فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۲۹۶ش:درچنین روزهایی در سال ۱۲۹۶ هجری شمسی (ژانویه ۱۹۱۹ میلادی ) با ورود نخستین نماینده دولت بلشویکی روسیه ، تهران که دهها سال اسیر بازیهای انگلستان و روسیه بود و گاهی اوقات نمی دانست به ساز کدام یک برقصد چهره دیپلماتیک تازه ای به خود گرفته بود ، زیرا مسکو قبلا از همه دعاوی روسیه درقبال ایران و امتیازاتی که به دست آورده بود و حتی پولی را که قرض داده بود صرف نظر کرده بود.« براوین » نماینده دیپلماتیک دولت بلشویکی روسیه هشتم بهمن وارد تهران شده بود. ورود وی به دولت وقت ایران این جرات را داده بود که در همین ماه رسما از انگلستان بخواهد که به نوبه خود ، همانند روسیه ، از دعاوی و امتیازاتش صرفنطر کند ؛ موافقتنامه سال ۱۹۰۷ سن پترزبورگ ( تقسیم ایران ) را لغو و نیروی « اس پی آر » را که طبق نقشه ژنرال پرسی سایکس به وجود آمده و تابع انگلستان است منحل و یا به ایران تحویل دهد.پاره ای از نویسندگان فشار و تهدید مسلحانه چند افسر ایرانی را در همین ماه به تغییر فرمانده روس پادگان باغشاه که احتمال داده می شد متمایل به دولت تازه مسکو باشد به حساب انگلیسی ها و واکنش آنها به تحولات تهران نوشته اند. واکنش های انگلستان تا کودتای سال ۱۲۹۹ و تغییر دولت ادامه داشت . دیدار و مذاکرات دهم بهمن سال ۱۲۹۹ ژنرال آیرونساید که سالها بعد یک قهرمان ملی انگلستان شد با ژنرال رضا خان پهلوی فرمانده تیپ قزاق و متعاقب آن حرکت تیپ از قزوین به سمت تهران و انجام کودتا بزرگترین ورق همین بازی بود.

۱۳۴۰ش:دستگیری هواداران دکتر مصدق و پیروان خط او در پی یک رشته تظاهرات وسیع و خونین در تهران که از اولین روز بهمن ۱۳۴۰ (۲۱ ژانویه ۱۹۶۲) آغاز شده بود تا دهم بهمن ادامه داشت و بیش از ۲۰۰ تن از جمله وزیران و همکاران نزدیک رهبر پیشین ملت بازداشت شدند. موج دستگیری ها با بازداشت دکتر مهدی آذر، دکتر سنجابی و دکتر غلامحسین صدیقی آغاز شده بود. درپی آن مهندس داریوش فروهر، مهندس زیرک زاده، مهندس حسیبی، دکتر شاپور بختیار، دکتر امیر علایی، مسعود حجازی و مهندس خنجی زندانی شدند و متعاقب این گروه، دویست تن دگر. پیروان خط مصدق از زمان برچیده شدن فرمانداری نظامی در تهران و در فاصله فعال شدن دستگاه تازه تاسیس «ساواک» دوباره فعال شده بودند به گونه ای که توانسته بودند یک اجتماع تقریبا دویست هزارنفری در میدان جلالیه تهران (پارک لاله فعلی) برپادارند و از شاه و دولت وقت که آن را دست نشانده خارجی می دانستند صریحا انتقاد کنند. پس از تظاهرات هزاران نفری معلمان تهران در بهار ۱۳۴۰ (۱۹۶۱) و نخست وزیر شدن دکتر علی امینی و اعلام برنامه اصلاحات، برپایی اجتماعات مشکلات قبلی را نداشت.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۸۴۴م: ۲۹ژانویه سال ۱۸۴۴ با انتشار کتاب «تعریف مالکیت» به زبان فرانسه در پاریس، جهان دارای یک فرضیه پرداز سوسیالیست تازه شد که «مورخان» اندیشه های اورا بی ثاتیر در انقلاب های سال ۱۸۴۸ اروپا ندانسته اند. وی، «پیر ژوزف پرودو» است که در سال ۱۸۰۹ به دنیا آمد و در سال ۱۸۶۵ از این دنیا رفت. «پرودو» که یک روزنامه نگار و در عین حال از بانیان آنارشیسم اروپایی بود عقیده داشت که زیان سیاسی "انباشت ثروت در دست افراد معدود" عمدتا هنگامی آغاز می شود که از آن به صورت "ابزار قدرت" سوء استفاده شود و فرد ثروتمند بخواهد با این ابزار (پول) برپایه منافع خود در سیاست مداخله کند و افراد مورد نظررا وارد حکومت سازد که اگر به نتیجه برسد بر تضاد طبقاتی در جامعه خواهد افزود و فشار بر کارگر و مصرف کننده افزون خواهد گشت و حالت خصومت نادار و دارا از صورت پنهان به آشگار تبدیل خواهد شد که در موارد بسیار به ایجاد انفجار در جامعه منجر خواهد گردید. نتایج مداخله ثروتمند و صاحب منافع، منحصر به امور داخلی نیست بلکه سیاست خارجی دولت مربوط را نیز در بر می گیرد و اگر چنین دولتی نیرومند باشد آن هم به نوبه خود سلطه گر و استثمارگر خواهد شد و ….

«پرودو» گوید که مردم نادار که اکثریت هرجامعه را تشکیل می دهند چشم دیدن ثروتمندان – مخصوصا آنان را که ثروتشان بادآورده است ندارند و با کوچکترین فرصتی بر ضد آنان اقدام و قیام می کنند و مشاهده خشونت در انقلابها، عمدتا به همین سبب است.

تکفارس آی آر

«پرودو» برای پیشرفت جامعه خواستار «آزادی اندیشیدن، بیان و عملی ساختن آن و استفاده از استعدادها» است. او گوید که این، حق یک فرد است که در طول عمر خود استعدادش را به کار اندازد. محروم کردن فرد و یا افراد از سه عنصر؛ آزادی بیان اندیشه، آزادی عمل و آزادی بکار گیری استعداد بالاخره باعث اعتراض و طغیان خواهد شد که او (پرودو) از این اعتراض که اگر رئیس دولت به آن توجه نکند طغیان خواهد شد حمایت کرده است که تعبیر به آنارشیست بودن او شده است. او گوید که هرنوع اعتراض هشداری است به مدیران جامعه که در صدد حل مسئله برآیند زیرا یک فرد و یا گروه هنگامی صدای اعتراض خودرا بلند می کند که کارد به استخوان رسیده باشد و اگر گوش شنوا برای حل مسئله نباشد این صدا فریاد می شود و فریاد به انقلاب و زیر و رو شدن همه چیز.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۸۶۰م:امروز، ۲۹ ژانویه، زادروز آنتون پاولوویچ چخوف نویسنده توانای روسیه است که در سال ۱۸۶۰ به دنیا آمد. الکساندر پوشکین نویسنده بزرگ روس نیز در همین روز در سال ۱۸۳۷ در جریان یک دوئل کشته شد. در باره سبک نوشته و کارهای این دو، در زمان خود در ستون در دنیای ادبیات این سایت مطالبی آمده است. برای مشاهده این مطالب، از پنجره جستجو در بالا – سمت راست این صفحه استفاده کنید.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۸۸۶م:«کارل بنز» ۲۹ ژانویه سال ۱۸۸۶ اختراع تازه خود (موتور یا انجین بنزینی، یا انفجاری) را در کارلسروهه آلمان به ثبت داد.

www.takfars.ir

وی برای نخستین بار در جهان، جزئیات ساختار اتومبیلی را به ثبت داده بود که دارای کاربوراتور، کلاچ و شمع ( سیستم تولید جرقه) بود.

کارل بعدا با «گوتلیب دایملر» شریک شد و کسب و کار اتومبیلسازی خود را تحت نام «دایملر بنز» رونق بخشید.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۲۰۰۷م:۲۷ ژانویه ۲۰۰۷ آژانس آمریکایی دارو و غذا بر انسولین استنشاقی به نام «اگزوبرا» مهر تایید گذارد تا وارد بازار شود. از ۸۰ سال پیش تاکنون، مرض قندی ها از انسولین تزریقی استفاده می کرده اند. برخی از پزشکان به «اگزوبرا» ایراد گرفته و گفته اند که مصرف آن عوارض جانبی از جمله دشوار ساختن تنفس دارد. با توجه به این ایراد ها، آژانس دولتی مربوط به پزشکان توصیه کرده است که پس از معاینات کامل و اطمینان از سالم بودن ریه بیماران، انسولین استنشاقی را تجویز کنند و بعدا هم هر شش ماه یک بار این بیماران تحت معاینه کامل ریه قرار دهند و تنها پس از این اقدام است که مجاز به تجویز این دارو هستند.

۲۰۱۰م:در ایالات متحده، ۲۷ ژانویه ۲۰۱۰ «ستیت آو یونیون آدرس» ۲۲۰ ساله شد. نخستین بار چنین نطقی که باید از سوی رئیس جمهور ایالات متحده (رئیس دولت فدرال آمریکا) در برابر نمایندگان مقننه، قضات دیوان عالی، مقامات نظامی و کشوری، نمایندگان سایر کشورها و برخی از مدعوین معمولی ایراد شود در هشتم ژانویه۱۷۹۰ توسط جورج واشنگتن ایراد شده بود. در ژانویه ۱۸۰۱، توماس جفرسون برای چگونگی تشریفات آن یک برنامه نوشت که از آن پس به همانگونه اجرا می شود. قبلا سران آمریکا شخصا نطق را که گزارش رسمی به ملت است می نوشتند که در دهه های اخیر، این کار برعهده نطق نگاران که عمدتا روزنامه نگار هستند محول شده و رئیس جمهور پیش از ایراد، آن را چندبار تمرین می کند و با این ترتیب به صورت رتوریک (لفاظی) درآمده است. این نطق در اجرای بند ۳ اصل دوم قانون اساسی آمریکا ایراد می شود که رئیس جمهور را مکلف کرده است نمایندگان را از اوضاع، سیاست ها و برنامه ها آگاه سازد. رسم براین است که از حزب دیگر (حزبی که رئیس جمهور وابسته به آن نیست) به اظهارات رئیس جمهور پاسخ داده شود که این پاسخ معمولا نوعی انتقاد است. دیده شده است که برخی از سران ایالات متحده در همین نطق، دکترین تازه ای را اعلام کرده اند که سیاست های آن کشور بعدا برآن استوار شده است.

جورج دبلیو بوش از زمان روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۰۱، در نطق های سالانه خود دولت جمهوری اسلامی ایران را مورد انتقاد قرارداده و در نطق ژانویه ۲۰۰۲ ایران را یکی از سه ضلع مثلث شرارت خطاب کرده بود. در نطق ۲۸ ژانویه ۲۰۰۸ که آخرین سخنرانی او از این دست بود، وی باز دولت جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرارداد. بوش در این نطق گفته بود: «آمریکا با آنهایی که (اشاره به دولت ایران) نیروهای نظامی مارا تهدید کنند برخورد خواهد کرد، و ما در کنار متحدان خود خواهیم ایستاد و از منافع حیاتی خود در خلیج فارس دفاع خواهیم کرد.»، و جمله آخر او تکرار دکترین کارتر در ۲۸ سال پیش از آن (استقرار نظامی در خلیج فارس و حضور در منطقه) بود.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۹۲۷م:۲۹ ژانویه سال ۱۹۲۷ آمار جهانی خودرو مربوط بهسال ۱۹۲۶ انتشار یافت که نشان می داد ۳۹ درصد کل خودروهای جهان در ایالات متحده سرگرم بکار بودند و مردم این کشور که دلبستگی ویژه به خودرو یافته اند در آن سال دارای ۹ میلیون خودرو شماره شده ــ دارای پلاک – بودند. کل خودروهای جهان در آن سال، کمی بیش از ۲۳ میلیون بود. طبق همین آمار ظرف سه سال منتهی به دسامبر ۱۹۲۶ هشت میلیون خودرو تازه درجهان ساخته شده بود.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۹۸۲م:بیست و نهم ژانویه ۱۹۸۲ ژنرال آمریکایی جیمز دازیر James Dozier از اسارت گارد سرخ ایتالیا رها شد. وی که در پایگاه «ورونا» در شمال ایتالیا مستقر بود ۴۲ روز پیش از آن ربوده شده بود. گارد سرخ ایتالیا مرکب از چپگرایان از آغاز تاسیس خود – ۱۱ سال پیش از ربودن ژنرال آمریکایی – تا آن زمان دهها تن از جمله «آلدومورو» نخست وزیر ایتالیا را ربوده بود. آلدو مورو در طول اسارت کشته شده بود. برای یافتن ژنرال "دازیر" بیش از پنج هزار پلیس ایتالیا بسیج شده بودند که سرانجام اورا در آپارتمانی یافتند. در این آپارتمان پنج عضو گارد سرخ از ژنرال دازیر مراقبت می کردند که همگی دستگیر شده بودند. این عملیات به صورتی دیگر و حاد از آغاز قرن ۲۱ در خاورمیانه و بویژه عراق و افغانستان آغاز شده و برخی از قدرت ها بویژه دولت واشنگتن برای انجام مقاصد خاص خود درصدد استفاده از این وضعیت (مبارزه با تروریسم) برآمده اند و …. با وجود این، هنوز تروریسم مورد نظر این دولت ها از سوی یک مرجع جهانی تعریف نشده است.

تک فارس

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۹۹۵م: ۲۹ژانویه ۱۹۹۵ ، ۱۲ روز پس از وقوع زمین لرزه در منطقه صنعتی کوبه در ژاپن هنوز از میزان تلفات رقم درستی به دست نیامده بود و ظرف این مدت چهار هزار جنازه از زیر قطعات سیمان و تیر آهن های آپارتمانها بیرون کشیده شده بود که سختی عملیات نجات در دنیای صنعتی را ثابت می کند. این زلزله ۲۰ ثانیه طول کشیده بود و به همان گونه که از عکس بر می آید خیابان اسفالته و پلهای اهنین را همانند مقوا در هم مچاله کرده بود. جمع تلفات بیش از شش هزار تن گزارش شده است.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۲۰۰۶م:کشف یک تونل زیر زمینی به طول۷۲۷ متر میان مکزیک و ایالات متحده، بسیاری را مبهوت ساخته و این سئوال برایشان مطرح شده بود که چطور این همه مامور امنیت ملی با این هزینه و دستگاههای الکترونیک نتوانسته بودند قبلا آن را کشف کنند. خبر کشف این تونل ۲۷ ژانویه ۲۰۰۶ و به تفصیل از شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد. ظاهرا پلیس مکزیک آن را کشف و به ماموران مرزی آمریکا گزارش کرده بود. هنوز معلوم نیست که تونل از چه زمانی دایر شده بود. ماموران مربوط در این تونل چندین تن انواع مواد مخدر بسته بندی شده را به دست آورده بودند. این تونل که با سیمان و مصالح مرغوب ساخته شده بود به چراغ، هواکش و دستگاه تخلیه آب مجهز بود. تونل در عمق ۲۶ متری از سطح زمین ساخته شده بود. عرض تونل یک و نیم متر بود. یک سر تونل در انبار بزرگی در شهر «تی هوانا»ی مکزیک و سر دیگرش در شهرک «اوتای مسا»ی کالیفرنیا واقع در نزدیکی شهر سن دیه گو قرارداشت.

شبکه های تلویزیونی آمریکا گفتند که از طریق این تونل نه تنها مواد مخدر و از جمله «مت» با حجمی زیاد به داخل آمریکا وارد می شد، بلکه قاچاق آدم و احتمالا تروریست هم صورت می گرفت، و این در حالی است که وزارت امنیت ملی بیشتر نیرو و پولش را صرف بازرسی مسافران هوایی می کند که باعث رنجش برخی از مردم است.

۲۰۰۶م:بیست و هفتم ژانویه ۲۰۰۶ لوسیا پینوچتLucia Pinochet (پینوشه) دختر بزرگ و ۶۰ و چند ساله ژنرال پینوشه دیکتاتور سابق شیلی، پس از دو روز ماندن در زندان آمریکا تقاضای پناهندگی سیاسی خود را پس گرفت و دولت آمریکا وی را به آرژانتین دیپورت کرد که از اینجا روانه شیلی شد.

لوسیا ۲۲ ژانویه ۲۰۰۶ پس از این که از سوی قاضی شیلیایی مامور رسیدگی به سوء استفاده های مالی خانواده پینوشه احضار شده بود، از شیلی فرار کرد، وارد آرژانتین شد و از آنجا با یک گذرنامه جعلی به آمریکا پرواز کرد که طبق تقاضای قبلی دولت شیلی از پلیس بین الملل، ۲۵ ژانویه در فرودگاه دالاس (پایتخت آمریکا) بازداشت شد.

وی با اطمینان از این که دولت آمریکا به دلیل سابقه دوستی با پدرش، او را مسترد نخواهد داشت، در فرودگاه از این دولت تقاضای پناهندگی کرد و قرار بود دوشنبه (۳۰ ژانویه) از زندان به دادگاه برود و دلایل خود را برای قبولاندن "درخواست پناهندگی" بیان دارد که دو روز پس از بازداشت، تقاضایش را پس گرفت. در همان روز بازداشت، روزنامه های آمریکا نوشته بودند که دولت آمریکا دولت شیلی را یک دولت دمکراتیک و دارای دادگاههایی در استاندارد جهانی می شناسد و لذا قبول پناهندگی سیاسی دختر پینوشت بعید به نظر می رسد. این روزنامه ها اشاره کرده بودند که دولت آمریکا در این شرایط (چپ تر شدن دولت شیلی پس از آخرین انتخابات) مایل نیست که در مناسباتش با دولت شیلی خلل وارد شود.

در شیلی برای پینوشه و اعضای خانواده و بستگانش پرونده های متعدد تشکیل شده است که یکی از آنها مربوط به پولهایی است که پینوشه به نام همسر، فرزندان و سایر بستگانش به حسابهای بانکی وازیر کرده بود که ۲۷ میلیون دلار از این پولها به بانکهای خارجی سپرده شده اند. لوسیا همچنین متهم است که مالیات ۸۵۶ هزار دلاری خود را به دولت پرداخت نکرده است.

پینوشه در سال ۱۹۷۳ با کمک سازمان «سیا» برضد سالوادور آلنده (آینده)) رئیس جمهور سوسیالیست شیلی کودتا کرد و سپس حدود سه هزار روشنفکر، چپگرا و مخالف در شیلی سر به نیست شدند و …. پینوشه چند روز پس از ورود به ۹۱سالگی در حبس خانگی و در انتظار محاکمه و مجازات شدن درگذشت.

T A K F A R S

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۲۰۰۶م:نیمه شب ۲۷ ژانویه ۲۰۰۶ «ماروین بیگلرMarvin Bieghler» پنجاه و هشت ساله و تفنگدار سابق به جرم کشتن مرد ۲۰ ساله ای به نام "تامی میلر" و زن حامله ۱۹ ساله اش کیمبرلی، با تزریق زهر در زندان میشیگان سیتی اعدام شد. وی در سال ۱۹۸۱ (۲۵ سال پیش) مرتکب این جنایت شده بود و در این مدت در زندان بود. قتل در ایالت ایندیانای آمریکا صورت گرفته بود. وی به هریک از قربانیان خود چندین گلوله زده بود. ظاهرا درگیری در رابطه با مواد مخدر بود. چند سال پرونده ماروین به خاطر اعتراض او به نحوه اعدام که تزریق سم ایجاد درد می کند و قانون اساسی مجازات ظالمانه را رد کرده است به تعویق افتاده بود تا بالاخره دیوان عالی باتوجه به نظر پزشکان که تزریق زهر نخست فرد را بیهوش و سپس بی جان می کند و فاقد درد است دادخواست او را وارد ندانسته بود.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۹ بهمن

۱۹۴۳: (۱۳۲۱) دکتر میلسپو کارشناس آمریکایی امور مالی و اداری برای اصلاح این امور در ایران و نوسازی مالیه ایران وارد تهران شد و با اختیارات کامل کار خود را آغاز کرد . ایران از شهریور سال ۱۳۲۰ تحت اشغال نظامی کشورهای در حال جنگ با آلمان بود.

۱۹۸۰: (۱۳۵۸) شش تن از اعضای سفارت سابق آمریکا در تهران که در جریان تصرف این سفارت فرار کرده و در سفارت کانادا پنهان شده بودند با گذرنامه دیپلماتیک کانادا به عنوان اعضای سفارت این کشور با یک پرواز عادی از تهران خارج شدند. مهر ویزای ورودی آنان به تهران را « سیا » ساخته بود تا ایجاد تردید نکند.

۱۹۸۷: گورباچف رهبر وقت شوروی اعلام کرد که فضای باز سیاسی شوروی هنوز به کمال نرسیده و برای رسیدن به دمکراسی به تمرین آزادی بیشتری نیاز است.

متن های زیبا برای سخنرانی و مقدمه به مناسبت دهه فجر
  1. فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۶ تیر
  2. شغل های خواندنی و جالب بازیگران ایرانی
  3. نتیجه و گل های بازی پرسپولیس تراکتورسازی دوشنبه آذر
  4. مبلغ دقیق و میزان عیدی سال کارگران
  5. دروغ های گلشیفته فراهانی درباره تبعید شدنش به خارج
  6. بهترین فیلم سریال و بازیگران نقش اول در گلدن گلاب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات