تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

راه های جادویی برای جلوگیری از ابتلا به سرما خوردگی

سرماخوردگی به صورت خود به خود و بدون نیاز به راهکار خاصی درمان می​شود. این عارضه، ظرف چند روز بهبود می‌یابد، اما با انجام کارهایی ساده می‌توان از ناراحتی‌های ناشی از آن کاست.

آنتی‌بیوتیک بر سرماخوردگی بی‌اثر است

آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شوند. عامل ایجاد سرماخوردگی ویروس است و به آنتی‌بیوتیک پاسخ نمی‌دهد. بنابراین جای تعجب است که بسیاری از افراد برای درمان سرماخوردگی، از پزشک خود تقاضای تجویز آنتی‌بیوتیک دارند. بی‌شک آنتی‌بیوتیک نه کمکی به بهبود سریع‌تر شما می‌کند، نه مانع انتقال این بیماری به دیگران می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد، ترس از عفونت دستگاه تنفسی به خاطر سرماخوردگی، دلیل مناسبی برای تجویز آنتی‌بیوتیک نیست. با وجود این از آنجا که این گونه عفونت‌ها می‌تواند سلامت افراد مسن را به خطر اندازد، آنتی‌بیوتیک‌ها به طور چشمگیری خطر ابتلا به ذات‌الریه پس از عفونت سینه در آنها را کاهش می‌دهد.در نقطه مقابل آنتی‌هیستامین ممکن است علائم سرماخوردگی را بهبود بخشد…

آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند برخی علائم سرماخوردگی مانند آبریزش چشم، آبریزش بینی، سرفه و عطسه را کمی کاهش دهد. البته متخصصان هنوز مطمئن نیستند، مزایای آنتی‌هیستامین‌ بیشتر از مضرات آن باشد. کارشناسان بر این باورند که آنتی‌هیستامین با خشک کردن مخاط بینی، مانع پایین آمدن مایع مخاطی آن می‌شود و پیامد آن هم تضعیف توانایی بینی برای دفع میکروب‌ها خواهد بود.

تکفارس آی آر

همچنین مطالعاتی که تاکنون در زمینه تاثیر عناصر مختلف بر سرماخوردگی انجام شده، نتایج متناقضی را درباره سودمند بودن «روی» برای درمان این بیماری نشان می‌دهد. برخی پژوهش‌ها مصرف روی را ظرف ۲۴ ساعت پس از پدیدار شدن علائم سرماخوردگی توصیه می‌کنند. بتازگی دانشمندان کانادایی به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف روی در بزرگسالان نتایج بهتری نسبت به کودکان در درمان سرماخوردگی داشته است. فراموش نکنیم که مصرف بیش از حد روی، خالی از خطر نیست.

گفته می‌شود داروهای ضد احتقان نیز با کم کردن تورم مخاط بینی، تنفس را آسان می‌کند. در بازار، انواع داروهای ضد احتقان بینی یا دهان وجود دارد. از این داروها نباید به مدت بیش از ۵ روز استفاده کرد، زیرا ممکن است باعث انسداد بیشتر مجرای بینی شود. البته مصرف طولانی مدت این دارو به تجویز پزشک از این قاعده مستثنی است. همچنین بیماران مبتلا به فشارخون فقط زیر نظر پزشک می‌توانند از داروهای ضد احتقان استفاده کنند.

البته بسیاری از پژوهشگران، باور چندانی به تأثیر مثبت داروهای ضد احتقان ندارند، زیرا مدت زمان تاثیر مثبت آنها بسیار کوتاه است. همچنین داروهای ضداحتقان بینی نباید از سوی بیمارانی که از برخی انواع داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند، مصرف شود.

در طول پنج شش سال گذشته، نهادهای نظارتی در سراسر جهان کنترل شدیدتری را در برابر ضد احتقان‌هایی که حاوی افدرین و پسودوفدرین (دو نوع ماده مخدر با قابلیت برطرف‌کردن احتقان) هستند، اعمال کرده‌اند.

اما داروهای مسکن و تب بُر می‌تواند برای کاهش عوارض نامطلوب سرماخوردگی سودمند باشد. اگر چه تب شدید ناخوشایند است، اما تب خفیف بد نیست، زیرا به بدن کمک می‌کند تا با عفونت بسرعت مقابله کند.

www.takfars.ir

با این حال اگر احساس ناراحتی می‌کنید، داروهای تب‌بُر می‌تواند بسیار مناسب باشد. آسپیرین نیز فقط برای افراد سالمند مناسب است و جوانان و کودکان نباید‌آن را مصرف کنند. استامینوفن (تیلنول، پاراستامول) یا ایبوپروفن نیز برای درمان تب و کاهش درد موثر است.

برای یافتن مسکن مناسب می‌توانید با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

هوای خانه را مرطوب‌ نگه​دارید

در طول ماه‌های سرد و مواقعی که بخاری یا شوفاژ، هوای محل زندگی‌تان را خشک می‌کند، از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌های هوا به مرطوب نگه داشتن گلو و مجرای بینی کمک می‌کند.

برای بخور دادن به روش سنتی نیز در ظرفی تا نیمه آب ریخته، آن را جوش بیاورید و روی میزی محکم قرار دهید.

بنشینید، سر خود را به ظرف نزدیک کنید و با حوله‌ای بپوشانید. چشم‌هایتان را ببندید و نفس عمیق بکشید. دقت کنید، بخار نباید وارد چشم‌هایتان شود. البته مدتی است دستگاه‌های جدیدی برای بخور به بازار عرضه شده است که دارای محفظه‌ای برای قرار دادن بینی و دهان است. برای استفاده از این دستگاه فقط باید آب داغ را درون ظرف مخصوص آن بریزیم.

بخار می‌تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک کند.

از بخور دادن کودکان کم سن وسال به دلیل احتمال سوختگی خودداری کنید. برای بخور دادن به کودکان خردسال، آنها را نزدیک دوش آب داغ نگه دارید و از آنها بخواهید تا بخار آن را تنفس کنند.

فراموش نکنید که هنگام سرماخوردگی، مراقب از دست رفتن آب بدن باشید.

چرا که عرق‌کردن و آبریزش بینی هنگام سرماخوردگی، باعث از دست‌دادن آب بدن می‌شود که باید به طور مداوم جبران شود. آب بهترین نوشیدنی است. هنگام سرماخوردگی مقدار زیادی آب بنوشید. به خاطر داشته باشید، قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار باعث از دست‌دادن آب بدن می‌شود.

تک فارس

سوپ مرغ هم می‌تواند شدت سرماخوردگی را کاهش دهد.

در واقع سوپ مرغ فعالیت نوتروفیل‌ها (یعنی سلول‌های سیستم ایمنی بدن که باعث التهاب می‌شود) را مهار و به حرکت مواد مخاطی کمک می‌کند. افزون بر این، سوپ مرغ به خاطر مایع‌بودنش به کاهش کم آبی بدن کمک می‌کند.

استراحت نه‌تنها علائم سرماخوردگی را کاهش می‌دهد، بلکه باعث کاهش احساس خستگی و استیصال ناشی از این بیماری می‌شود که این خود می‌تواند طول مدت سرماخوردگی را کاهش دهد. همچنین استراحت، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با عفونت ویروسی تقویت می‌کند. البته تاکنون مدت زمان مشخص و ایده‌آلی برای استراحت هنگام ابتلا به این بیماری توصیه نشده است.

غرغره با آب نمک هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به این منظور یک چهارم قاشق سوپخوری نمک را در حدود یک لیتر آب گرم حل کرده، غرغره کنید. علائم گلودرد به طور موقت برطرف می‌شود. محلول حاوی نمک‌، مایعات اضافی موجود در بافت‌های ملتهب پشت گلو را بیرون می‌کشد و باعث کاهش درد می‌شود. همچنین این کار باعث نرم شدن خلط و در نتیجه خروج آسان‌تر آن می‌شود.

قطره محلول نمک برای بینی نیز به بازشدن گرفتگی بینی در نوزادان کمک می‌کند. این نوع قطره را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید که می‌تواند جایگزین مناسبی برای محلول آب نمک برای غرغره‌کردن باشد. البته غرغره‌کردن برای نوزادان و کودکان کم سن و سال ممکن نیست.

تجویز خودسرانه داروهای ضد‌سرفه ممنوع

داروهای ضد سرفه که می‌توان آنها را بدون تجویز پزشک از داروخانه‌ها تهیه کرد، می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد. این داروها برای کودکان زیر ۲ سال اصلا مجاز نیست. به طور کلی انجمن مصرف کنندگان محصولات بهداشتی و درمانی ایالات متحده، مصرف این داروهای ضد سرفه بدون نسخه را برای کودکان زیر ۴ سال غیرمجاز می‌داند.

در چنین شرایطی پژوهشگران دریافتند، بیش از ۴۰ درصد والدین در استرالیا از داروهای ضد سرفه بدون نسخه برای کودکان ۲ ساله خود‌ استفاده کرده‌اند. این در حالی است که علاوه بر ممنوعیت مصرف برای کودکان زیر ۲ سال، این دارو تاثیر مثبتی نیز برای این کودکان ندارد. همچنین داروی ضدسرفه در درمان سرماخوردگی موثر نیست و فقط می‌تواند دفعات و شدت سرفه را کاهش دهد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››