فلسفه عجیب ضریح امام حسین علیه السلام به علت شش گوشه داشتن

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

فلسفه عجیب ضریح امام حسین علیه السلام به علت شش گوشه داشتن

image فلسفه عجیب ضریح امام حسین علیه السلام به علت شش گوشه داشتن

چرا برخلاف ضریح و مرقد امان دیگر، ضریح مرقد مطهر سیدالشهداعلیه السلام شش گوشه ساخته شده است؟

در این باره روایت های گوناگونی وجود دارد. اما مجموع این روایت ها و آن چه نزدیک تر به منطق به نظر می رسد، آن چیزی است که شیخ مفید(ره) در کتاب الارشادات آورده است. او در بخشی از این کتاب نام ۱۷ نفر از شهدای بنی هاشم در روزعاشورا را ذکر کرده و نوشته است:آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام ـ علیه السّلام ـ آنان را زیارت می کنند و علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ (علی اکبر) از جمله آنان است.برخی گفته اند: محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ نزدیک ترین محل است.

در بعضی از روایات دیگر از جمله کتاب کامل الزیارات جعفر بن محمد قمی هم آمده است: امام سجاد ـ علیه السّلام ـ (با قدرت امامت و ولایت) به کربلا آمد و بنی اسد را سرگردان یافت، چون که میان سرها و بدن ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند، امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد، آن گاه به جانب جسم پدر رفت، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود: با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر، روی آن نوشت: هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً؛ این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند. پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس ـ علیه السّلام ـ رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد. سپس به بنی اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند، در یکی از آنها بنی هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند، نزدیک ترین شهیدان به امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرزندش علی اکبر ـ علیه السّلام ـ است؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است: امام حسین ـ علیه السّلام ـ را غریبانه کشتند، بر او می گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می شود و کسی که نمی تواند او را زیارت کند دلش می سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند.

بنابراین به نظر می رسد گوشه های اضافی ضریح مطهر امام حسینعلیه السلام محل دفن پسر بزرگ ایشان یعنی حضرت علی اکبرعلیه السلام باشد و محل دفن نوزاد شش ماهه اباعبدالله الحسینعلیه السلام یعنی علی اصغرعلیه السلام نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسینعلیه السلام باشد.

تکفارس آی آر

آموزش کامل بسته بندی زباله ها برای بازیافت
  1. عکس های زیبا برای تبریک ولادت امام جواد علیه السلام

  2. آموزش جالب روش عجیب شکار کردن مار پیتون

  3. همه چیز درباره آداب و رسوم شهر سمنان

  4. فایل کامل یاد امام و شهدا کار آقای سعید حدادیان

  5. عجیب ترین عکس هایی که تا بحال دیده اید

  6. عکس های بامزه از حیوانات عجیب غریب فتوشاپی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات