موارد مصرف

این دارو برای تسکین سرفه و نشانه های احتقانی آن مصرف می شود همچنین انقباض نایژه ها ناشی از هیستامین را نیز تخفیف می دهد.

مکانیسم اثر

این تر کیب دارای اثر ضد هیستامین و ضد کولینرژیک است و باعث تسکین سرفه می شود . به دلیل داشتن کلرور آمونیوم داری اثر خلط آورو به دلیل داشتن اثر آنتی کولینرژیک باعث کاهش ترشحات نایژه می شود . در ضمن علائم احتقان را که اغلب با سرفه همراه است از بین می برد و با عث کاهش احتقان بینی و نایژه می شود .

فارماکوکینتیک

اثر خوراکی این دارو پس از ۱۵-۶۰ دقیقه ظاهر می گردد. دفع آن کلیوی بوده و به صورت متا بولیت است .کلرورآمونیم از راه دستگاه گوارش طی ۳-۶ ساعت جذب شده و در کبد متابولیزه و به اسید کلرید ریک و اوره تبد یل و از کلیه دفع می شود.

موارد منع مصرف

این دارو درعیب شدید کار کبد و کلیه ، در بیمارانی که مبتلا به اسیدوز اولیه تنفسی می باشند و در صورت وجود پو فیریا نباید مصرف شود.

هشدارها

۱- این فراورده در اختلال کار کلیه باید با احتیا ط تجویز گردد.

۲- مصرف این دارو در صرع ، هیپرتروفی پروستات ،احتباس ادرار ، گلو کوم و بیماری

های کبد باید با احتیاط صورت گیرد .

عوارض جانبی

احتمال تحریک مخاط معده و ایجاد ناراحتی معده ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ با مصارف زیاد آن وجود دارد . در بیماران با اختلال کار کلیه ممکن است عوارض پوستی حساسیتی افزایش یابد. این دارو همچنین به دلیل داشتن دیفن هیدرامین می تواند عوارض ضد موسکارینی از خود نشان دهد .

تداخل دارویی

به دلیل وجود دیفن هیدرامین در این فراورده استفاده همزمان با مضعف های CNS ممکن است اثرات مضعف این دارو را افزایش دهد . استفاده همزمان ان با دارو های انتی کولینرژیک اثرات جانبی این دارو را تشدید میکند .مصرف همزمان دارو های سمی برای گوش مانند سالیسیلات و وانکو مایسین با این دارو ممکن است علائم اثرات سمی انها بر روی گوش(از جمله وزوز گوش و سر گیجه )را بپوشاند. به دلیل وجود سیترات سدیم در فراورده احتمال تداخل با کینید ین ، ضد اسید ها به خصوص بی کر بنات سدیم ، دارو های حاوی کلسیم دیگوکسین وجود دارد.

نکات قابل توصیه

۱- این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود .

۲- به منظور تحریک گوارشی همراه غذا مصرف شود .

۳- در صورت مصرف این دارو تشخیص آپاندیسیت و علائم سمی بر گوش ناشی از دارو مشکل می گردد.

مقدار مصرف

بزرگسالان : مقدار ۱۰-۵ میلی لیتر هر دو یاسه ساعت مصرف گردد.

کودکان : ۵-۱ سال مقدار ۵/۲ میلی لیتر هر سه یا چهار ساعت ودر کودکان ۱۲-۶ سال مقدار ۵ میلی لیتر هر سه یا چهار ساعت مصرف می شود.

اشکال دارویی

Syrup:(Diphenhydramine HCI 12.5 mg + Sodium Citrati 50 mg + AmmoniumChloride 125 mg + Menthol 1 mg )/5 ml

تک فارس » پزشکی سلامتی » شربت دیفن هیدرامین کامپاند عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی