فایده و ضرر خوردن سیب زمینی شیرین

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

فایده و ضرر خوردن سیب زمینی شیرین

image فایده و ضرر خوردن سیب زمینی شیرین

ارزش غذایی سیب زمینی شیرین

هر ۲۰۰ گرم سیب زمینی شیرین با پوست حاوی مواد زیر است

کالری: ۸۰

کربوهیدرات: ۴۱-۴ گرم

تکفارس آی آر

پروتئین: ۴ گرم

چربی: ۰-۳گرم

فیبر: ۶-۶ گرم

ویتامین A: ویتامین A سیب زمینی شیرین به اندازه ۷۶۹درصد از ویتامین A موردنیاز روزانه بدن است.

ویتامین C: ویتامین C سیب زمینی شیرین به اندازه ۶۵درصد از ویتامین C موردنیاز روزانه بدن است.

www.takfars.ir

منیزیم: منیزیم موجود در این ماده غذایی به اندازه ۵۰درصد از منیزیم موردنیاز روزانه بدن است.

ویتامین B6: این سیب زمینی حاوی ۲۹درصد از ویتامین B6 موردنیاز روزانه بدن است.

پتاسیم: پتاسیم موجود در سیب زمینی شیرین به اندازه ۲۷درصد از پتاسیم موردنیاز بدن در روز است.

ویتامین B5: سیب زمینی شیرین ۱۸درصد از ویتامین B5 موردنیاز روزانه بدن را تأمین می کند.

مس: هر سیب زمینی شیرین می تواند ۱۶درصد از مس موردنیاز بدن در روز را تأمین کند.

نیاسین (نوعی از ویتامین B3): هر سیب زمینی شیرین تأمین کننده ۱۵درصد از نیاسین موردنیاز برای بدن در روز است.

وجود این مواد مغذی در سیب زمینی های شیرین باعث می شود که برای سلامت بدن بسیار مفید باشد. مثلا چنین مقداری از مواد مفید نشانه خواص سیب زمینی شیرین برای پوست و مو است.

خواص سیب زمینی شیرین چیست؟

همتایان شیرین سیب زمینی معمولی مانند خود آن سرشار از مواد مفید برای سلامتی اند. البته دقت کنید که اگر دچار بیماری یا مشکلی جسمانی هستید، حتما باید قبل از مصرف هر ماده غذایی تازه ای، از پزشک یا متخصص تغذیه درباره معذوریت های رژیمی بپرسید.

▪ بهبود حساسیت به انسولین

تک فارس

در سال ۲۰۰۸ میلادی، پژوهشی انجام شد که نشان می داد عصاره سیب زمینی شیرین با پوست سفید می تواند حساسیت به انسولین را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بدهد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی، تحقیقی دیگر انجام شده بود که در آن موش ها به دو گروه تقسیم شدند و به یک گروه سیب زمینی پوست سفید شیرین دادند و به گروه دیگر حساس کننده انسولین به نام تروگلیتازون (troglitazone). در طی ۸ هفته، مقاومت انسولینی موش های مصرف کننده سیب زمینی بهبود پیدا کرده بود. البته مطالعات بیشتری برای تأیید چنین سطحی از اثرگذاری روی انسان ها نیاز است.

تحقیقات دیگر هم نشان می دهند که فیبر زیاد موجود در سیب زمینی شیرین از خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می کاهد. هر ۱۲۴ گرم سیب زمینی شیرین پخته حدود ۲-۵ گرم (حدود نصف پیمانه) فیبر دارد.

▪ تنظیم فشار خون و تقویت سیستم ایمنی

برای داشتن سیستم قلبی عروقی سالم، متخصصان مصرف غذاهایی را توصیه می کنند که به جای نمک افزوده شده، حاوی پتاسیم هستند. هر ۱۲۴ گرم از سیب زمینی شیرین ۲۵۹ میلی گرم پتاسیم دارد. این مقدار ۵درصد از پتاسیم موردنیاز روزانه بزرگ سالان را تأمین می کند.

سیب زمینی های شیرین با بافت نارنجی، منبع درجه یک بتاکاروتن اند. این ماده در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A هم که برای تقویت و حفظ سلامت سیستم ایمنی ضروری است. ویتامین مذکور برای حفظ سلامت غشای مخاطی در پوشش داخلی روده هم کاربرد دارد. روده عضوی از بدن است که در معرض عوامل بیماری زای مختلفی قرار می گیرد، پس حفظ سلامت آن ضروری است.

اگر ویتامین A در بدن کافی نباشد، سیستم ایمنی ضعیف می شود و امکان بروز التهاب روده هم وجود خواهد داشت. برای تأمین ویتامین A در بدن می توان از سیب زمینی شیرین استفاده کرد.

▪ کاهش خطر ابتلا به سرطان

همان طور که کمی قبل تر هم گفتیم، سیب زمینی های شیرین حاوی بتاکاروتن اند. این ماده آنتی اکسیدانی عالی هم هست و در نتیجه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان ریه و پروستات شود. بتاکاروتن در بدن به شکل ویتامین A فعال درمی آید.

خاصیت آنتی اکسیدانی سیب زمینی شیرین بسیار زیاد است. در واقع آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن مانع تخریب سلول ها می شوند. تخریب سلولی نتیجه تحرکات مولکول های بی ثباتی به نام رادیکال های آزاد است. اگر رادیکال های آزاد در بدن بیش از حد زیاد شوند، تخریب سلولی اتفاق می افتد و بیماری هایی مانند سرطان ایجاد می شوند.

T A K F A R S

▪ حفظ سلامت دستگاه گوارش

سیب زمینی شیرین مقادیر چشمگیری فیبر دارد و می تواند به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کند، مثلا مانع از بروز یبوست می شود. پژوهش های مختلف نشان داده اند که مصرف مقدار زیاد فیبر از ابتلا به سرطان های روده بزرگ جلوگیری می کند.

آنتی اکسیدان های موجود در سیب زمینی شیرین بنفش به رشد دو نوع باکتری مفید به نام بیفیدوباکتر (Bifidobacterium) و لاکتوباسیلوس (Lactobacillus) کمک می کنند. وجود چنین باکتری های مفیدی تا حد زیادی از ابتلا به اسهال و سندروم روده تحریک پذیر جلوگیری می کند.

▪ کاهش ابتلا به التهاب

تحقیقات علمی نشان می دهند که سیب زمینی شیرین بنفش می تواند از التهاب بدن کم کند و مانع از دچارشدن به چاقی مفرط شود. وجود کولین یا ویتامین B4 در سیب زمینی شیرین به حرکت راحت تر ماهیچه ها، افزایش یادگیری و بهبود عملکرد حافظه کمک می کند.

تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف دوز بالایی از مکمل های حاوی کولین به مهار التهاب ناشی از بیماری آسم در بدن مبتلایان منجر شود. البته چنین چیزی مهر تأییدی قطعی بر این موضوع نیست که کولین موجود در سیب زمینی های شیرین اثری مشابه دارد، اما نتیجه ای است که باعث می شود به اثربخشی سیب زمینی شیرین در رفع مشکلات مختلف نگاهی امیدوارکننده تر داشته باشیم.

▪ محافظت از بینایی

خواص سیب زمینی شیرین برای چشم هم درخور توجه اند. وجود بتاکاروتن در این ماده غذایی و تبدیل شدن آن به ویتامین A برای چشم ها مطلوب است. وجود ویتامین A در بدن برای حفظ سلامت چشم ها ضرورت دارد.

پوست هر سیب زمینی شیرین پخته حاوی ۱۴۰۳ میکروگرم از این ویتامین است، یعنی می تواند ۵۶۱درصد از مقدار ویتامین A لازم برای بدن در روز را تأمین کند.

آیا مصرف سیب زمینی شیرین منعی هم دارد؟

تک فارس www.takfars.ir

کسانی که داروهای بتابلاکر یا همان مسدودکننده های بتا مصرف می کنند، باید مراقب میزان مصرف پتاسیم خود باشند. پزشکان معمولا این داروها را برای بیماران قلبی تجویز می کنند و سطح پتاسیم در خون این بیماران نباید بالا برود.

افرادی که دچار مشکلات کبدی اند هم باید مراقب مصرف پتاسیم باشند، مثلا افرادی با مشکلات حاد کبدی توانایی پردازش و مدیریت میزان زیادی از پتاسیم را ندارند و با مصرف آن سلامتی شان به خطر می افتد.

اگر سیب زمینی های شیرینی که می خرید حاوی سموم و کودهای شیمیایی باشند، مصرفشان بیش از سود ضرر خواهد داشت. پس یا محصولاتی را بخرید و مصرف کنید که از سلامت کِشت و تولیدشان اطمینان دارید یا سراغ محصولات ارگانیک بروید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب