تک فارس

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

تک فارس
اخبار روز

فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

برای نخستین بارخرید گندم از آمریکا پنجم دسامبر ۱۹۶۰ (۱۴ آذر ۱۳۳۹) آغاز شد. قرارداد مربوط، اوایل نوامبر بر پایه خرید دویست و پنجاه هزار تن گندم امضاء و اجرای آن موکول به دریافت وام خارجی شده بود که چند روز پس از آن صندوق بین المللی پول با دادن وامی به مبلغ ۳۵ میلیون دلار به ایران موافقت کرد. ایران در همان ایام (دوره اول نخست وزیری شریف امامی) برای نخستین بار دارای بانک مرکزی (ناشر اسکناس) شده و سیاست پولی کشور به آن محول گردیده بود. درآمد ایران از نفت در آن زمان به دلیل ارزان بودن بهای بین المللی نفت خام، کمی مصرف جهانی آن، و اندک بودن میزان صدور به آمریکا که خود دارای نفت کافی بود و نیز پرداخت غرامت به انگلستان و همچنین نرخ هفت تومان در برابر یک دلار؛ مبلغ قابل ملاحظه ای نبود، و به همین سبب هم کمتر فردی پیدا می شد که زیر بار مقام بالای دولتی برود و مقامات تراز اول و نمایندگان پارلمان ایران همچنان از خانواده های اعیان بودند که درآمد ملکی (زراعی) داشتند. نفت ایران در آن زمان در دست کنسرسیومی از کمپانی های نفتی غرب بود.

۱۹۶۱م:دکتر علی امینی نخست وزیر وقت در نطقی که مهم توصیف شده بود در پنجم دسامبر ۱۹۶۱ (نیمه آذرماه ۱۳۴۰) در اجتماع معلمان تهران گفت که برای انجام هرگونه اصلاحات در ایران، راهی جز نوعی انقلاب نیست و او ناگزیر است که برای اجرای برنامه های اصلاحی خود به نوعی انقلاب متوسل شود. امینی قبلا تحدید مالکیت اراضی مزروعی (روستاها)، تشکیل شوراهای شهر و استان ، اصلاح ضوابط اداری ــ استخدامی و تجدید سازمان تشکیلات فرهنگی و آموزش و پرورش را هدفهای عمده برنامه اصلاحات خود اعلام کرده بود. دکتر امینی در این نطق ضمن مروری بر تجربه های ایران در قرون ۱۹ و ۲۰ (تاریخ ۱۵۰ ساله) ثابت کرد که بدون انقلاب (دگرگونی زیر و رو کننده ساختار) هیچ اصلاحاتی در ایران شدنی نیست.

وی برای تسهیل اجرای برنامه های خود که مورد حمایت مفسران مطبوعات اروپای غربی و آمریکا قرار گرفته بود دوره بیستم تقنینیه را منحل کرده بود و گروهی از سیاستمداران را که به زمزمه مخالفت پرداخته بودند از جمله فتح الله فرود و ابوالحسن ابتهاج به اتهامات اداری مربوط به کارهای گذشته شان بازداشت کرده بود و از شورای دانشگاه تهران خواسته بود که به دانشجویان اخطار کند که دانشگاه جای درس خواندن است، نه تظاهرات سیاسی به تحریک این و آن.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۱۹۷۴م:پنجم دسامبر سال ۱۹۷۴ (۱۴ آذر ماه ۱۳۵۳ ) سقف سالن استقبال و بدرقه ترمینال فرودگاه مهرآباد (تهران) که در زمان مدیر عاملی ابوالحسن ابتهاج، توسط سازمان برنامه ساخته شده بود بر سر مسافران و بدرقه کنندگانشان فرود آمد و باعث مرگ دست کم ۱۷ تن و جرح دهها نفر دیگر شد و بر اتهامات قبلی ابتهاج یک پرونده دیگر اضافه کرد. گفته شد که نشستن برف سنگین باعث ریزش سقف شده بود!.

تکفارس آی آر

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۱۸۰۴م:توماس جفرسون اندیشمند و دولتمرد آمریکایی پنجم دسامبر سال ۱۸۰۴ میلادی برای دومین بار یه ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد. به این مناسبت نگاهی کوتاه به فرضیه او درباره دمکراسی، موسوم به «جفرسونین دمکراسی» یا مردمسالاری جفرسونی و بعضی از عقاید دیگر او می افکنیم.

توماس جفرسون که اعلامیه استقلال به قلم اوست و هشت سال بر فدراسیون آمریکا ریاست کرده است فرضیه دمکراسی خود را با توجه به جمهوری افلاتون، لیبرالیسم لاک، مسئولیت اجتماعی رای دهندگان در قبال انتخاب خود (فرضیه اسپینوزا)، اندیشه های روشنگران قرون ۱۶، ۱۷، و ۱۸ اروپا و اخلاق مسیحیت تنظیم و بیان داشته است.

او حقوق سیاسی ــ اجتماعی برابر مردم، لیبراسم، و مشارکت کامل در دمکراسی را سه عامل اصلی مردمسالاری اعلام داشته است.

جفرسون که از شاهدان عینی انقلاب فرانسه بود در مورد منتخبان (نماینگان برای هر سطح) تاکید بر شرایط فرد داشته از جمله تحصیلات و تجربیات، شناخت او از مدیریت ها و جامعه، شناخت منافع عمومی وعلاقمندی کامل به حفظ و تامین آنها، ترس از اشتباه و خطا کردن در امور عمومی، و بالاخره عزم جزم به خدمت داشتن.

www.takfars.ir

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۱۹۶۰م:دسامبر ۱۹۶۰ (آذرماه ۱۳۳۹) سازمان خبرگزاری پارس (ایرنای امروز) یک دوره آموزش روش ترجمه خبر و تنظیم اخبار ترجمه شده از آژانس های خبر رسانی معروف به «بیگ فور» و چند آژانس کوچکتر را برای دبیران خبر و مترجمان خود تشکیل داده بود که از چهاردهم آذرماه آغاز بکار کرده بود. هدف اعلام شده از تشکیل این دوره آموزشی این بود که عوامل خبرگزاری ملی ابزار روابط عمومی دولت های دیگر نشوند و تبلیغات آنها را به مخاطبان خود انتقال ندهند. در آن زمان آژانس پارس (و اینک ۷۵ ساله) تنها خبرگزاری ایران بود و رادیو دولتی، تلویزیون غیر دولتی وقت و روزنامه ها را تغذیه می کرد و برای مقامات بالای کشور هم بولتن «اخبار ویژه» معروف بولتن اخبار غیر منتشره و نیز بولتن حاوی اخبار رادیوهای عرب و بخش پارسی رادیوهای خارجی را تهیه می کرد و می فرستاد. در این دوره آموزشی ضمن تشریح تاریخچه هر خبرگزاری اصطلاحا جهانی و منابع درآمد و وابستگی های آن، شرکت کنندگان در کلاس را روشن می ساختند که چگونه تبلیغ را از خبر تشخیص دهند، مطالب اضافی خبر را کشف کنند، تفسیر و اعمال نظرهایش را بیابند و سپس به صورت خبر مطلق دوباره نویسی کنند و برای استفاده بفرستند و برای این کار توصیه می شد که مترجم خبر، هر رویداد را از همه آژانس هایی که آن خبر را داده بودند ترجمه کند و دبیر خبر پس از سنجش متون آنها باهم و با گزارش دفتر نمایندگی پارس در کشور مربوط (اگر در آن کشور دفتری وجود داشت و گزارش ارسال شده بود)؛ اضافی ها، نظرها ها و تبلیغ را بیرون ریزد و اطلاعات قطعی آن را که همانا عناصر ششگانه خبر هستند یادداشت کند و سپس متن خبر را از رادیو رسمی کشور صاحب خبر که در «پارس» مانیتور می شد به دست آورد، مقایسه کند و آنگاه خودرا در جای خبرنگار قراردهد و از مجموع این اطلاعات خبری را تهیه و تنظیم کند که برای مخاطب ارزش داشته باشد زیرا که دستمزد او را ملت ایران می داد نه خبرگزاری خارجی.

۲۰۰۲م:«نه وین Ne – win» انقلابی و بعدا دیکتاتور کشور میانمار (برمه) پنجم دسامبر ۲۰۰۲ در ۹۱ سالگی در حالی که در خانه اش تحت نظر بود در گذشت.

وی در جوانی در آن روزگار که میانمار از مستعمرات انگلستان بود یک انقلابی چپگرا بشمار می رفت که آرزو داشت بتواند به استقلال میهنش و سوسیالیست کردن آن کمک کند.

وی برای تحقق آرزوی خود به ژاپن که دشمن انگلستان بود رفت و با فنون نطامی و انقلاب مسلحانه آشنا شد. اشغال نظامی میانمار (برمه از سوی ژاپن و بیرون رانده شدن انگلیسی ها از این کشور برنج خیز به «نه وین» کمک کرد که تجربه نظامی و شهرت و نفوذ سیاسی خود را افزایش دهد و پس از جنگ جهانی دوم با انگلیسی ها که دوباره به برمه باز گشته بودند وارد مبارزه مسلحانه شود و ظرف سه سال (در سال ۱۹۴۸ ) با کمک دیگران استقلال برمه را به دست آورد و درجه ژنرالی بگیرد. «نه وین» تحت عنوان نجات وطن از فساد اداری و بوروکراسی بد در سال ۱۹۵۸ برضد دولت وقت کودتا کرد و دولت دیگری روی کار آمد.

وی درسال ۱۹۶۲ بر ضد این دولت هم کودتا کرد و این بار خود زمام امور کشور را به دست گرفت و به مردم وعده بر قراری سوسیالیسم و تامین رفاه عمومی و عدالت اقتصادی داد و به ملی کردن منابع تولید دست زد. «نه وین» به تدریج با مخالفت هایی که با او شد و کار شکنی های دیگر و نیز شکست برنامه هایش به صورت یک دیکتاتور در آمد و تا سال ۱۹۸۸ به مدت ۲۶ سال به همین صورت بر برمه حکومت کرد و دراین سال ظاهرا خود را باز نشسته کرد ولی در پشت پرده همچنان قدرت با او بود که این نفود به تدریج افول کرد به گونه ای که بعدا، دولت نظامی میانمار پس از کشف توطئه بستگانش، وی را در خانه اش تحت نظر قرار داده بود.

«نه وین» که در ۱۴ ماه مه سال ۱۹۱۴ به دنیا آمده بود کارشکنی خارجیان و عوامل انها و ضدیت استعمار گران سابق را مانع موفقیت طرحهای داخلی خود معرفی می کرد.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۱۹۳۶م:پنجم دسامبر ۱۹۳۶ کزاخستان، قرقیزستان، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی عنوان «جمهوری» یافتند که تفسیر شده بود اقدامی صوری است و اتحاد شوروی تا ابدیت فروپاشی نخواهد شد که این جمهوری ها از مسکو جدا شوند!. پیش از انقلاب بلشویکی اکتبر ۱۹۱۷، این سرزمینها مناطقی از امپراتوری روسیه بشمار می رفتند که بخشی از انها را روسیه ضمن جنگ از ایران گرفته بود. استقلال جمهوری های شوروی تا آغاز آخرین دهه قرن ۲۰ اسمی و تنها روی کاغذ بود. هدف سران وقت کرملین از ایجاد این جمهوری ها، تبدیل جهان به یک اتحادیه از این دست بود که دیدیم نتیجه معکوس داشت و نه تنها امید سران شوروی بلکه مساعی تزارهای روسیه در طول چند قرن هم از میان رفت و اینک برخی از همین جمهوری های تا سال ۱۹۹۱ اسمی معارض دولت مسکو شده اند. گورباچف دو سال پیش از فروپاشی (در سوم دسامبر ۱۹۸۹ و در مذاکرات مالت با جورج بوش ـ پدر) جنگ سرد را پایان یافته اعلام کرد و از خون ۲۷ میلیون تبعه شوروی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند گذشت و اروپای مرکزی و شرقی را عملا به غرب سپرد و بعدا به روسیه فدراتیو بسنده کرد که اینک در جنگ سرد دیگری با غرب درگیر است.

اتحاد شوروی مرکب از ۱۵ جمهوری در آخرین روز سال ۱۹۹۱ به گونه ای که هنوز روشن نیست منحل شد و بسیاری هستند که انحلال آن را به آن صورت (بدون انجام یک رفراندم سراسری) مطابق عرف قانون نمی دانند. دومای روسیه هم بعدا ضمن مصوبه ای این فروپاشی را غیر قانونی اعلام کرد.

تک فارس

۲۰۰۲م:آماری که پنجم دسامبر سال ۲۰۰۲ انتشار یافته بود شمار یهودیان جهان را در آن زمان ۱۲ میلیون و۸۰۰ هزار تن نشان می داد . از این عده پنج میلیون و۶۰۰ هزار در آمریکای شمالی، حدود پنج میلیون در کشور اسرائیل و بقیه در نقاط دیگر جهان زندگی می کردند.

۲۰۰۳م:بازپرس مامور رسیدگی به پرونده «خودورکوفسکی» میلیاردر نوخاسته روسیه چهارم دسامبر ۲۰۰۳ اعلام کرد یکی از مواردی که او رسیدگی می کند کشف سوء استفاده در حراج یک موسسه یک میلیارد دلاری شوروی سابق است که «خودورکوفسکی» آن را به ۲۱۰ هزار دلار خریداری کرده یعنی به یک پنجهزارم بهای آن!. این موسسه با گرسنگی دادن هفتاد ساله روسها که نتیجه اش مرگ زودرس آنان بود ساخته شده و در حقیقت شیشه خون آنان است. «خودورکوفسکی» که بزرگترین کمپانی نفت روسیه را هم در حراج اموال عمومی شوروی سابق خریداری کرده به زندان محکوم شده است.

ولادیمیر پوتین در طول حکومت خود تا حدی موفق به پایان دادن به این نوع سوءاستفاده ها شده و بسیاری از این اولیگارش ها را به غرب و عمدتا اسرائیل فراری داده است.

۲۰۰۳م:چهارم دسامبر ۲۰۰۳ ، دو سال و هشت ماه پس از تظاهرات صدها هزار نفری بر ضد جهانی سازی اقتصاد که در بندر «جنوا» در ایتالیا روی داد، قاضی رسیدگی به پرونده که در روزهای اول ۳۰۰ بازداشتی داشت اعلام کرد که برای ۲۵ تن از دستگیر شدگان کیفرخواست صادر شده است! و بعدا محاکمه خواهند شد.

در این تظاهرات یک معترض به جهانی شدن اقتصاد که نوعی استثمار مردم فقیر تلقی شده است به دست پلیس ایتالیا کشته شد و دولت وقت ایتالیا عمل پلیس را که خشونت غیر ضروری اعمال کرده بود محکوم کرد، ولی قاضی پرونده برای مامور پلیس (متهم به قتل) قرار منع تعقیب صادر کرد!. در این مدت دولت ایتالیا تغییر کرده و راستگراها به قدرت رسیده اند.

۲۰۰۳م:ژنرال کولن پاول وزیر امورخارجه وقت امریکا ضمن دیدارهایش از تونس و الجزایر که در چهار روز اول دسامبر ۲۰۰۳ انجام شد مکررا اعلام می داشت که دولت آمریکا در اجرای سیاست تازه خود مبنی بر کمک به استقرار دمکراسی واقعی در خاورمیانه و حمایت از جنبش های مربوط که منطقا در افکار عمومی جهان نمی تواند مخالف و معارض داشته باشد جدی و پابرجاست زیرا که جز با استقرار دمکراسی نمی توان انتظار داشت که مسائل این منطقه حل شود.

۲۰۰۳م:محاکمه یک آدمخوار آلمانی در دادگاه جنایی «کاسل» خبر اول سوم و چهارم دسامبر ۲۰۰۳ رسانه ها در سراسر جهان بود. «ارمین مایوز» ۴۲ ساله تعمیرگر رایانه اعتراف کرده است که به خواست «برند ژورگن» ۴۳ ساله مهندس کامپیوتر ساکن برلن وی را در خانه خود کشته و گوشتش را در طول چند هفته پخته و خورده است!.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۲۰۰۳م:روانشناسان از دیرزمان تایید کرده اند که تکرار هرگونه عمل جنسی ناسالم ـ از خودفروشی، تجاوز به عنف تا همجنس بازی و خیانت به همسر ـ عادت می شود، عادتی نظیر اعتیاد به سیگار و مواد مخدر که درمان آن نیاز به اندرز پیگیر، شرکت در کلاسهای ویژه و احیانا جداسازی موقت فرد از جامعه دارد. این تجربه روانشناسی در پی دستگیری مردی ۵۰ ساله به نام «آلفونسو رودریگز» بار دیگر موضوع روز شده بود. «آلفونسو» یکم دسامبر ۲۰۰۳ در ایالت مینه سوتای آمریکا به اتهام ربودن و سر به نیست کردن یک دختر دانشجو دستگیر شد.

آلفونسو که قبلا به جرم تجاوز به عنف ۲۳ سال از عمر خود را در زندان گذرانیده بود پس از رهایی از زندان به ایالت داکوتای شمالی (همسایه دیوار به دیوار ایالت مینه سوتا) رفت، یک دختر ۲۲ ساله دانشجو به نام «درو ژودین» را ربود و ….

T A K F A R S

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۲۰۰۸م:چهارم دسامبر ۲۰۰۸، ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه طبق یک برنامه که از هفت سال پیش اجرا می شود ظرف سه ساعت به ۷۲ پرسش مستقیم مردم این کشور که تلفنی بود، و یا اینکه با ای میل و فاکس ارسال می شد پاسخ گفت و چون از شبکه های رادیو ـ تلویزیونی این کشور پخش می شد مخاطبان این رسانه ها آن را شنیدند. متن این گفت و شنید عینا در سایت کرملین قرار گرفت و تا چندین روز باقی خواهد ماند و سپس در آرشیو سایت قرارگرفت. در پایان ساعت سوم، پوتین وعده داده بود که به باقیمانده پرسش ها با ای میل خود پاسخ دهد که آن هم به صورت آنلاین است و هرکس از هر گوشه دنیا می تواند با او از طریق این ای میل مکاتبه کند.

پاسخ های پوتین بصورت خبر از سوی خبرگزاری ها برای مشتریانشان ارسال شده بود. خبر ارسالی خبرگزاری های اصطلاحا جهانی درباره این موضوع متفاوت تنظیم شده بود. اگر این خبرها را در کنار هم قرار می دادید می دیدید که کاملا متفاوت و هرکدام از «ظن» خود و طبق سیاست دولتشان و … آن را تنظیم، کم و زیاد کرده و نظرات و سوابقی را که بعضا نقض غرض اند وارد آن ساخته بودند که چیزی را عاید مخاطب نمی کرد و منظور پوتین را نمی رساند. در عصر اینترنت، این است یکی از دلایل کاهش مخاطبان روزنامه ها که مطالب را از خبرگزاری ها دریافت و عینا منتشر می کنند. مخاطب امروز اصل مطلب را می خواهد نه اعمال سیاست ها و لفاظی ها را.

مهمترین پاسخ پوتین درباره بحران مالی جهان بود که گفت مسئول این بحران، آمریکاست که اقتصاد کشورها را (بمانند میکرب) آلوده کرده است و تا منشاء آلودگی برطرف نشود کاری نمی شود کرد ولی روسیه با ۴۵۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی آسیب چندانی ندیده است و افزود که هم اکنون ۳ میلیون خارجی در روسیه بکار سرگرمند. وی گفت که فرستادن ناوگان به ونزوئلا و عبور دادن یک ناوشکن از آبراه پاناما که در هفت دهه گذشته سابقه نداشت به این معنا نیست که روسیه درصدد یافتن پایگاه دریایی برای خود درکوبا و یا ونزوئلا است. بسیاری از کشورها کشتی های نظامی روسیه را دعوت به دیدار از بنادر خود کرده اند و روسیه می خواهد که با همه کشورها مناسبات دوستانه سیاسی و حتی نظامی داشته باشد.

image فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۱۴ آذر

۱۴۵۶: زلزله شدید ناپل ایتالیا بیش از ۳۵ هزار تن را کشت .

۱۸۷۰: الکساندر دوما داستان نویس شهیر فرانسه در ۶۸ سالگی در گذشت .

۱۹۴۵: یک اسکادران از هواپیماهای نظامی آمریکا هنگام پرواز بر فراز مثلث برمودا (واقع در شرق فلوریدا) ناپدید شد که واقعیت این رویداد که عنوان «اسکادران گمشده» یافته هنوز در پرده اسرار است .

۱۹۵۲: دود و آلودگی هوای لندن ظرف چند ساعت باعث مرگ بیش از ۴۰۰۰ تن شد.

۱۹۷۷: کشورهای عربی و مصر مناسبات سیاسی با یکدیگر به دلیل دیدار انور سادات از اسراییل و… را قطع کردند.

تک فارس www.takfars.ir

  1. بهترین گوشی های آندروید جدید با عکس و توضیحات
  2. فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۵ اردیبهشت
  3. علی دایی همچنان در لیست بهترین گلزنان جهان
  4. فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۷ آبان
  5. فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۱ آذر
معنی جفت شدن ساعت و دقیقه در زمان های مختلف چیست

مطالب محبوب

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

مطالب پربازدید