تک فارس

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

تک فارس
پزشکی سلامتی

ضررهای کشیدن یک پاکت کامل سیگار در طول روز

image ضررهای کشیدن یک پاکت کامل سیگار در طول روز

کشیدن سیگار در طول سال‌ها آسیب‌های جدی را متوجه سلامت افراد سیگاری می‌کند که علائم آن با سرفه و تنگی نفس شروع می‌شود اما تحقیقی تازه مشخص کرده است که فقط کشیدن یک پاکت سیگار در هر روز می‌تواند ۱۵۰ جهش اضافی در ریه‌های فرد را طی یک سال پدید آورد و به بسیاری از جهش‌های دیگر نیر در اندام‌های مهم سراسر بدن منجر شود؛ حتی اگر فرد سیگاری احساس کند هنوز خوب و سالم است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال‌دیلی، محققان گفته‌اند ارتباط مستقیمی بین تعداد سیگارهایی که در طول عمر فرد سیگاری استعمال می‌شود با تعداد جهش‌هایی وجود دارد که در DNA او پدید می‌آید.

گروهی از دانشمندان مکانسیم متفاوتی را که ناشی از اثرات دود سیگار بر جهش سلولی می‌شود بررسی کردند و علاوه بر آن‌که متوجه این ۱۵۰ جهش شدند، دریافتند استعمال یک بسته یا ۲۰ نخ سیگار به مدت یک سال می‌تواند همچنین ۹۷ جهش سلولی در حنجره و ناحیه صدا، ۳۹ جهش در حلق یا قسمت بالای گلو، ۲۳ جهش در دهان، ۱۸ جهش در مثانه و ۶ جهش نیز در کبد ایجاد کند.

«لودمیل الکساندروف» از آزمایشگاه ملی لوس‌آلاموس گفت: قبل از این، ما شواهد اپیدمیولوژیک درباره ارتباط سیگار کشیدن با سرطان یافته بودیم اما اکنون توانسته‌ایم تغییرات مولکولی در DNA را نیز به دلیل مصرف سیگار مشاهده کنیم.

در این پژوهش محققان بیش از ۵ هزار تومور و سرطان افراد سیگاری را با افرادی مقایسه کردند که هرگز سیگار نکشیده اما به سرطان مبتلا شده بودند. آنها نشانه‌های خاصی از آسیب را فقط در DNA افراد سیگاری مشاهده کردند و با شمارش هر یک از جهش‌های رخ‌داده در انواع مخلف تومورهای سرطانی به این یافته‌ها دست پیدا کردند.

تکفارس آی آر

به گفته محققان، بیشترین آسیب در اندام‌هایی مانند ریه دیده می‌شد که با استعمال دخانیات تماسی مستقیم داشتند؛ اما مناطق دیگر بدن نیز به واسیه کشیدن سیگار دچار آسیب‌های غیر مستقیم شده بود.

هشدار مهم: موارد توصیه شده درمانی در این نوشته صرفا برای مشکلات ساده می باشد، در صورت داشتن مشکل پزشکی جدی یا هر نوع حساسیت، لطفا قبل از هر اقدامی حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. چطور بخوابید تا خوابی راحت و آرام داشته باشید
  2. برای جلوگیری از افسردگی کودکان آنها باید ورزش کنند
  3. فایده روزه گرفتن برای سلامتی بدن چیست
  4. چرا با وجود ورزش زیاد تغییری احساس نمیکنید
  5. درمان سریع و خانگی صداهای ناهنجار شکم
معنی جفت شدن ساعت و دقیقه در زمان های مختلف چیست

مطالب محبوب

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

مطالب پربازدید