علت اصلی بد بو بودن همیشگی دهان چیست

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

علت اصلی بد بو بودن همیشگی دهان چیست

image علت اصلی بد بو بودن همیشگی دهان چیست

مهمترین علت های ایجاد بوی بد در دهان از این قرارند

سیگار کشیدن یا جویدن محصولات دخانی: استعمال دخانیات یا جویدن توتون و تنباکو می تواند یکی از علل ایجاد لکه های دندانی و تولید بوی بد در دهان باشد ضمن این که توانایی چشیدن مزه واقعی مواد غذایی را کاهش دهد.

خشکی دهان: یک وضعیت پزشکی است که می تواند باعث بوی بد دهان شود. خشکی دهان ناشی از عللی از قبیل مصرف داروها، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس مداوم از طریق دهان است.

بیماری ها: بسیاریاز بیماری ها سبب بوی بد دهان می شوند. بیماری هایی از قبیل عفونت های دستگاه تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت، عفونت مزمن سینوس، ترشحات پشت بینی، دیابت، بازگشت اسید معده به مری و مشکلات کبدی یا کلیوی مزمن.

تکفارس آی آر

استفاده از دندان مصنوعی: دندان های مصنوعی دارای مناطق بسیار مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و رشد میکروب ها هستند و باید به طور دائم تمیز شوند. همچنین دندان های دائمی که لق هستند، باعث سایش و ایجاد زخم در بافت نرم دهان و تجمع باکتری ها در آن منطقه و ایجاد بوی بد دهان می شوند.

تغذیه ناسب: در دهان مناطق مختلفی وجود دارد که ذرات غذایی در آن مناطق محبوس می شود و تحت واکنش نام میکروب ها قرار می گیرند و می توانند بوی بد ایجاد کنند. از جمله این مناطق می توان سطح دندان ها، بین دندان ها، شیار بین لثه و دندان ها و نیز پرزهای سطح زبان را نام برد. غذاهای حاوی پروتئین زیاد مثل گوشت قرمز، ماهی و پنیر این موضوع را تشدید می کند. رژیم غذایی با کربوهیدرات کم نیز می تواند باعث تشدید بوی بد دهان شود. مواد غذایی خشک، سخت و چسبنده مثل چیپس، تافی و… نیز در ناهمواری های دهان و دندان انباشته می شوند و تنها با مسواک و شست و شو از دهان خارج می گردند. البته باید به این نکته اشاره کرد که برخی مواد غذایی دارای بوی خاصی هستند که ممکن است برای عده ای ناخوشایند باشد، ولی ارتباطی با فعالیت میکروبی ندارد. خوردن برخی مواد غذایی و بسیاری از سبزیجات مانند سیر، پیاز و برخی ادویه های قوی از این جمله اند. پس از هضم و جذب این گونه سبزیجات در بدن، مولکول های بودار وارد جریان خون و به تدریج از طریق ریه ها و تنفس دفع می شود. پس تا زمانی که این ترکیبات کاملا از خون خارج نشده تنفس با این بوی خاص ادامه دارد.

مشکلات دندانی درمان نشده: تقریبا هر ضایعه دندانی، می تواند بوی بد دهان را در آینده منجر شود. یک دندان عقل نیمه در آمده که تمیز کردن باقیمانده مواد غذایی از کناره های آن مشکل است و یا یک آبسه ساده، می توانند در مدتی کوتاه تبدیل به یکی از مهمترین دلایل بوی بدن دهان شما شوند. یکی از مهمترین دلایل بوی بد دهان نیز، بیماری های لثه هستند. بسیاری از افراد تا وقتی که متوجه بوی بد دهان خود نشوند، از ضایعاتی که در لثه شان در حال وقوع است، آگاهی ندارند.

راهکارهای پیشگیرانه

بوی دهان ممکن است مقطعی باشد بخصوص بویی که صبح موقع بیدار شدن از خواب مشاهده می شود و بعد از خوردن صبحانه و مسواک زدن برطرف می شود. این بوی صبحگاهی طبیعی است و به علت کاهش بزاق در طی شب و در ضمن عدم فعالیت محیط دهان در کل زمینه ای برای فعالیت میکرو ارگانیسم ها فراهم می کند که بعد از یک وعده غذا خوردن رفع می شود.

www.takfars.ir

با این حال حفظ بهداشت دهان از طریق مسواک زدن حداقل روزی دو بار و استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز، بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان است. استفاده از دهان شویه های ضد باکتری دو بار در روز نیز توصیه می شود. حفظ بهداشت دندان های مصنوعی و خارج کردن آنها از دهان قبل از خواب نیز در کاهش بوی بد دهان موثر است. استفاده از خوشبوکننده های های زایلیتول گزینه مناسبی است.

مراجعه به دندان پزشک حداقل یک بار در سال برای تشخیص بیماری های لثه، خشکی دهان یا مشکلات دیگری که مرتبط با بوی بد دهان هستند، اهمیت دارد.

ترک سیگار و یا اجتناب از جویدن محصولات دخانی مانند توتون و تنباکو، یکی از راه های موثر برای پیشگیری از بوی بد دهان است.

نوشیدن مقدار زیادی آب، دهان را مرطوب نگه می دارد. جویدن آدامس های بدون قند یا مکیدن آبنبات های بدون قند باعث تحریک تولید بزاق و شستشوی ذرات غذا و باکتری ها از لثه ها و دندان ها می شوند.

تعویض مسواک هر سه تا چهار ماه یکبار و انتخاب مسواک های نرم برای پیشگیری از بوی بد دهان مهم است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آسپیرین مصرف کنید تا سرطان سینه نگیرید
  1. چطور بفهمم دهانم بوی بدی میدهد یا نه
  2. چرا دهان بدبو می شود و راه های برطرف کردن آن
  3. جوشانده دارچین ضدسرماخوردگی و بوی بد دهان
  4. بهترین راهکار برای از بین بردن سریع بوی سیر دهان
  5. راهکارهایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان در ماه مبارک رمضان
  6. درمان های طبیعی برای وقتی که دهان مزه خیلی بدی می گیرد

مطالب پربازدید

مطالب محبوب