علت و نحوه درمان قطعی ترک های دور لب

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

علت و نحوه درمان قطعی ترک های دور لب

image علت و نحوه درمان قطعی ترک های دور لب

ـ کمبود آب و رژیم غذایی نامناسب : افرادی که آب کم می نوشند و رژیم غذایی نامناسبی دارند که عاری از ویتامین ها و مواد معدنی است بیشتر به این مشکل دچار می شوند.

ـ هوا : در آب و هوای ناملایم ، لب رطوبت خود را از دست داده و خشک می شود. پس جای تعجب نیست که افراد در فصل های تابستان و زمستان به این مشکل بیشتر دچار می شوند.

ـ عفونت : اصولا در رابطه با یک قارچ و یا عفونت باکتریایی که در گوشه ای از لب است ، به وجود می آید. ترک و ضایعات تشکیل شده در اطراف دهان شایع ترین علائم این عفونت می باشند.

ـ تبخال : عفونت هرپس می تواند سبب ایجاد ترک هایی در گوشه لب شود. اگرچه ویروس تبخال معمولا روی نواحی تناسلی بروز پیدا میکند اما نوع دهانی آن نیز شایع است که بطور کلی ترک در یک طرف دهان مشاهده شده است.

تکفارس آی آر

ـ تحریک پوست : خمیر دندانی که بطور روزمره از آن استفاده میکنید می تواند یکی از عوامل ترک خوردگی اطراف لب بشمار آید. لب ها ، بخصوص گوشه ی آنها در حین مسواک زدن در معرض فوم خمیر دندان هستند. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان نظیر سدیم لوریل سولفات سبب تحریک لب ها می شوند. بنابراین از استفاده از خمیردندان هایی که حاوی این مواد محرک هستند ، اجتناب نمایید.

ـ تنفس از راه دهان : یکی از دلایل ایجاد این ترک ها در گوشه و کنار دهان تنفس از راه دهان است. جریان پیوسته هوا در داخل و خارج از دهان در طول تنفس می تواند لب را بیش از حد خشک کند و سبب شکافتن پوست آن شود.

ـ عادات نادرست : عادت لیس زدن لب اغلب باعث تجمع رطوبت در گوشه های دهان می شود. در نتیجه این نواحی از لب به محل های مناسبی برای ایجاد عفونت تبدیل می شوند. بعلاوه ، گاز گرفتن گوشه های لب در اغلب موارد سبب ترک خوردن لب می شود. نادیده گرفتن دندان مصنوعی از نظر بهداشتی و تمیز نکردن آنها نیز میتوانند ترک خوردن کناره لب ها را سبب شوند.

گوشه های ترک خورده دهان اغلبا دردناک هستند و این ناراحتی با باز و بسته شدن دهان تشدید می شود و اطراف دهان متورم و قرمز می شود. وجود این ترک ها استفاده از محصولات آرایشی را دشوار میکند. با این حال می توان آنها را با استفاده از درمان های خانگی تسکین داد.

درمان

www.takfars.ir

علاوه بر نوشیدن آب به میزان کافی و داشتن یک رژیم غذایی سالم ، می توانید از برخی درمان های زیر نیز جهت تسکین این مشکل بهره مند شوید.

ـ کرم های تجویز شده : پماد ضد قارچ موضعی برای گوشه لب هایی که دراری قارچ هستند تجویز می شود.اگر ویروس هرپس سیمیلکس علت ترک خوردگی گوشه ی لب باشد ، یک ضد ویروس موضعی نظیر کرم آسیکلوویر تجویز می شود. این داروها تکثیر ویروس را متوقف میکنند و طول مدت تبخال را کوتاه میکنند.

ـ وازلین : استفاده منظم از وازلین می تواند معجزه ای برای خلاصی از ترک های دهان بشمار آید. همچنین از استفاده از کرم هایی که خشکی دهان را تشدید میکنند اجتناب نمایید.

ـ آلوئه ورا : به منظور کاهش درد لب های خشک و ترک خورده ، استفاده از آلوئه ورا گزینه خوبی بشمار می آید. می توانید یکی از ژل های تازه آلوئه ورا یا خمیر تازه آن را به طور منظم در نواحی لب خود استعمال کنید.

ـ روغن زیتون : به جای خرید براق کننده های لب گرانقیمت ، روغن زیتون برای تسکین درد و نرم نمودن آن بسیار مفید است. روغن زیتون نه تنها لب ها را نرم میکند بلکه مانع خشک شدن آنها نیز می شود.

ـ آب خیار : استفاده از آب خیار در قسمت های ترک خورده لب می تواند گزینه مناسبی جهت التیام و تسکین درد باشد. به آرامی یک تکه خیار تازه را به گوشه و اطراف لب خود بمالید.

ـ رژیم غذایی : از مصرف غذاهای تند ، شیرینی جات و نوشابه های کافئین دار خودداری کنید زیرا سبب گسترش ترک های لب می شوند.

ـ عسل : گوشه های ترک خورده لب در واقع نشان دهنده یک عفونت باکتریایی هستند که برای درمان طبیعی آن می توانید از عسل استفاده کنید. خواص ضد باکتریایی عسل سبب رهایی از ترک های ناخوشایند و دردناک می شود.

ـ روغن ویتامین E : استفاده از روغن خالص ویتامین E سبب خلاصی از شر ترک های دردناک می شود. ویتامین E یک مرطوب کننده بسیار عالی بشمار می آید که ترک ها را درمان نموده و لب های شما را نرم میکند.

تک فارس

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

عواقب کشنده مصرف خودسرانه قرص ریتالین در بدن
  1. کودکان چطور رشد میکنند
  2. چرا خستگی عضلانی اتفاق می افتد و راه درمان
  3. داشتن کلیه های سالم با این نوشیدنی ها
  4. درمان جوش های دوران نوجوانی بر روی پوست
  5. علت پرش های ناگهانی پلک چشم چیست و راه درمان
  6. خوراکی هایی که خوردن آنها در طول روز شما را چاق میکند

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات