۵۱۴ پیش از میلاد : بوغابیش (بگابیش) ژنرال پارسی با ۸۱ هزار سرباز درسال ۵۱۴ پیش اقوام غیر متمدن را از نزدیکی قلمرو ایران براند. داریاز میلاد، ۱۷ روز پس از نوروز، عبور از دریای مرمره را آغاز کرد تا در اروپای جنوب شرقی وش در آن زمان در شمال شرقی ایران بود و بوغابیش را مامور آن سوی مرزهای شمال غربی کشور کرده بود.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۷ فروردین

۱۳۰۰ش: به مناسبت دستگیری قوام السلطنه – کلنل محمد تقی خان پسیان مردی که می خواست ایران ـ ایران شود.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۷ فروردین

۱۷۴۶م : فرانسیسکو گویا F. Goya نقاش نامدار اسپانیایی سی ام مارس ۱۷۴۶ به دنیا آمد و ۸۲ سال عمر کرد و شانزدهم آوریل ۱۸۲۸ درگذشت.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۷ فروردین

۱۹۱۷م : ششم آوریل۱۹۱۷ در ساعت یک و ۱۸ دقیقه بعد از ظهر به وقت واشنگتن ، دولت ایالات متحده برغم مخالفت آلمانی تبار های این کشور در سومین سال جنگ جهانی اول به آلمان اعلان جنگ داد و به اروپا سرباز فرستاد و این اقدام سر آغاز ورود آمریکا به میدان سیاست جهان شد .

۶۴۸: خورشید گرفتگی صورت گرفت که یونانی ها جزئیات آن را ثبت کرده اند.

۱۷۷۳: جیمز میل ( پدر جیمز استیوارت میل ) فیلسوف و تاریخدان انگلیسی و مولف « تاریخ هندوستان انگلستان » به دنیا آمد . وی از فلاسفه Utilitarianism است.او در رابطه با این فلسفه، کتاب « تحلیل پدیده های تفکر انسان » را نوشته است . این فلاسفه، بمانند زرتشت ، عمل درست را عامل شادی می دانند و تاکید براین دارند که یک انسان باید بکوشد که اواخر عمر احساس شادی را از دست ندهد.

۱۸۸۶: ونکوور کانادا به عنوان شهر اعلام شد.

۱۸۸۹: نخستین دوربین دستی به بازار آمد.

۱۹۳۸: تفلون ساخته شد و در زمره تولیدات شیمیایی قرار گرفت.

۱۹۴۱: ایتالیا دستور خروج نیروهای خودرا از اتیوپی صادر کرد و به اشغال این کشور پایان داد.

تک فارس » اخبار روز » فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۷ فروردین