تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

طرز تهیه چیزکیک شکلاتی آلبالویی برای دسر

image طرز تهیه چیزکیک شکلاتی آلبالویی برای دسر

۱-ابتدا فر را روشن کنید و در درجه ۱۸۰ سانتیگراد قرار دهید تا گرم شود. یک قالب کمربندی ۲۴ سانتی آماده کنید و با کمی کره کف و دیواره های آن را چرب کنید. بیسکوئیتها را داخل کاسه ای بریزید و کاملا خرد کنید. سپس کره آب شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند.

۲-ترکیب را داخل قالب بریزید و بطور یکنواخت کف قالب پخش کنید بطوریکه همه جا ضخامتی یکسان داشته باشد. بعد با پشت قاشق آنرا خوب فشار دهید تا متراکم شود.قالب را به مدت ۱۰ دقیقه در فری که از قبل گرم شده قرار دهید و بپزید. سپس قالب را خارج کنید و کنار بگذارید تا سرد شود.

۳-درجه فر را زیاد کنید و روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار دهید.

۴-برای آماده سازی سس آلبالویی قابلمه ای را آماده کنید. سپس آلبالوهای خشک شده، ۳ قاشق شکر، خلال پوست یکی از پرتقال ها، آب نصف پرتقال،عصاره وانیل و چوب دارچین را داخل آن بریزید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا خنک شود.

تکفارس آی آر

۵-برای تهیه مایه پنیری ۱۰۰ گرم شکر و آرد ذرت را در کاسه ای بریزید. پنیر خامه ای را به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید. تخم مرغ ها را اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا ترکیبی نرم و روشن بدست بیاید. نصف خلال پوست پرتقال دیگر را نیز به ترکیب اضافه کنید و مجددا هم بزنید.

۶-با استفاده از یک کفگیر یا قاشق سوراخ‌دار نصف آلبالوها را بردارید و به آرامی به مخلوط چیز کیک اضافه کنید. ۵۰ گرم شکلات تلخ را نیز خرد کنید و اضافه کنید. مایه را روی بیسکوئیتها بریزید و با قاشق خوب پخش کنید. به آرامی قالب را تکان دهید و کج کنید تا مایه بطور یکنواخت همه جا پخش شود.

چند آلبالو روی مایه قرار دهید و با انگشت فشار دهید تا فرو برود. باقیمانده آلبالو ها و آب آلبالو را در ظرفی بریزید تا به همراه چیزکیک سرو کنید.

۷-قالب را مجددا در فر قرار دهید و به مدت ۴۰ الی ۴۵ دقیقه بپزید؛ هنگامیکه روی چیز کیک طلایی و برشته و کناره های آن منسجم شده باشد چیزکیک آماده است. اگر در اواسط پخت احساس کردید که روی چیزکیک در حال قهوه ای شدن و برشته شدن زیاد است تا پایان زمان پخت روی آن را با فویل نازک بپوشانید.

زمانیکه چیزکیک آماده شد آنرا از فر خارج کنید و در دمای اتاق قرار دهید تا خنک شود. البته اگر دوست دارید چیزکیکتان بافت سفت تری داشته باشد می توانید آن را در یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود.

www.takfars.ir

۸-چند دقیقه قبل از سرو سس شکلاتی را آماده کنید. خامه کم چرب را در قابلمه کوچکی بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. زمانیکه روی آن حبابهایی ظاهر شد ۱۰۰ گرم شکلات تلخ را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا شکلات کاملا آب بشود.

۹-این چیزکیک فوق العاده را در کنار باقیمانده آلبالوها و سس شکلاتی سرو کنید تا هرکس به میزان دلخواه از آنها روی چیزکیک خود بریزد.

مواد لازم:

کره آب شده ۱۵۰ گرم

بیسکوئیت دایجستیو شکلاتی ۳۰۰ گرم

شکر قهوه ای ۱۰۰ گرم

آرد ذرت ۳ قاشق

پنیر خامه‌ای پرچرب ۹۰۰ گرم

تخم مرغ ۲ عدد

خامه پرچرب ۱۰۰ میلی‌لیتر

تک فارس

پرتقال ۲ عدد

شکلات تلخ (۷۰%) ۵۰ گرم

آلبالو خشکه ۳۰۰ گرم

شکر ۳ قاشق سر پر

چوب دارچین ۱ عدد

عصاره وانیل ۱ قاشق چایخوری

شکلات تلخ مرغوب (۷۰%) خرد شده ۱۰۰ گرم

خامه معمولی یا کم چرب ۲۰۰ میلی لیتر

مطالب محبوب بیشتر ››