زمان سعد و نحس و زمان قمر در عقرب چه زمانی است و چرا

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

زمان سعد و نحس و زمان قمر در عقرب چه زمانی است و چرا

image زمان سعد و نحس و زمان قمر در عقرب چه زمانی است و چرا

حجت الاسلام و المسلمین مهدی شهرباف کارشناس مسائل مذهبی :

این نیست که خود ساعات بد باشند بلکه به اعتبارات مختلف این سعادت و نحوست در آن‌ها دیده می‌شود. زمان ها بر دودسته تقسیم می شوند یک دسته زمان‌های سعد و دسته دوم زمان‌های نحس، که کارهای خیر در آن زمان ها شایسته نیست.

مرحوم علامه مجلسی در کتاب بحار النوار بحث اختیارات ایام را مطرح کرده و می‌گوید برخی ایام نحس است و به این اعتبار در آن زمان‌ها انجام کارهای خیر مناسب نیست که به دو زمان، یکی زمان قمر در عقرب و زمان دیگر محاق اشاره می‌شود.

در آسمان، ۱۲ صورت فلکی تاثیر گذار وجود دارد به نام‌های حمل، ثور، جوزا، سرطان، اسد،سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو و حوت که به ترتیب ماه‌های شمسی از فروردین تا اسفند است.

تکفارس آی آر

قرار گرفتن خورشید در ماه عقرب را شمس در عقرب و قرار گرفتن ماه در برج عقرب را قمر در عقرب می‌نامند که برای تشخیص آن باید از ابزارآلات نجومی استفاده کرد.

وی در رابطه با زمان محاق تشریح کرد: محاق هم به معنی شب‌های آخر ماه قمری است که ماه به سختی دیده می‌شود که می‌گویند: در این دو زمان( محاق و قمر در عقرب) انجام کارهای خیر توصیه نمی‌شود.

در بعضی از روایات در خصوص روز چهارشنبه هم آمده است که در روز چهارشنبه آتش و جهنم آفریده شد. لذا مناسب است

در چهارشنبه کارهایی که مناسبت با خیر و نیکی دارد، کمتر انجام شود و یا برای دفع بدی و نحوست آن صدقه داده شده و دعا و قرآن خوانده شود.

بعد از نیمه شب زمانی که کف الخضیب به بالای سر انسان رسید زمان استجابت دعا بوده و اجابت آن رد نمی‌شود.

www.takfars.ir

یکی از زمان‌های مبارک معروف به کف الخضیب بوده که در کتاب کشف اللثام عن قواعد الاحکام از فاضل هندی نقل شده

که شخصی از امام صادقعلیه السلام سوال می‌کند:

مردم روایت می‌کنند از پیامبر اکرم(ص) که در شب ساعتی است که بنده مومن دعا نمی‌کند مگر اینکه استجابت شود آیا این روایت درست است؟

▪امامعلیه السلام فرمودند: بله.

سائل پرسید:آن چه زمانی است؟

▪امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: ثلث باقی مانده شب (نیمه شب شرعی) تا اذان صبح.

ساعتی است که دعا نمی‌کند بنده مومن مگر اینکه دعایش مستجاب شود.

وی در خصوص محاسبه نیمه شب شرعی تشریح کرد: از اذان ظهر یازده ساعت و پانزده دقیقه بعد نیمه شب شرعی محسوب می‌شود که برخی بزرگان ذیل همین روایت فرمودند: شاید این ساعت،زمان کف الخضیب باشد که این ستاره در صور فلکی ذات الکرسی دیده می‌شود.

شهرباف در رابطه با صور فلکی گفت: در قدیم ستارگان را با خط‌های فرضی پیوند داده و اشکال هندسی از آنها ایجاد می‌کردند که به هر شکلی از آنها یک صورت فلکی می‌گفتند.

بطلمیوس ۴۸ صورت را ترسیم کرد که در حال حاضر ۸۸ صورت فلکی در آسمان دیده می‌شود، البته برخی از آنها در تمام سال دیده می‌شوند و برخی دیگر فقط در ایام و فصول خاصی قابل رویت هستند که ذات الکرسی از صورت‌های فلکی همیشه قابل رویت است و با آن می‌توان جهت شمال را نیز تشخیص داد.

تک فارس

ذات الکرسی که به معنی صاحب کرسی است شامل ۵ ستاره اصلی بوده که به آخرین ستاره آن کف الخضیب می‌‎گویند و به صورت M انگلیسی دیده می‌شود.

مرحوم جزایری در کتاب تحفه السنیه روایتی را از امام صادق علیه السلام نقل می‌کند که در چهار زمان امر به دعا و طلب حاجت کردند که یکی از آنها عند وصول کف الخضیب الی وسط السماء؛ زمانی است که کف الخضیب به وسط آسمان برسد که در آن زمان می‌شود دعا کرد و به اجابت آن امیدوار بود.

زندگینامه جمالالدین متخلص به عرفی و شعری زیبا از او
  1. آشنایی با مرکز خریدهای کوش آداسی
  2. عکس های زیبا برای شب یلدا
  3. تصاویر دیدنی شهره لرستانی هنگام بنایی در خیابان بوعلی سینای همدان
  4. تصاویر شگفت انگیز ماشین مدل مفهومی نویگیتور لینکلن
  5. عکس های تولد نوزاد پسر فوتبالیست معروف جرارد پیکه
  6. تحقیق کامل و جدید درباره ورزش واترپلو

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات