تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

فکر میکنم همسرم به من اعتماد ندارد راه چاره چیست

دلایل بی‌اعتمادی

خوب است ابتدا بدانید همسرتان چرا فرد بی‌اعتمادی است. یکی از مهم‎ترین دلایل، به کودکی این افراد بر‌می‌گردد که خودشان مورد بی‌اعتمادی قرار گرفته‌اند. در نتیجه در سن بزرگسالی همین رفتار را با دیگران داشته و نسبت به اطرافیان حتی نزدیکترین آنها بد‌بین و بی‌اعتماد هستند. پس نمی‌توانند با دیگران تعاملی سازنده، مناسب و مثبت برقرار کنند. این افراد قادر به برقراری ارتباطی صمیمی با کسی نیستند و دائم تصور می‌کنند کسی قصد لطمه زدن به آنها یا سوء‌استفاده از آنها را دارد. از همه بدتر این است که افراد بی‌اعتماد به خودشان هم اعتماد کافی و لازم را ندارند.

بنابراین خوب است بدانید راه پر پیچ و خمی در پیش دارید و باید برای این زندگی و کمک به همسرتان و البته پر رنگ کردن اعتماد او چه کارهایی بکنید:

فراموش کردن روش‌های غلط

اگر شوهرتان مردی است با ویژگی‌های بالا باید بدانید تغییر یک شبه او محال است. او نیاز به زمان و همراهی شما دارد. یکی از این همراهی‌ها برقراری تعادل و توزان در توقعات و خواسته‌هایتان است. نباید توقع داشته باشید با دعوا، تهدید یا واکنش متقابل و یا لج و لجبازی می‌شود همسرتان را از این خلق و خو تهی کنید. اتفاقا این نوع روش‌ها باعث دور‌تر شدن او از شما می‌شود.

تکفارس آی آر

پس به جای این مسایل و نا‌امید شدن ابتدا بپذیرید آنچه انجام می‌دهد از بدی یا سردی نسبت به شما نیست بلکه مشکلی است که باید با کمک شما حل شود.

صبر و جلب اعتماد

وقتی همسرتان از شما رفتاری صبورانه ببیند و از طرفی بداند شما در حال تلاش برای کمک به او بوده و قصد دارید اعتماد او را جلب کنید ابتدا باعث آرام شدن او شده و سپس باعث جلب اعتماد او شده‎اید. البته این اعتماد در گرو رفتار و کلامی سنجیده همراه با صبوری شما در برابر کج خلقی‌های اوست. رفتار و کلام شما باید عاری از هر‌گونه اجبار یا تحت فشار گذاشتن او باشد. هر چقدر انتقاد به همسرتان کمتر باشد او بهتر و زودتر وارد رابطه صمیمانه با شما می‌شود.

پرهیز از عصبانیت

وقتی بپذیرید همسرتان فرد بی‌اعتمادی است و نیاز به کمک و همراهی شما دارد در نتیجه پذیرای رفتارهای او اعم از خشم و عصبانیت، متهم کردن و بد‌بینی و یا سرزنش می‌شوید. اینجاست که عصبانیت شما اگر بروز ندهد می‌توان به ادامه روند بهبودی همسرتان امیدوار باشید اما اگر از کوره در رفتید و خواستید از حق خود دفاع کنید باید بگوییم دوباره سر جای نخست خود خواهید برگشت. در حقیقت شوهر بی‌اعتمادتان این توقع را دارد تا نسبت به عمل او خشمگین شوید اما اگر صبوری کنید شوهرتان را به فکر فرو خواهید برد و این قدم مهمی برای تغییر رفتار او خواهد بود.

www.takfars.ir

تلافی کردن ممنوع

گاهی با این رفتارهای شوهرتان به حدی عصبانی و کفری می‌شوید که ممکن است دست به لجبازی بزنید تا قبل از هر چیزی خودتان را تخلیه کنید. اما این واکنش ذهنیت شوهرتان نسبت به بی‌اعتمادی شما را بیش از پیش تثبیت می‌کند و شما را مانند دیگر افراد زندگیش تلقی کرده که به او ضربه زده‌اند. پس به هیچ عنوان کنترل خود را از دست نداده و صبوری کنید. او در شرایطی است که از ریسمان سیاه و سفید هم می‌ترسد.

رفتار شک بر‌انگیز! تعطیل

هر چقدر رفتار شما دارای ابهام و شک و شبهه باشد به همان میزان بی‌اعتمادی همسرتان نسبت به شما بیشتر خواهد شد. وقتی می‌بینید همسرتان روی تلفن‌هایی که می‌شود مشکوک یا بهتر است بگوییم بد‌بین و یا حتی حساس است اجازه بدهید او خودش تلفن را جواب بدهد. اما وقتی تلفن را بر‌می‌دارید تا به اتاق دیگری بروید و با مادر، خواهر یا دوستتان صحبت کنید معلوم است که به بی‌اعتمادی او دامن زده‌اید.

اما وقتی به همسرتان بگویید گذشته او را درک می‌کنید و به او حق می‌دهید نباید مورد چنین رفتارهایی قرار می‌گرفته مسلم است هم در دل او جای بیشتری باز کرده‌اید هم ثابت کرده‌اید با دیگر افراد زندگیش فرق دارید. در حقیقت آنچه مهم است آگاهی همسرتان نسبت به حس شماست؛ یعنی همسرتان باید بداند شما او را در این مسئله بی‌تقصیر می‌دانید.

در ضمن از یک مشاور متخصص هم کمک بگیرید تا از راهکارهایی کامل استفاده کرده باشید. گاهی وقت‌ها نمی‌شود فقط به این روش‌ها اکتفا کرد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››