پزشک پس از اندازه‌گیری فشارخون بیمار، می‌تواند در صورت نیاز مقدار مناسبی از دارو را برای وی، تجویز کند.

▪ مصرف برحسب اندیکاسون

تنها حسن این فراورده، وجود کافئین در آن است که مانع بروز سرگیجه در سرماخوردگی و حالات مشابه می‌شود.

تک فارس

▪ در بزرگسالان

هر ۳ تا ۴ ساعت یک قرص آن قابل استفاده است، حداکثر مصرف روزانه برای این قرص ۸ عدد است و حداکثر تا ۱۰ روز توصیه به مصرف شده است.

▪ در کودکان

از سنین ۲ تا ۱۲ سال از یک سوم قرص تا یک قرص هر ۴ تا ۶ ساعت قابل استفاده است و حداکثر ۵ قرص در روز در کودکان توصیه شده است و دوره مصرف در کودکان نباید بیشتر از ۵ روز باشد.

مصرف هم زمان کافئین با سایر داروهای محرک دستگاه عصبی مرکزی ممکن است منجر به تحریک بیش از حد (سی — ان – اس) و بروز عصبانیت و کم خوابی شود، کافئین دفع ادراری لیتیوم را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این مهار کننده‌های ام – ای – او می‌تواند سمپاتومیمتیک کافئین را افزایش دهد و منجر به آریتمی خطرناک قلبی و یا خطر افت سریع فشارخون شود.

نکات لازم در مورد قرص آ‌ اس‌ آ

▪ با داروهای ضد انعقاد، ضد دیابت و داروهای مورد استفاده در آرتریت (درباره آنتی‌ژن بیماری آرتریت روماتوئید بیشتر بدانید) و نقرس باید تحت نظر پزشک مصرف گردد.

▪ در کودکان زیر ۱۲ سال مبتلا به آبله‌مرغان، آنفلوانزا یا علائم سرماخوردگی، به علت احتمال ایجاد سندرم ری باید با مشورت پزشک مصرف گردد.

مصرف قرص آ‌ اس‌ آ در سه ماه آخر بارداری ممنوع است.

T A K F A R S

در صورت بروز عوارض جانبی از ادامه مصرف خودداری و به پزشک مراجعه نمایید.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف در سه‌ماهه آخر بارداری، به علت ایجاد عوارض در جنین ممنوع می‌باشد. مصرف در دوران شیردهی به علت ترشح در شیر مجاز نمی‌باشد.

شرایط نگهداری

دارو دور از نور، رطوبت و در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.قرص آ‌ اس‌ آ یکی از قرص‌های پر مشتری در داروخانه‌هاست که علاوه بر خاصیت ضد تب بودن می‌تواند درد و التهاب را تسکین بدهد.

موارد منع مصرف قرص آ‌ اس‌ آ

در بیماران هموفیلی مبتلا به زخم معده، در صورت وجود خونریزی در بیمار و در موارد حساسیت شدید به آسپرین نباید استفاده شود.

بروز هر کدام از علائم زیر می‌تواند نشانه علائم آلرژیک باشد و حتماً باید به پزشک مراجعه کرد:علائم آلرژیک به آسپیرین دارید، از جمله تنفس سخت، تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو، زنگ زدن گوش، سردرگمی، توهم، تنفس سریع، تشنج، حالت تهوع و استفراغ، درد معده، خونریزی یا اختلال در مدفوع، سرفه خونی، استفراغ مداوم بیش از ۳ روز، تورم یا درد طولانی‌مدت بیش از ۱۰ روز.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

خوراکی جادویی برای درمان یبوست
  1. قرص مداسین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. قرص کلوزامین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی قرص دسیپرامین

  4. ویال ابکسانترون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. درمان هموروئید به سادگی بدون عمل و دارو

  6. سوسپانسیون فورازولیدون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات